Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

J.Bidenas ir D.Trumpas vyksta agituoti į Džordžiją prieš įtemptus senatorių rinkimus

Amerikiečių prezidentas Donaldas Trumpas ir jo išrinktasis įpėdinis Joe Bidenas pirmadienį išvyksta į Džordžiją sutelkti savo partijų šalininkų prieš balsavimą, nulemsiantį, kas kontroliuos JAV Senatą.
Donaldas Trumpas ir Joe Bidenas
Donaldas Trumpas ir Joe Bidenas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jei abu demokratų kandidatai antradienį įveiks dabartinius respublikonų senatorius antrame rinkimų ture, Kongreso aukštuosiuose rūmuose abi partijos turės po 50 mandatų. Tokiu atveju lemiamą balsą turės būsima viceprezidentė demokratė Kamala Harris.

D.Trumpo ir J.Bideno mitingai turėjo tapti paskutiniu mūšiu du mėnesius besitęsusioje energingoje kampanijoje pietinėje valstijoje.

Tačiau sekmadienį pasirodė sensacingas D.Trumpo pokalbis telefonu su bendrapartiečiu respublikonu Džordžijos valstijos sekretoriumi Bradu Raffenspergeriu, kurį prezidentas ragina „rasti“ balsų jo pergalei šioje pietinėje valstijoje per lapkritį vykusius prezidento rinkimus.

VIDEO: Svarbiausi 2020 m. užsienio įvykiai: nuo koronaviruso atneštų geopolitinių iššūkių iki A.Navalno apnuodijimo

Ši žinia nukreipė dėmesį nuo kovos dėl dviejų vietų Senate, kurią žūtbūt nori laimėti kadenciją baigiančio JAV lyderio partija.

D.Trumpas vis dar nepripažįsta lapkričio 3 dieną pralaimėjęs rinkimus J.Bidenui, nepaisydamas kelių balsų perskaičiavimų ir dabartiniam valstybės vadovui nepalankių teismo nutarčių.

Respublikonas milijardierius, nepateikdamas konkrečių įrodymų, toliau žarsto kaltinimus dėl sukčiavimo per rinkimus ir rezultatų klastojimo.

Minėtame garso įraše D.Trumpas ragina B.Raffenspergerį „rasti 11 780 balsų“, kurių užtektų vieno balso skirtumu įveikti J.Bideną Džordžijoje. Prezidentas taip pat užsimena, kad valstijos sekretorius ir jo vyriausiasis teisininkas gali susidurti su „didele rizika“, jeigu neįvykdys jo prašymo.

B.Raffenspergeris į tai atsako: „Pone prezidente, jūsų problema yra ta, kad duomenys, kuriuos turite, yra klaidingi.“

Išrinktoji viceprezidentė K.Harris per sekmadienį Džordžijos Savanoje surengtą mitingą demokratų kandidatams į senatorius palaikyti pasmerkė nutekinto pokalbio turinį kaip „begėdišką, įžūlų Jungtinių Valstijų prezidento piktnaudžiavimą valdžia“.

Vis tik D.Trumpą tebepalaiko daugelis jo bendrapartiečių.

Prezidentą uoliai remianti respublikonų senatorė Kelly Loeffler per vieną rinkimų kampanijos renginį neatsakė į klausimą apie nutekintą pokalbį.

Žiniai apie šį įrašą dar nepasiekus visuomenės, daug D.Trumpą palaikančių rinkėjų sekmadienį sakė manantys, jog kadenciją baigiantis lyderis laimėjo Džordžijoje.

Valdžios kontrolė

Praėjus dviem mėnesiams po prezidento rinkimų Džordžija vis dar gyvena rinkimų nuotaikomis: kandidatai zuja po valstiją iš vieno agitacinio mitingo į kitą, visur iškabinti rinkimų plakatai ir aktyviai vykdoma gyventojų agitacija vaikštant nuo namo prie namo.

D.Trumpo ir J.Bideno kelionės atspindi būsimo balsavimo svarbą, tačiau kadenciją baigiančio prezidento apsilankymas gali duoti priešingų rezultatų, jei paviešinto pokalbio įrašo atgarsiai nenutils.

Džordžija du dešimtmečius nėra delegavusi į Senatą demokrato.

Raphaelio Warnocko ir Jono Ossoffopergalė prieš respublikonų kandidatus K.Loeffler ir Davidą Perdue būtų itin svarbus paskatinimas J.Bidenui ir demokratams, jau kontroliuojantiems Atstovų Rūmus.

„Trumpas 2020-ieji“

D.Trumpo kalba K.Loeffler ir D.Perdue rinkimų kampanijos renginyje tikriausiai bus paskutinis jo pasirodymas dideliame mitinge prieš paliekant Baltuosius rūmus.

Buvęs nekilnojamojo turto magnatas tikriausiai bus sutiktas kaip didvyris nedideliame Doltono mieste kaimiškame, konservatyviame regione Džordžijos šiaurės vakaruose.

Visame regione vis dar matyti gausybė agitacinių plakatų su užrašu „Trumpas 2020-ieji“ – jų čia gerokai daugiau nei 50-metės K. Loeffler ir 71 metų D.Perdue rinkimų kampanijos plakatų.

J.Bidenas lankysis valstijos sostinėje Atlantoje, kur agituos balsuoti už 51 metų juodaodį pastorių R.Warnocką ir 33 metų dokumentinių filmų prodiuserį J.Ossoffą.

Viceprezidentas Mike'as Pence'as užsiims agitacija kaimiškame rajone į pietus nuo Atlantos.

„Baigtį sunku nuspėti“

„Viskas pastatyta ant kortos“ per antrąjį rinkimų turą, sakė K. Harris sekmadienį.

„Tai paveiks ir mūsų šalies ateitį“, – kalbėjo ji.

Respublikonai taip pat sako, kad Jungtinių Valstijų ateičiai gresia pavojus.

„Esame ugniasienė, saugoti nuo socializmo atėjimo į Ameriką“, – sakė K.Loeffler savo šalininkams vaizdingame Kartersvilio mieste.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad kovoje dėl abiejų senatorių vietų kandidatai žengia koja kojon.

Šioje tradiciškai konservatyvioje valstijoje paprastai laimi respublikonai. Tačiau demokratai viliasi, kad netikėta J.Bideno pergalė Džordžijoje lapkričio 3-iosios rinkimuose – pirmas demokratų kandidato triumfas šioje valstijoje nuo 1982 metų – atvers kelią į sėkmę per antradienio balsavimą.

Visi šie veiksniai sukūrė situaciją, kai „iš tiesų sunku nuspėti, kas laimės“, naujienų agentūrai AFP sakė Džordžijos universiteto politikos mokslų profesorius Trey Hoodas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais