Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Janukovyčius nori valdyti be Tymošenko

Viktoras Janukovyčius ir Julija Tymošenko susikaus antrame rinkimų ture.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Viktoras Janukovyčius ir Julija Tymošenko susikaus antrame rinkimų ture.
Šaltinis: BNS
0
A A

Ukrainos opozicijos lyderis Viktoras Janukovyčius, jeigu iškovos pergalę kovoje dėl prezidento posto, neketina tenkintis apkarpytais valstybės vadovo įgaliojimais ir mėgins kontroliuoti parlamentą bei svarbiausią ekonomikos valdymui ministro pirmininko postą, kurį dabar užima jo varžovė per rinkimus Julija Tymošenko.

Interviu užsienio žiniasklaidos priemonėms trečiadienį V.Janukovyčius taip pat pažadėjo peržiūrėti susitarimus su pagrindiniu šalies kreditoriumi Tarptautiniu valiutos fondu bei pagrindine žaliavų tiekėja Rusija.

Abu susitarimus sudarė J.Tymošenko ir V.Janukovyčius tvirtai ketina grąžinti ją į opoziciją.

„Jos nesistemingumas ir neefektyvumas, ir autoritarinis šalies, politikos valdymas yra tai, kas šiandien atstumia ir neduoda jokios perspektyvos“, – sakė V.Janukovyčius ir pavadino neįmanomu premjero portfelio palikimą Julijai Tymošenko.

Viktoras Janukovyčius sako, jog mėgins pervilioti į savo pusę dalį deputatų ir sudaryti savo valdančiąją koaliciją, o jeigu nepavyks – sieks pirmalaikių rinkimų.Per skirtas pokalbiui su trijų užsienio žiniasklaidos priemonių žurnalistais 32 minutes V.Janukovyčius nekalbėjo apie priimtiną premjero kandidatūrą.

J.Tymošenko, atsilikusi nuo jo pirmajame rate 10 proc. balsų, jau žadėjo užėmusiam trečiąją vietą ir surinkusiam 13 proc. Serhijui Tihipkai Vyriausybės vadovo postą, jeigu iškovos pergalę antrajame rate vasario 7 dieną. S.Tihipka sako, kad derybos su V.Janukovyčiumi tebevyksta ir jokių siūlymų kol kas negavęs.

Premjerą Ukrainoje skiria parlamentas, kuriame V.Janukovyčius turi didžiausią frakciją, bet dauguma formaliai priklauso trapiai J.Tymošenko, pasitraukiančio prezidento Viktoro Juščenkos ir nedidelės centristų partijos šalininkų koalicijai.

V.Janukovyčius sako, kad mėgins pervilioti į savo pusę dalį deputatų ir sudaryti savo valdančiąją koaliciją, o jeigu nepavyks, sieks pirmalaikių rinkimų.

„Iš karto po prezidento rinkimų prasidės derybos dėl naujos Vyriausybės. Jeigu tokia koalicija bus sudaryta, klausimas dėl pirmalaikių rinkimų bus atidėtas į šalį. Jeigu koalicija nebus sudaryta,  žinoma, bus pirmalaikiai rinkimai“, – sakė V.Janukovyčius.

TVF ir dujos

V.Janukovyčius, kuris mano, jog penkeri oranžinės komandos valdymo metai buvo „prarastas laikotarpis“, teigia, kad pagrindinis būsimos valdžios uždavinys – įveikti skurdą ir reformuoti ekonomiką.

Tačiau jo noras padidinti socialines išmokas prieštarauja TVF, rekomendavusio per krizę apriboti išlaidas, nuostatai.

TVF nuo 2008 metų davė Ukrainai 10,5 mlrd. dolerių, bet sulaikė likusius 6 mlrd. dolerių iš suderintos paskolos, kol baigsis rinkimai.

„Socialiniai standartai turi atitikti realią gyvenimo situaciją šalyje. Valdžia turi ginti socialiai neapsaugotus gyventojų sluoksnius, – sakė V.Janukovyčius. – Mes su TVF nustatysime tokią bendradarbiavimo programą, kuri tenkins ir TVF, ir Ukrainą. Sukursime skaidrius ir suprantamus Ukrainos visuomenei šiuos santykius, kuriuos rems Ukrainos parlamentas.“

V.Janukovyčius taip pat ketina peržiūrėti ir dešimčiai metų sudarytą dujų sutartį su „Gazprom“.

„Aš norėčiau jį visiškai pakeisti ir grįžti prie 2004 metų sutarties, kai dujos Ukrainoje buvo po 49 dolerius, bet supratu, kad tai nerealu. Aš norėčiau, kad dujos Ukrainoje kainuotų bent tiek, kiek Baltarusijoje. Todėl mes sieksime, kad dujų kaina Ukrainai būtų teisinga“, – sakė jis.

Baltarusija mainais už pigias dujas sutiko sukurti sąjunginę valstybę su Rusija, glaudžiai bendradarbiauja su ja gynybos srityje ir tarėsi parduoti Maskvai pusę dujotiekių, kuriais Rusijos dujos einą į Europą.

Perduoti Ukrainos dujotiekius užsieniečiams draudžia įstatymas, todėl dar esant buvusiam prezidentui Leonidui Kučmai dujų transportavimo konsorciumo projektas buvo įšaldytas.

Peržiūrėdamas sutartį dėl dujų V.Janukovyčius pasiryžęs ją atgaivinti ir pasidalyti su Rusija ir Europa dujų transportavimo sistemos, kuria į Europą tiekiama apie 80 proc. Rusijos dujų eksporto, valdymą.

„Mes pasiūlysime Europai ir Rusijai įsteigti konsorciumą, kuris leistų padidinti dujų tiekimą Ukrainai iki 200 mlrd. kubinių metrų. Mes pasirengę grįžti prie 2004 metų idėjos“, – sakė V.Janukovyčius ir pridūrė, kad, kaip ir anksčiau, „nekalbama apie vamzdynų pardavimą“.

Opozicijos lyderis taip pat pasirengęs pasiūlyti Rusijai padėti tiesti pietų ir šiaurės srautų dujotiekius, nors šių Ukrainai alternatyvių maršrutų paleidimas smarkiai sumažins dujų tiekimą per Ukrainą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min