Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 04, 18:19

JAV: „Al Jazeera“ žurnalistė veikiausiai žuvo apšaudyta iš Izraelio pozicijų

Jungtinės Valstijos pirmadienį pareiškė, kad televizijos „Al Jazeera“ žurnalistė Shireen Abu Akleh tikriausiai žuvo apšaudyta iš Izraelio pozicijų, tačiau nėra pagrindo manyti, kad jos mirtis buvo tyčinė.
Shireen Abu Akleh
Shireen Abu Akleh / AFP/ „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Izraelis

Valstybės departamentas taip pat pareiškė, kad Jungtinės Valstijos negali padaryti „galutinės išvados“ dėl gegužės 11 dieną ją nužudžiusios kulkos, kurią perdavė Palestiniečių savivalda, kilmės.

„Balistikos ekspertai nustatė, kad kulka buvo smarkiai pažeista, o tai neleido padaryti vienareikšmiškos išvados“, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as.

Jo teigimu, atlikta „itin išsami teismo ekspertizė“, kurioje dalyvavo išorės ekspertų.

Vašingtonui paskelbus šias išvadas, Izraelio kariuomenė pranešė, kad Sh.Abu Akleh nužudžiusios kulkos balistinį tyrimą atliko izraeliečių, o ne amerikiečių ekspertai.

„Izraelio teismo medicinos laboratorijoje buvo atliktas balistinis tyrimas. Izraelio ekspertai ištyrė kulką, kad nustatytų ryšį tarp kulkos ir ginklo, iš kurio ji buvo iššauta. Viso proceso metu dalyvavo (JAV) atstovai“, – sakoma kariuomenės pareiškime.

Palestiniečių savivalda šeštadienį pranešė, kad Sh.Abu Akleh nužudžiusią kulką perdavė JAV teismo medicinos ekspertams, taip žengdama žingsnį į priekį siekiant išspręsti priešpriešą su Izraeliu dėl jos mirties aplinkybių tyrimo.

Palestiniečių generalinis prokuroras Akramas al Khatibas sakė, kad kulka buvo perduota JAV ekspertams „techniniam darbui“. Jis pabrėžė, kad palestiniečiai atsisako atiduoti kulką izraeliečiams.

Palestiniečių ir amerikiečių žurnalistė Sh.Abu Akleh, 25 metus dirbusi „al Jazeera“, žuvo gegužės 11 dieną, nušviesdama Izraelio karių reidą Dženino pabėgėlių stovykloje okupuotame Vakarų Krante. Ši reporterė buvo gerai žinoma arabų pasaulyje dėl reportažų apie palestiniečių gyvenimo sunkumus, dešimtmečius tęsiantis Izraelio kontrolei.

Palestiniečiai ir Sh.Abu Akleh kolegos, kurie tuo metu buvo kartu su ja, teigia, kad žurnalistė žuvo nuo Izraelio karių kulkų.

Izraelio kariuomenė iš pradžių sakė, kad reporterę galėjo nušauti palestiniečių kovotojai, bet vėliau nuo šios pozicijos atsitraukė ir dabar teigia, kad moteris galėjo žūti nuo atsitiktinės izraeliečių ugnies.

Pasak kariuomenės, neištyrus kulkos neįmanoma nustatyti, kuri pusė nužudė Sh.Abu Akleh. Palestiniečiai atsisakė atiduoti kulką, sakydami, kad nepasitiki Izraeliu.

Sh. Abu Akleh mirtis išprovokavo audringą pasipiktinimą, palestiniečių savivaldai pareiškus, kad tai buvo karo nusikaltimas, o Izraeliui, artimam JAV sąjungininkui, kurį po dviejų savaičių aplankys prezidentas Joe Bidenas, tai piktai neigiant.

JAV saugumo koordinatorius (USSC), kuris, derindamas veiksmus su Izraeliu, vadovauja palestiniečių savivaldai teikiamai pagalbai saugumo srityje, teigė, kad per pastarąsias kelias savaites abi šalys suteikė visapusišką prieigą prie savo tyrimų.

„Apibendrindamas abu tyrimus, USSC padarė išvadą, kad Shireen Abu Akleh greičiausiai žuvo nuo šaudymo iš IDF pozicijų“, – sakė Valstybės departamentas, turėdamas omenyje Izraelio gynybos pajėgas.

„USSC nerado pagrindo manyti, kad tai įvyko tyčia, o veikiau dėl tragiškų aplinkybių per IDF vadovaujamą karinę operaciją prieš palestiniečių „Islamo džihado“ grupuotes“, – sakoma pranešime.

„Toliau bendradarbiausime su Izraeliu ir palestiniečių savivalda dėl tolesnių veiksmų ir raginsime prisiimti atsakomybę. Dar kartą reiškiame gilią užuojautą Sh.Abu Akleh šeimai“, – sakoma retame liepos 4 dienos pranešime.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min