Dabar populiaru
Publikuota: 2011 kovo 21d. 10:40

Japonai baiminasi dėl radioaktyvaus lietaus, iš Fukušimos-1 elektrinės vėl evakuoti darbuotojai (atnaujinta 15.58 val.)

Japonė saugosi nuo lietaus.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Japonė saugosi nuo lietaus.

Toliau besitęsiantis smarkus lietus Japonijoje sunkina aukų paiešką ir verčia japonus baimintis dėl radioaktyvių kritulių.

Kaip informuoja naujienų agentūra AFP, prastas oras privertė premjerą Naoto Kaną atšaukti pirmadienį planuotą skrydį į Išinomakio miestą Mijagio prefektūroje, kuri labiausiai nukentėjo nuo žemės drebėjimo ir po to kilusio cunamio, bei susitikimą su žmonėmis, daugiau kaip savaitę mėginančiais užkirsti kelią branduolinei katastrofai, turėjusį įvykti netoli Fukušimos jėgainės.

Japonijos Fukušimos-1 jėgainei atnaujintas elektros tiekimas

Pirmadienį Japonijos specialistai pranešė, kad atnaujino elektros tiekimą Fukušimos-1 atominės jėgainės trečiajam ir ketvirtajam reaktoriui.

Elektra šiuo metu tiekiama visiems nuo žemės drebėjimo smarkiai nukentėjusios atominės jėgainės reaktoriams. 

Fukušimos atominę jėgainę vėl apgaubus dūmams buvo evakuoti darbuotojai (papildyta 14.02 val.)

Avarijos ištiktoje Japonijos atominėje jėgainėje pirmadienį buvo evakuoti darbuotojai, kai iš vieno reaktoriaus bloko pasklido pilkų dūmų debesis.

Šis incidentas tapo dar viena kliuviniu, mėginant likviduoti gedimus žemės drebėjimo ir cunamio nuniokotoje Fukušimos-1 elektrinėje.

Darbuotojai buvo išvežti, kai iš panaudoto branduolinio kuro saugyklos 3-iajame bloke pradėjo kilti dūmai, nurodė jėgainę eksploatuojančios bendrovės „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO) atstovas Hiroshis Aizawa. Praeitą savaitgalį jėgainės pareigūnai sakė nerimaujantys dėl staigaus slėgio padidėjimo 3-iojo reaktoriaus šerdyje.

Reuters/Scanpix nuotr./Ia Fukuaimos-1 atominės elektrinės 3-iojo bloko vėl ėmi kilti dūmai.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iš Fukušimos-1 atominės elektrinės 3-iojo bloko vėl ėmi kilti dūmai.

Japonijos pareigūnai pranešė, kad savaitgalį buvo pasiekta tam tikra pažanga, mėginant suvaldyti padėtį radiaciją į aplinką skleidžiančioje Fukušimos-1 elektrinėje, kuri buvo pažeista kovo 11 dieną per galingą žemės drebėjimą ir cunamį, nuniokojusį Japonijos šiaurės vakarų pakrantę.

Tačiau krizė toli gražu nesibaigė: daržovėse ir vandentiekio vandenyje vėl buvo aptikti nedideli kiekiai radioaktyvių medžiagų, o šie pranešimai padidino gyventojų nerimą dėl galimai užteršto maisto ir vandens.

Vyriausybė uždraudė pardavinėti netoli Fukušimos-1 jėgainės užaugintus špinatus ir pieną iš kito regiono, kai buvo nustatyta, kad juose esančio radioaktyvaus jodo kiekis viršija saugią ribą. Vėliau trijose kitose prefektūrose buvo rasta užterštų špinatų, rapsų ir vainikinių skaistažiedžių, kurių lapai dažnai vartojami japonų virtuvėje.

Tuo tarpu Tokijo vandentiekio vandenyje penktadienį buvo rasta radioaktyvaus jodo, o vėliau – cezio. Radioaktyvioji tarša taip pat nustatyta lietaus vandenyje ir dulkėse.

Pirmadienio rytą Sveikatos apsaugos ministerija patarė už maždaug 30 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Fukušimos jėgainės esančio Ijitatės miestelio, turinčio apie 6 tūkst. gyventojų, žmonėms negerti vandentiekio vandens, kuriame nustatytas padidėjęs radioaktyvaus jodo kiekis.

Ministerijos atstovas Takayukis Matsuda sakė, kad jodo kiekis triskart viršija normalų, o išgėrus 26 litrus šio vandens organizmo apšvitos dozė prilygtų patiriamai atliekant krūtinės ląstos rentgenogramą.

Tačiau vyriausybė akcentavo, kad nustatyti radiacinės taršos lygiai per maži, kad keltų didelį pavojų žmonių sveikatai.

Dėl Japonijos atominės krizės gali būti atsisakyta planų statyti reaktorius netoli Amerikos didmiesčių

JAV energetikos sekretorius Stevenas Chu sekmadienį pripažino, kad dėl Japoniją apėmusios branduolinės krizės gali būti atsisakyta planų statyti naujus atominius reaktorius netoli didžiųjų Amerikos miestų.

Šis ir kiti komentarai demonstruoja smarkiai pakitusį JAV pareigūnų požiūrį į atominių jėgainių saugumą, kuris šiuo metu yra kruopščiai tikrinamas.

„Be abejo, dabartinis ir būsimas reaktorių išdėstymas bus kitoks negu galėjo būti anksčiau, – S.Chu atsakė į klausimus apie Indian Pointo atominę elektrinę, esančią netoli Niujorko. – Visuomet, kai įvyksta rimta avarija, turime pasimokyti iš šių nelaimių ir judėti į priekį.“

Tuo tarpu JAV Branduolinio reguliavimo komisijos (NRC) pirmininkas pareiškė, kad jo agentūra peržiūrės Amerikos atominių jėgainių panaudoto branduolinio kuro saugojimo procedūras.

Padėtis panaudoto kuro saugyklose avarijos ištiktoje Fukušimos-1 atominėje elektrinėje kelia didžiausią susirūpinimą Japonijos pareigūnams, mėginantiems išvengti radiacijos nuotėkio ir atkurti reaktorių valdymą.

Japonų pareigūnų vertinimais, kovo 11 dieną šalį nuniokojusio galingo žemės drebėjimo ir jo sukelto milžiniško cunamio aukų skaičius viršys 18 tūkstančių.„Prieš penkias dienas visi buvo susirūpinę dėl žemės drebėjimų, cunamių ir reaktorių aušinimo, – NRC pirmininkas Gregory Jaczko sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“. – Šiandien visi jaudinasi dėl panaudoto kuro saugyklų. Kol ši problema nebus išspręsta, nežinosime, į kokius svarbiausius veiksnius reikia atsižvelgti.“

Niujorko valstijos gubernatorius Andrew Cuomo siekia, kad būtų iš naujo peržiūrėtos saugumo sąlygos Indian Pointo jėgainėje, esančioje už 65 kilometrų į šiaurę nuo Niujorko.

80 kilometrų atstumu nuo šios elektrinės gyvena daugiau nei 21 mln. žmonių.

S.Chu, kuris davė interviu televizijų „Fox News" ir CNN laidoms, nurodė, kad pareigūnai įsitikinę, jog Indian Pointo jėgainė yra saugi, tačiau atsižvelgiant į nelaimę Japonijoje bus atliktas tyrimas, ar ši elektrinė gali būti toliau eksploatuojama.

Japoniją nuniokojusio drebėjimo ir cunamio aukų skaičius perkops 18 tūkstančių

Japonų pareigūnų vertinimais, kovo 11 dieną šalį nuniokojusio galingo žemės drebėjimo ir jo sukelto milžiniško cunamio aukų skaičius viršys 18 tūkstančių.

Kaip pranešė policijos atstovas spaudai Hitoshis Sugawara, vien Mijagio prefektūroje, kuri yra vienas iš labiausiai nuo stichijos nukentėjusių regionų, aukų skaičius turėtų perkopti 15 tūkstančių.

Kitų nuniokotų regionų policijos atstovai atsisakė prognozuoti galutinį aukų skaičių, tačiau sakė, kad jų rajonuose oficialiai jau patvirtintas beveik 3 400 žmonių mirties faktas.

Nacionalinė policijos agentūra nurodė, kad iki šiol surinkti 8 649 žuvusių žmonių palaikai, o 13 262 asmenys vis dar laikomi dingusiais be žinios. Neatmetama, kad dalis pavardžių sąrašuose gali dubliuotis ir kai kurie žuvusieji, kurių tapatybės dar nenustatytos, figūruoja dingusių asmenų sąraše.

Pastangas išsiaiškinti tikslų aukų skaičių komplikuoja tai, kad milžiniškos bangos veikiausiai nunešė daug kūnų į vandenyną, kaip tai padarė 2004 metais Indijos vandenyno regioną nusiaubęs cunamis, po kurio daug žuvusiųjų taip ir nebuvo rasti.

Taip pat gali būti, kad kai kurie dingusiais laikomi žmonės stichinių nelaimių metu buvo išvykę iš regiono ir iki šiol dar nesusisiekė su artimaisiais ar pareigūnais.

Be 15 tūkst. žmonių, kurie, kaip manoma, žuvo Mijagio prefektūroje, policija patvirtino beveik 3 400 žmonių žūtį Ivatėje, Fukušimoje, Ibarakyje, Aomoryje ir Čiboje. Dar septyni žmonės, policijos duomenimis, žuvo sostinėje Tokijuje.

Vokietijos žurnalistai tvirtina, kad Fukušimos-1 elektrinės avarijos pasekmėms likviduoti naudojami valkatos (papildyta 15.58 val.)

Vokietijos visuomeninės televizijos kanalo WDR korespondentas Japonijoje Robertas Hetkaemperis pareiškė, kad atominės elektrinės Fukušima-1 valdytoja kompanija TEPCO avarijos pasekmėms likviduoti gali naudoti benamių ir darbininkų iš užsienio darbą, pranešė „Welt“.

Kalbėdamas WDR kanalo laidoje „Aktuelle Stunde“ R.Hetkaemperis pažymėjo, kad tarp kelių dešimčių likvidatorių, kuriuos daugelis Japonijoje laiko didvyriais, gali būti „didvyrių ne savo noru“.

Pasak žurnalisto, TEPCO daugybę metų į pavojingą darbą samdo socialiai pažeidžiamų sluoksnių atstovus. „Tai benamiai, darbininkai užsieniečiai ir net nepilnamečiai, – pažymėjo R.Hetkaemperis. – Po to, kai jie padirbę ilgesnį laiką gauna radiacijos dozę, juos paprasčiausiai atleidžia. Japonijoje tokius darbininkus vadina „darbininkais išmetimui“.

Kaip pažymi pats „Welt“, apie Fukušimos-1 atominės elektrinės likvidatorius išties žinoma labai mažai. Tuo tarpu Vokietijos atominės fizikos specialistas Horstas Ellgeringas likvidatorių galimybes išgyventi įvertino kaip minimalias.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Apsigavo: alytiškė lėktuvo bilietus pirko iš ne kartą baustos įmonės ir susidūrė su bėdomis

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: B.Vanagas penktas, V.Žala – 13-as, A.Juknevičius kovoja su gedimais

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

Tiesiogiai 24sek

Griausmingas Roko Giedraičio sugrįžimas: „Rytas“ – ALBA

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Tiesiogiai Gazas

Arūnas Gelažninkas įveikė priešpaskutinį etapą, prie finišo artėja ir B.Bardauskas

Vardai

„Eurovizijos“ atrankoje – žvaigždžių desantas: grupė „120“ jau dabar save vadina nugalėtojais

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

„Ginčas“: lietuvis NBA klubo savininkas – utopija ar realus tikslas?

Aktualu

Aplink pasaulį keliaujančios Lenkijos maršalo J.Pilsudskio proanūkės kelionė prasidėjo Vilniuje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: naujas keiksmažodis „Brexit“, perkama politika ir – kur dingo mergaitė?

Aktualu

R.Karbauskiui dėl verslininkus į kandidatų sąrašą atvedusio A.Vaitkaus galvos neskauda

Vardai

Macaulay Culkinas prakalbo apie daugelį stebinusią jo draugystę su Michaelu Jacksonu

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

Pasaulis kišenėje

Konkursas: idiliškame Italijos kaimelyje visą vasarą galite gyventi nemokamai

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Čekai pagerbė prieš 50 metų susideginusį studentą

Aktualu

Perspėja dėl žiniasklaidos: situaciją lygina su karo padėtimi

15min tema Verslas

Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio

Naujienos

Verslas

Apsigavo: alytiškė lėktuvo bilietus pirko iš ne kartą baustos įmonės ir susidūrė su bėdomis

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: B.Vanagas penktas, V.Žala – 13-as, A.Juknevičius kovoja su gedimais

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

Tiesiogiai 24sek

Griausmingas Roko Giedraičio sugrįžimas: „Rytas“ – ALBA

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Tiesiogiai Gazas

Arūnas Gelažninkas įveikė priešpaskutinį etapą, prie finišo artėja ir B.Bardauskas

Vardai

„Eurovizijos“ atrankoje – žvaigždžių desantas: grupė „120“ jau dabar save vadina nugalėtojais

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

„Ginčas“: lietuvis NBA klubo savininkas – utopija ar realus tikslas?

Aktualu

Aplink pasaulį keliaujančios Lenkijos maršalo J.Pilsudskio proanūkės kelionė prasidėjo Vilniuje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: naujas keiksmažodis „Brexit“, perkama politika ir – kur dingo mergaitė?

Aktualu

R.Karbauskiui dėl verslininkus į kandidatų sąrašą atvedusio A.Vaitkaus galvos neskauda

Vardai

Macaulay Culkinas prakalbo apie daugelį stebinusią jo draugystę su Michaelu Jacksonu

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

Pasaulis kišenėje

Konkursas: idiliškame Italijos kaimelyje visą vasarą galite gyventi nemokamai

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Čekai pagerbė prieš 50 metų susideginusį studentą

Aktualu

Perspėja dėl žiniasklaidos: situaciją lygina su karo padėtimi

15min tema Verslas

Valdžia rengiasi blogiausiam „Brexit“ scenarijui, bet tikisi Didžiosios Britanijos lietuvių antplūdžio

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min