Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 19d. 21:05

J.Bidenas pabūgo? Kritikos sulaukusio Rusijos eksperto neskirs į JAV Nacionalinio saugumo tarybą

Matthew Rojansky
Nuotr. iš „Flickr“ / Matthew Rojansky

Rusijos ekspertas Matthew Rojansky dar neseniai buvo minimas kaip pagrindinis kandidatas vadovauti JAV Nacionalinio saugumo tarybos Rusijos programai. Bet dabar jo pavardė jau nebešmėžuoja, skelbia „Politico“.

M.Rojansky, vadovaujančio Kennano instituto Wilsono centrui, kandidatūra buvo svarstoma rimtai – Joe Bideno administracija kaip tik siekia suformuluoti ryžtingą poziciją ir aiškiai reaguoti į Rusijos manevrus Rytų Europoje.

Bet, kaip anksčiau jau rašė 15min, keli dabartiniai ir buvę JAV diplomatai įspėjo Baltuosius rūmus dėl M.Rojansky kandidatūros – jie teigė, kad tokį žingsnį Maskva interpretuotų kaip gerą ženklą Rusijai.

Antai Rusijos propagandinio tinklalapio RT skiltininkas Kirilas Benediktovas anksčiau šį mėnesį pasidžiaugė: „Rojansky tiesiog yra realistas – retas paukštis šiandieninių ekspertų bendruomenėje. Jis mūsų šalį laiko ne draugiška galia, o jėga, su kuria reikia skaitytis.“

M.Rojansky kritikuotas ir dėl to, kad 2015 metais apdovanojo rusų oligarchą, „Alfa“ banko prezidentą Piotrą Aveną.

Kad svarstomas būtent šis pareigūnas, pirmasis paskelbė tinklalapis „Axios“. Jo teigimu, apie jo galimybes dirbti Nacionalinio saugumo taryboje kalbėta maždaug šešias savaites.

„Axios“ pranešimas sukėlė tikrą audrą tarp vadinamųjų „vanagų“ Rusijos atžvilgiu – pasipiktino tokie aktyvistai kaip Billas Browderis ir Garis Kasparovas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Garis Kasparovas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Garis Kasparovas

Prisimintas ir 2018 metų Kennano instituto Ukrainos alumnų asociacijos parašytas viešas laiškas, kuriame buvo išreikštas susirūpinimas dėl Wilsono centre „stiprėjančios prokremliškos politikos“.

Tame laiške M.Rojansky kritikuotas ir dėl to, kad 2015 metais apdovanojo rusų oligarchą, „Alfa“ banko prezidentą Piotrą Aveną.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Piotras Avenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Piotras Avenas

Panašu, kad į kritiką buvo sureaguota, o abejonės dėl M.Rojansky paskyrimo pasigirdo kaip tik tokiu metu, kai įtampa JAV ir Rusijos santykiuose pakilusi. J.Bideno administracija praėjusią savaitę pranešė apie naujas sankcijas Kremliui, Rusija atsakė tuo pačiu.

Vienas kolega teigė, kad M.Rojansky yra „mąstantis analitikas, kuris strategiškai ir realistiškai žvelgia į bendravimą su Maskva“.

Vis dėlto tai, kad M.Rojansky nebus patvirtintas naujuoju Nacionalinio saugumo tarybos Rusijos programos vadovu, yra ženklas, jog Vašingtone ir toliau dominuoja „vanagai“ – nepaisant to, kad pats J.Bidenas kietą retoriką bando atskiesti raginimais mažinti įtampą.

Tiesa, dabartiniai ir buvę M.Rojansky kolegos jo adresu žeriamą kritiką vadina visiškai nesąžininga – esą atakos pernelyg asmeninės, o į jo darbo turinį nesigilinama. Vienas kolega teigė, kad M.Rojansky yra „mąstantis analitikas, kuris strategiškai ir realistiškai žvelgia į bendravimą su Maskva“.

„Jam labai rūpi demokratija Rusijoje, jis labai gerai pažįsta šią šalį. Neturi sutikti su viskuo, ką jis sako, kad suprastum, jog jis būtų pravertęs Nacionalinio saugumo tarybai“, – kalbėjo pareigūnas.

Kita vertus, M.Rojansky pasisako prieš sankcijų Rusijai pratęsimą ir ragina nepervertinti Kremliaus veiksmų. Jis yra teigęs, kad mato „Šaltojo karo laikais įprastesnę paranoją dėl baisios Rusijos“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

12:39
01:16
16:41

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min