Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 27, 09:55 Atnaujinta 2022 09 27, 10:19

Japonijoje prasidėjo nužudyto premjero Sh.Abe laidotuvės

Japonijos ir užsienio šalių aukšto rango pareigūnai per antradienį prasidėjusias prieštaringai vertinamas valstybines laidotuves atidavė pagarbą buvusiam ministrui pirmininkui Shinzo Abe.
Japonijoje laidojamas nužudytas buvęs premjeras Shinzo Abe
Japonijoje laidojamas nužudytas buvęs premjeras Shinzo Abe / Vida Press nuotr.

Sh.Abe pelenai į ceremoniją Tokijo arenoje „Nippon Budokan“ bus atvežti po pietų, tačiau jau nuo ankstyvo ryto prie netoliese palapinėje įrengto altoriaus nusidriekė didžiulė eilė žmonių, norinčių padėti gėlių ir pasimelsti už buvusį lyderį.

Sh.Abe, ilgiausiai dirbęs Japonijos premjeras, tebėra viena iš labiausiai atpažįstamų šalies politinių veikėjų, žinomas dėl tarptautinių aljansų puoselėjimo ir „Abenomikos“ ekonominės strategijos.

2020 metais jis atsistatydino dėl sveikatos problemų, tačiau išliko įtakingu politiku ir agitavo už savo valdančiąją partiją iki liepos 8 dienos, kai jį nužudė vienas veikęs šaulys.

Sh.Abe nužudymu kaltinamas vyras taikėsi į buvusį lyderį manydamas, kad jis susijęs su Susivienijimo bažnyčia. Įtariamasis piktinosi šios religinės organizacijos veikla, nes jo motina aukojo jai didžiules sumas.

Premjero žūtis šokiravo šalį, garsėjančioje mažu su ginklais susijusių nusikaltimų skaičiumi, taip pat sulaukė tarptautinio pasmerkimo.

Tačiau sprendimas surengti Sh.Abe valstybines laidotuves – tik antrąsias ekspremjero laidotuves pokario laikotarpiu – sukėlė pasipriešinimą: neseniai atliktų apklausų duomenimis, maždaug 60 proc. japonų nepritarė tokiam renginiui.

Kai kurie įstatymų leidėjai iš opozicinių partijų apskritai boikotuoja laidotuves.

Japonijos imperatorius ir imperatorienė nedalyvaus, nes yra neutralūs nacionaliniai veikėjai. Vis tik sosto įpėdinis princas Akishino ir jo sutuoktinė ruošiasi pusantros valandos trukmės pamaldų pabaigoje padėti gėlių kartu gedinčiaisiais.

Kontroversijos priežastys įvairios: vieni kaltina dabartinį premjerą Fumio Kishida vienašališkai patvirtinus laidotuves be konsultacijų su parlamentu, kiti piktinasi apie 12 mln. dolerių (12,4 mln. eurų) renginio kaina.

Nevienareikšmiškai vertinamas ir Sh.Abe politinis palikimas. Jo kadencija pasižymėjo dažnais kaltinimais nepotizmu, taip pat pasipriešinimu Sh.Abe nacionalistinėms pažiūroms bei planams perrašyti Japonijos pacifistinę konstituciją.

F.Kishidos vyriausybė, kaip spėjama, tikisi, kad iškilmingas renginys, kuriame dalyvaus apie 4,3 tūkst. žmonių, įskaitant 700 svečių iš užsienio, užgoš vidinius nesutarimus.

Tarp svečių yra JAV viceprezidentė Kamala Harris ir pasaulio lyderiai, įskaitant Indijos ministrą pirmininką Narendrą Modi ir Australijos premjerą Anthony Albanese'į.

Sh.Abe stengėsi puoselėti glaudžius ryšius su Vašingtonu, norėdamas sustiprinti svarbų JAV ir Japonijos aljansą, taip pat siekė sustiprinti Japonijos, Jungtinių Valstijų, Indijos ir Australijos Ketverto (angl. The Quad) grupę.

Gedintieji klausėsi F.Kishidos ir kitų politikų, įskaitant Sh.Abe po jo atsistatydinimo pakeitusį Yoshihide Sugą , kalbų.

Ministras pirmininkas F. Kishida savo kalboje pavadino velionį „drąsiu žmogumi“ ir išvardijo jo nuopelnus, įskaitant pastangas stiprinti Japonijos diplomatinius ryšius.

„Jaučiu širdį veriantį sielvartą“, – sakė F.Kishida, žiūrėdamas į Sh.Abe nuotrauką, pakabintą virš didžiulės gėlių kompozicijos su Japonijos vėliava, ekspremjero gautais apdovanojimais bei pelenų urna.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min