15 dienos proga! Metinė prenumerata vos už 7,99 Eur.
Išbandyti
Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Japonija ir Australija pasirašė gynybos paktą, regione augant Kinijos įtakai

Japonija ir Australija pasirašė „istorinę“ sutartį dėl gynybos ryšių stiprinimo, teigdamos, kad šis paktas padidins stabilumą regione, kur auga Kinijos karinė ir ekonominė įtaka.
Scottas Morrisonas
Scottas Morrisonas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Nors prieš pasirašymą paskelbtame pareiškime australų premjeras Scottas Morrisonas tiesiogiai nepaminėjo Pekino, susitarimas laikomas dar vienu regiono sąjungininkių žingsniu, liudijančiu apie jų susirūpinimą dėl Kinijos karinės ekspansijos.

S.Morrisonas prieš nuotoliniu ryšiu surengtą susitikimą su savo kolega japonu Fumio Kishida, pavadino paktą „abiejų valstybių pareiškimu apie įsipareigojimą bendradarbiauti sprendžiant bendrus strateginio saugumo iššūkius, su kuriais susiduriame, taip pat prisidėti prie saugaus bei stabilaus Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono kūrimo“.

„Šia svarbia sutartimi... pirmą kartą bus nustatyta aiški mūsų abiejų pajėgų glaudesnės sąveikos ir bendradarbiavimo sistema“, – pažymėjo S.Morrisonas.

Australų lyderis pridūrė, jog ši partnerystė atspindi „mūsų bendras vertybes, mūsų įsipareigojimą demokratijai ir žmogaus teisėms, taip pat mūsų bendrus interesus, susijusius su laisvu, atviru ir atspariu Indijos ir Ramiojo vandenynų regionu“.

Japonija ir Australija, kartu su JAV ir Indija, priklauso QUAD šalių grupei, besistengiančiai sukurti aljansą, skirtą pasipriešinti Kinijos augančiam aktyvumui Azijoje, taip pat Pekino metamai grėsmei gyvybiškai svarbiems tarptautiniams jūrų keliams.

Pasak politinių konsultacijų bendrovės „Eurasia Group“ analitiko Ali Wyne'o, naujoji sutartis gali suteikti Tokijui ir Kanberai papildomų galimybių Japonijos teritorijoje rengti bendras karines pratybas su Jungtinėmis Valstijomis.

„Tai reikšmingas žingsnis konkretizuojant Japonijos ir Australijos bendradarbiavimo saugumo srityje formas“, – naujienų agentūrai AFP sakė ekspertas.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas, trečiadienį kalbėdamas per eilinę spaudos konferenciją, pabrėžė, kad „Ramusis vandenynas yra pakankamai platus, kad regiono šalys galėtų bendrai vystytis“.

„Valstybių tarpusavio dialogas ir bendradarbiavimas turėtų padėti stiprinti regiono šalių tarpusavio supratimą ir pasitikėjimą, taip pat saugoti taiką ir stabilumą regione, o ne būti nukreipti prieš bet kurios trečiosios šalies interesus ar jiems kenkti“, – sakė URM atstovas.

„Tikimės, kad Ramusis vandenynas bus taikos vandenynas, o ne vieta, kur keliamos bangos“, – pridūrė jis.

Japonijos išlaidos gynybai palaipsniui auga jau dešimtmetį, o 2022–2023 metais šalies biudžeto projekte kariuomenei numatytas rekordiškai didelis finansavimas.

Gynybos ministerija Tokijuje teigia, kad regioninė saugumo padėtis „beprecedenčiu greičiu tampa vis sudėtingesnė“, atkreipdama dėmesį į Kinijos ir Šiaurės Korėjos keliamus iššūkius.

A.Wyne'o nuomone, ketvirtadienį pasirašyta sutartis taip pat liudija, jog svarbėja QUAD vaidmuo. Rugsėjį ši grupė Vašingtone surengė savo pirmąjį asmeninį viršūnių susitikimą.

Rugsėjį JAV, Jungtinė Karalystė ir Australija taip pat paskelbė suformavusios naują aljansą – AUKUS, leisiantį Australijai įsigyti amerikietiškų branduolinių povandeninių laivų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius