Sportas gyvai

Japonija atšaukia iš Pietų Korėjos savo ambasadorių

Japonija penktadienį atšaukė savo ambasadorių Pietų Korėjoje, protestuodama prieš tai, kad šalia jos konsulato Pusano mieste praėjusį mėnesį buvo atidengta skulptūra, simbolizuojanti karo laikų japonų armijos sekso vergijos aukas.
Yasumasa Nagamine - Japonijos ambasadorius Pietų Korėjoje
Yasumasa Nagamine - Japonijos ambasadorius Pietų Korėjoje / „Scanpix“/AP nuotr.

Ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yoshihide Suga taip pat paskelbė, kad bus atidėtos numatytos šalių aukšto rango pareigūnų diskusijos ekonominiais klausimais.

Šis žingsnis gali vėl pakurstyti daug dešimtmečių šalių santykius temdžiusį konfliktą dėl Antrojo pasaulinio karo metais japonų kariuomenės viešnamiuose išnaudotų sekso vergių, vadintų „paguodos moterimis“.

„Japonija ir Pietų Korėja yra kaimynės, – sakė Y.Suga. – Tai labai svarbi šalis. Labai gaila, kad mums teko imtis šių žingsnių“.

„Nekart prašėme Pietų Korėjos imtis atitinkamų priemonių šiai problemai išspręsti“, – sakė jis ir pridūrė: „Tačiau šiuo metu situacija nepagerėjo. Todėl informavome juos apie šiuos veiksmus“.

Analogiška skulptūra yra kitapus gatvės priešais Japonijos ambasadą Seule.

Pietiniame Pusano uostamiestyje praėjusią savaitę Pietų Korėjos aktyvistų iniciatyva pastatyta statula iš pradžių buvo pašalinta, tačiau netrukus vietos valdžia pakeitė poziciją ir neužkirto kelio aktyvistams ją sugrąžinti.

Pusano administracija nuomonę pakeitė po to, kai Japonijos griežtų pažiūrų gynybos ministrė Tomomi Inada apsilankė prieštaringai vertinamoje Jasukunio šventykloje.

Tokijo centre esančioje šventykloje pagerbiami visi karuose žuvę japonai, tarp jų – kai kurie aukšto rango kariškiai ir politikos veikėjai, po Japonijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare tarptautinio tribunolo nuteisti už karo nusikaltimus.

Šis ministrės apsilankymas sulaukė griežtos Pietų Korėjos ir Kinijos kritikos.

„Labai gaila“

Y.Suga nurodė, kad kartu su ambasadoriumi Yasumasa Nagamine atšaukiamas ir šalies generalinis konsulas Pusane, be to, sustabdomos diskusijos dėl Japonijos ir Pietų Korėjos diskusijas dėl valiutų apsikeitimo sandorių.

„Japonijos vyriausybė toliau atkakliai ragins Pietų Korėjos vyriausybę ir atitinkamas savivaldybes greitai pašalinti merginos skulptūrą“, – sakė Y.Suga.

Pietų Korėjos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Cho June-hyuckas sakė, kad Seului „labai gaila“ dėl Japonijos sprendimo.

„Net jei esama sudėtingų klausimų, vyriausybė dar kartą pabrėžia, jog toliau plėtos Pietų Korėjos ir Japonijos santykius, grindžiamus pasitikėjimu tarp abiejų šalių vyriausybių“, – sakė jis.

Pirmiausia aktyvistai pastatė naują skulptūrą šalia konsulato siekdami pademonstruoti prieš metus Pietų Korėjos ir Japonijos pasiektam susitarimui, kuris buvo pasirašytas siekiant galutinai išspręsti „paguodos moterų klausimą.

Pagal susitarimą, kurį abi šalis pavadino „galutiniu ir neatšaukiamu“, Japonija atsiprašė nukentėjusių moterų ir pasiūlė 1 mlrd. jenų (8,1 mln. eurų) kompensaciją.

Tačiau kritikai tvirtina, kad susitarimas neįtvirtina Japonijos atsakomybės už karo laikų žiaurumus.

Bronzinė skulptūra Seule, vaizduojanti sėdinčią jauną moterį, kuriai ant peties tupi mažas paukštelis, tapo labai paveikiu ir populiariu simboliu.

Japonija tvirtina, kad šalims pasirašius susitarimą dėl „paguodos moterų“, ši skulptūra turėtų būti pašalinta. Tačiau Seulas sako, jog tik sutiko apsvarstyti tokią galimybę.

Praėjusiais metais aktyvistai nuolat budėjo prie statulos, kad ji nebūtų išvežta. Visoje Pietų Korėjoje buvo pastatyta daugiau nei dvi dešimtys analogiškų skulptūrų. Jų taip pat esama Jungtinėse Valstijose, Kanadoje ir kai kuriose kitose šalyse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius