Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 17d. 17:26 , Atnaujinta: 2019 spalio 17d. 18:20

J.C.Junckeris spaudžia britų parlamentarus: „Brexit“ nebeatidėsime

Jeanas-Claude'as Junckeris
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Jeanas-Claude'as Junckeris

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris ketvirtadienį pareiškė, kad susitarimas, pasiektas su Jungtinės Karalystės premjeru Borisu Johnsonu, reiškia, jog nebereikės atidėti „Brexit“. Bet tai nevisiškai tikslu.

EK vadovas sakė esantis „laimingas dėl to susitarimo, bet nuliūdęs dėl „Brexit“.

Tiek J.C.Junckeris, tiek B.Johnsonas sakė, kad ketvirtadienį pasiektas Londono ir Briuselio susitarimas reiškia, jog JK nebeteks prašyti naujo „Brexit“ termino. Dabartinė JK išstojimo iš Europos Sąjungos data yra spalio 31-oji.

Pasak ES pareigūnų, dabar JK parlamentas turės patvirtinti pasiektą „Brexit“ susitarimą.

Britų parlamentas dėl šio susitarimo turėtų balsuoti šeštadienį. Tačiau proeuropietiški parlamentarai tikisi, kad galės jį atmesti, ir „Brexit“ terminas vis tiek bus atidėtas, kad galima būtų surengti pirmalaikius visuotinius rinkimus arba dar vieną referendumą dėl išstojimo iš ES arba pasilikimo joje.

Tikimasi, kad vėliau į ES viršūnių susitikimą atvyksiantys lyderiai patvirtins naują skyrybų sutartį. J.C.Junkceris išreiškė viltį, jog britų parlamentas ratifikuos sutartį, kad spalio 31 dieną JK galėtų išstoti iš Bendrijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas

„Nebus jokio pratęsimo. Nėra jokios priežasties tolesniam atidėjimui – tai turi būti padaryta dabar“, – sakė jis.

„Mes turime susitarimą. Britų ministras pirmininkas turi užtikrinti, kad jis įveiktų kliūtis britų parlamente. Aš atmetu bet kokį pratęsimą. Mes turime susitarimą“, – patikino EK vadovas.

„Esu patenkintas, kad mums pavyko pasiekti susitarimą. Man liūdna, kad Britanija paliks Europos Sąjungą“, – sakė jis.

Tiesa, apžvalgininkai iškart atkreipė dėmesį į faktą, kad J.C.Junckeris vienas pats tiesiog neturi teisinių įgaliojimų priimti sprendimą dėl „Brexit“ termino pratęsimo – tai yra 27 ES šalių narių atsakomybė.

Sunku įsivaizduoti, kad Bendrijos narės kategoriškai atmestų termino pratęsimo galimybę, dar nežinodamos, koks bus britų Bendruomenių Rūmų verdiktas.

Todėl J.C.Junckerio žodžius esą reikėtų vertinti kaip pagalbą B.Johnsonui prispausti britų parlamentarus. Juk ES tikrai nenori „Brexit“ be susitarimo.

Ir iš tiesų – Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimo išvadose nieko konkrečiai nerašoma apie tai, ar ES sutiktų pratęsti „Brexit“ terminą, ar ne.

Vietoj to Europos Komisija, Europos Parlamentas ir pati EVT pakviečiama žengti žingsnius ir užtikrinti sklandų susitarimo įsigaliojimą lapkričio 1 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min