Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 10d. 14:30

Japonijoje evakuotiesiems dėl avarijos atominėje jėgainėje pirmąkart leista trumpam aplankyti paliktus namus

Fukušimos-1 atominės elektrinės trečiojo reaktoriaus blokas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Fukušimos-1 atominės elektrinės trečiojo reaktoriaus blokas

Japonijos vyriausybė antradienį leido apie šimtui gyventojų trumpai aplankyti evakuacijos zoną aplink avarijos ištiktą Fukušimos 1-ąją atominę jėgainę ir patikrinti savo paliktus namus bei pasiimti kai kuriuos daiktus.

Šiuo žingsniu vyriausybė pirmąkart pademonstravo įsitikinimą, kad jėgainės apylinkėse žmonėms bent jau trumpą laiką būti tapo pakankamai saugu.

Gyventojai daugelį savaičių atkakliai reikalavo, kad jiems būtų leista grįžti patikrinti savo namus.

Ši galimybė buvo suteikta tik saujelei evakuotųjų iš dešimčių tūkstančių žmonių, kurie buvo priversti palikti pavojingą teritoriją, kai radioaktyvūs teršalai pradėjo sklisti iš jėgainės, kovo 11 dieną nuniokotos smarkaus žemės drebėjimo ir cunamio. Gyventojai į evakuacijos zoną buvo nuvežti vyriausybės užsakytais autobusais ir galėjo joje būti ne ilgiau nei dvi valandas.

Jie privalėjo dėvėti apsauginius kostiumus, sandarius akinius ir respiratorius, o daiktus susidėti į išduotus maišus.

Žmonėms buvo išdalyti individualūs dozimetrai, rodantys patiriamos jonizuojančiosios apšvitos kiekį, taip pat nešiojamosios radijo stotelės.

Prieš išvykstant iš uždaros zonos, apimančios teritoriją 20 kilometrų spinduliu aplink elektrinę, buvo patikrinta, ar žmonių drabužiai ir daiktai neužteršti radioaktyviomis medžiagomis.

Per ateinančius mėnesius planuojama surengti daugiau tokių vizitų, tačiau gyventojai baiminasi, kad jiems niekada nebus leista visam laikui pasilikti užterštoje teritorijoje.

Daugelis evakuotųjų dienomis slapta lankydavosi uždaroje zonoje, tačiau vyriausybė, susirūpinusi dėl žmonių saugumo ir galimo plėšikavimo, nuo balandžio 22 dienos sugriežtino kelių kontrolę ir padidino baudas pažeidėjams.

Oficialios kelionės į evakuacijos zoną tapo kompromisu, užtikrinančiu žmonių saugumą ir išpildančiu gyventojų pageidavimus.

Į uždarą zoną patenka devyni miesteliai ir kaimai, o dar iš kelių gyvenviečių žmonės gali būti evakuoti artimiausioje ateityje. Dešimtys tūkstančių žmonių tebegyvena evakuacijos stovyklose, nors daugelis iškeldintųjų prisiglaudė pas gimines arba susirado būstus kitose šalies vietose.

Vyriausybės ir Fukušimos 1-ąją jėgainę valdančios bendrovės „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO) pareigūnai sakė, kad veikiausiai turės praeiti dar 6–9 mėnesiai, kol evakuoti gyventojai galės visam laikui grįžti į savo namus. Tačiau pripažįstama, jog taip nutiktų tik susiklosčius geriausiam scenarijui.

Darbininkai tebesistengia suremontuoti pažeistas jėgainės sistemas ir stabilizuoti padėtį, tačiau kai kurios vietos smarkiai užterštos radioaktyviomis medžiagomis, todėl darbai vyksta lėtai ir itin pavojingomis sąlygomis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min