-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Japonijos teismas: šalies vyriausybė nėra atsakinga už Fukušimos katastrofą

Japonijos teismas penktadienį nutarė, kad atsakomybė už 2011 metų Fukušimos branduolinę katastrofą atsakinga ne vyriausybė, o jėgainę eksploatuojanti įmonė ir įpareigojo pastarajai atlyginti padarytą žalą.
Penkeri metai po Fukušimos nelaimės – laikas vis dar sustingęs uždraustoje teritorijoje
Penkeri metai po Fukušimos nelaimės / Vida Press nuotr.

Netoli Tokijo esančios Čibos apygardos teismo nutartyje sakoma, kad vyriausybė „tikriausiai negalėjo išvengti avarijos“, sukeltos didžiulio cunamio, smogusio Fukušimos 1-ajai atominei elektrinei, nors galbūt „galėjo ją numatyti“.

9 balų žemės drebėjimo sukeltas vandens siena užliejo Japonijos rytinėje pakrantėje esančios elektrinės reaktorių aušinimo sistemas, todėl trijuose jų išsilydė aktyvioji masė.

Iš pažeistos jėgainės toli pasklido radioaktyvių teršalų. Po didžiausios Japonijoje katastrofos nuo Antrojo pasaulinio karo ir didžiausios branduolinės avarijos nuo Černobylio incidento 1986-aisiais didelės teritorijos tapo netinkamos gyventi žmonėms.

Čibos teismo teisėjas Masaru Sakamoto atmetė 42 ieškovų reikalavimą įpareigoti vyriausybę, kad ji sumokėtų kompensacijas.

Tačiau teismas nurodė jėgainės operatorei „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO) sumokėti iš viso 376 mln. jenų (2,8 mln. eurų) – daug mažesnę sumą negu atsakovų reikalauta 2,8 mlrd. jenų (20,9 mln. eurų) suma.

VIDEO: Robotas užfiksavo vaizdus iš apsemto Fukušimos elektrinės reaktoriaus

Apie 12 tūkst. žmonių, palikusių savo namus dėl radiacijos grėsmės, pateikė įvairių ieškinių prieš vyriausybę ir TEPCO.

Daugelyje bylų buvo nagrinėjamas klausimas, ar vyriausybė ir TEPCO, atsakingos už avarijų prevencijos priemones, galėjo prognozuoti, kad smogs tokio masto cunamis.

Daugelyje bylų buvo nagrinėjamas klausimas, ar vyriausybė ir TEPCO, atsakingos už avarijų prevencijos priemones, galėjo prognozuoti, kad smogs tokio masto cunamis.

Ieškovų advokatai argumentavo, kad tokio dydžio bangos galėjo būti prognozuojamos, remiantis 2002 metų vyriausybės ataskaita apie ilgalaikį seisminį aktyvumą Japonijos salose.

Dešimtys kolektyvinių ieškinių buvo pateikti siekiant prisiteisti iš vyriausybės kompensacijas už šią nelaimę, o vėliausia nutartis yra dar tik antroji.

Kovą Maebašio apygardos, esančios į šiaurę nuo Tokijo, teismo teisėjas įpareigojo tiek vyriausybę, tiek TEPCO sumokėti kompensacijas, nors jų suma buvo daug mažesnės negu reikalavo ieškovai.

Birželį trys buvę TEPCO vadovai stojo prieš teismą. Kol kas jie – vieninteliai asmenys, kuriems yra iškeltos baudžiamosios bylos dėl šios katastrofos.

Prokurorai dukart atsisakė pateikti jiems kaltinimus, argumentuodami įkalčių stoka ir maža tikimybe, kad jų kaltė bus įrodyta.

Vis dėlto teismų priežiūros komitetas, sudarytas iš paprastų piliečių, 2015-aisiais nusprendė, kad trys buvę vadovai turi būti teisiami. Remiantis Japonijos įstatymais, šis sprendimas tapo paskata prokurorams pateikti kaltinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius