TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Izraelis svarstys Egipto pasiūlymą skelbti paliaubas Gazos Ruože, kurias atmeta „Hamas“

Gazos Ruožas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Gazos Ruožas
Šaltinis: BNS
0
A A

Izraelis antradienį pareiškė, kad apsvarstys Egipto pasiūlymą paskelbti paliaubas Izraelis svarstys Egipto pasiūlymą skelbti paliaubas Gazos Ruože, kurias atmeta „Hamas“, kurias palaiko JAV, tačiau tą anklavą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ atrodo atmetantis šį žingsnį, jau savaitę vykstančio konflikto aukų skaičiui padidėjus iki 186 palestiniečių.


Šis pasiūlymas buvo paskelbtas, kai Egipto valstybinė žiniasklaida pranešė, jog JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry atvyks į Kairą aptarti galimybių nutraukti priešiškus veiksmus, o Vašingtonas perspėjo Izraelį nepradėti saugumo pajėgų invazijos į Gazos Ruožą.

JAV prezidentas Barackas Obama  pasveikino Egipto iniciatyvą ir sakė, kad palestiniečių civilių žūtis yra tragedija. Tačiau jis pažymėjo, kad Izraelis turi teisę gintis nuo „Hamas“ raketų atakų.

„Jaučiamės padrąsinti, kad Egiptas pateikė pasiūlymą pasiekti šį tikslą, kuris, kaip tikimės, gali atkurti ramybę, kurios siekiama“, – B. Obama sakė per Baltuosiuose rūmuose surengtą iftaro vakarienę per musulmonų šventąjį Ramadano mėnesį.

„Vaizdai, kuriuos matome Gazoje ir Izraelyje, yra gniaužiantys širdį“, – pridūrė jis.

Izraelio operacija „Apsauginis skardis“ („Protective Edge“), turinti atgrasyti palestiniečius kovotojus nuo raketų atakų, iki pirmadienio vakaro pareikalavo bent 186 žmonių gyvybių Gazos Ruože. Pagal aukų skaičių šis konfliktas pranoko panašią konfrontaciją 2012 metais.

Pirmadienio vakarą Kairas pasiūlė, kad paliaubos įsigaliotų nuo antradienio, sakydamas, kad nori surengti aukšto lygio Izraelio ir palestiniečių delegacijų derybas, kai įsigalios ugnies nutraukimas.

„6 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku buvo nustatyta kaip pradžia įgyvendinant paliaubų susitarimus tarp abiejų šalių“, – sakoma Egipto pasiūlymo tekste, paskelbtame pirmadienio vakarą.

Tačiau tikėtinų paliaubų pradžia veikiausiai bus atidėta: Izraelis nurodė, kad jo saugumo kabinetas susirinks antradienio rytą apsvarstyti šio pasiūlymo.

Tuo tarpu „Hamas“ atrodė visiškai atmetantis šį pasiūlymą: judėjimo atstovas Fawzi Barhumas sakė, kad palestiniečiai nepriims paliaubų be išsamios sutarties dėl priešiškų veiksmų nutraukimo.

„Karo metu nebūna taip, kad pirmiau nutraukiate ugnį, o vėliau deratės“, – jis sakė naujienų agentūrai AFP.

Pasak F.Barhumo, „Hamas“ negavo jokio oficialaus pasiūlymo, o net jeigu Izraelis nutrauktų priešiškus veiksmus „vienoje pusėje“, tai neturėtų „jokios reikšmės“, nes žydų valstybė padarė didžiulę žalą Gazos Ruožui.

„Hamas“ ginkluotasis sparnas antradienį atmetė pasiūlymą paskelbti paliaubas Gazos Ruože kaip „kapituliaciją“, sakydamas, kad „mūsų mūšis su priešu tik intensyvės“.

Arabų Lyga anksti antradienį parėmė Egipto iniciatyvą, paragino „visas šalis“ sutikti su paliaubomis ir, taip pat, parėmė palestiniečių reikalavimą dėl „tarptautinės apsaugos“.

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas, kuris vadovauja Vakarų Krante įsikūrusiai Palestiniečių savivaldai, sveikino Egipto iniciatyvą ir paragino šalis nutraukti ugnį.

Tarp klausimų, kurie turi būti aptarti sudarant bet kokį susitarimą dėl paliaubų, yra prekių vežimo į Gazos Ruožą, kurį Izraelis blokuoja jau daug metų, palengvinimas.

„Hamas“ yra pareiškęs norą, kad pagal bet kokį paliaubų susitarimą Izraelio vykdoma Gazos Ruožo blokada būtų panaikinta, kad būtų atidaryta Rafaho sienos perėja su Egiptu.

„Hamas“ taip pat nori, kad Izraelis paleistų palestiniečius, kurie buvo paleisti mainais į pagrobtą izraeliečių karį Giladą Shalitą (Giladą Šalitą) ir vėl areštuoti.

Vašingtonas pirmadienį perspėjo savo sąjungininką Izraelį nerengti sausumos puolimo Gazos Ruože.

JAV nepareiškė kritikos Izraeliui dėl civilių gyventojų aukų, kurių pareikalavo jau savaitę trunkantis tankiai gyvenamo palestiniečių anklavo bombardavimas iš oro ir artilerijos pabūklų.

Tačiau didėjantis aukų skaičius išprovokavo griežtą Jungtinių Tautų (JT) ir teisių gynimo organizacijų kritiką.

Vašingtonas pirmadienį perspėjo savo sąjungininką Izraelį nerengti sausumos puolimo Gazos Ruože.

Vašingtonas sakė, kad dar daugiau civilių gyventojų atsidurs pavojuje, jeigu Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu paklausys griežtosios linijos šalininkų savo koalicinėje vyriausybėje ir pasiųs karius bei šarvuočius.

„Niekas nenori matyti sausumos invazijos, nes dėl to daugiau civilių gyventojų atsidurtų pavojuje“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas.

Tai pirmas kartas, kai Baltieji rūmai viešame forume konkrečiai perspėja Izraelį nerengti invazijos į Gazos Ruožą.

Aukų skaičius viršijo 2012 m. skaičių

Izraelio antskrydžių kampanijai vykstant jau savaitę, žuvusiųjų skaičius Gazos Ruože pasiekė 186 ir jau viršijo aukų, kurių pareikalavo praėjusi, 2012 metų lapkričio, operacija Gazos Ruože ir aplink jį, skaičių (177).

Žmogaus teisių gynimo grupės sako, jog daugiau kaip 75 proc. žuvusiųjų buvo nekombatantai. JT agentūra palestiniečių pabėgėlių reikalams nurodė, jog daugiau kaip ketvirtadalis jų yra vaikai.

Dėl reidų maždaug 17 tūkst. gyventojų turėjo bėgti iš savo namų, ypač – Gazos Ruožo šiaurėje; daug jų prisiglaudė JT mokyklose.

Kol kas nežuvo jokie izraeliečiai, bet keturi žmonės buvo rimtai sužeisti.

Pirmadienį per smūgius žuvo 16 žmonių – daug mažiau nei 56 šeštadienį žuvę žmonės. Šeštadienis kol kas yra daugiausiai aukų pareikalavusi diena per šią kampaniją, kuri, siekiant nutraukti Izraelio teritorijos apšaudymą raketomis iš Gazos Ruožo, buvo pradėta liepos 8-ąją.

Kol kas nežuvo jokie izraeliečiai, bet keturi žmonės buvo rimtai sužeisti.

Raketų leidimas iš Gazos Ruožo suintensyvėjo, „Hamas“ kovotojai paleido daugiau kaip 800 raketų į miestus visame Izraelyje, tarp jų – Jeruzalę, Tel Avivą ir šiaurėje esančią Haderą.

Dar 187 raketas numušė Izraelio raketinės gynybos sistema.

Anksti antradienį dvi iš Gazos Ruožo paleistos raketos nukrito Pietų Izraelio uostamiestyje Eilate, o kita – visai šalia šio miesto, pranešė armija. Du žmonės patyrė nesunkius sužeidimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min