Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV ambasadorius prie NATO Douglas Lute'as: „Matysime aktyvesnį judėjimą Baltijos šalyse“

Douglas Lute
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Douglas Lute
Šaltinis: 15min
0
A A

JAV ambasadorius prie NATO Douglas Lute'as surengė tarptautinę konferenciją telefonu, kurioje pristatė Velso susitikime aptartą transatlantinės organizacijos strategiją ir jos įgyvendinimo eigą.

Pasak D.Lute'o Velso NATO vadovų susitikimas buvo svarbus ne tik dėl simbolinių organizacijos įkūrimo ir Berlyno sienos griūties sukakčių, bet ir dėl naujų kompleksinių geopolitinių grėsmių, iškilusių 2014 metais.

Rytuose agresiją pradėjo demonstruoti V.Putino Rusija. Pietryčiuose – NATO narės Turkijos pašonėje – Sirijos pilietinis karas ir jo fone iškilusi „Islamo valstybės“ teroristų grėsmė. Pietuose – vis dar neramumuose skęstanti Libija..

Ambasadoriaus teigimu, vienas iš Velso sprendimų paketo klausimų jau aktyviai sprendžiamas. NATO pajėgos vis labiau stumiamos į rytinę organizacijos pusę, kad atgrasytų V.Putino Rusiją. Saugumo vertikalė eina nuo Estijos šiaurėje iki Bulgarijos pietuose.

Tokiais veiksmais norima dar kartą patvirtinti 5-ojo straipsnio galiojimą ir pasiryžimą ginti visas 28 NATO nares. Tam stiprinamos ir oro policijos misijoje Baltijos šalyse patruliuojančios pajėgos, ir NATO laivynas Baltijos ir Juodojoje jūrose, bei, aišku, pajėgos ant žemės.

Amerikiečių kariai jau dalyvauja bendrose pratybose tiek Baltijos šalyse, tiek Lenkijoje. Šių priemonių imtasi supratus, kad neužteks tik permesti pajėgas iš vieno centro į periferijas, ankstesnė programa netinka saugumo užtikrinimui, tad dabar organizacija stiprina tas zonas, kurioms kyla kaimyninių valstybių chaoso pavojus.

Velse sutarta ir dėl Greitojo reagavimo plano (RAP), kuriam jau ėmėsi vadovauti šešios NATO valstybės. Taip pat suderinta ir dėl 6 kontrolės centrų, palaikysiančių ryšį su pagrindine vadaviete Vakarų Lenkijoje – viena jų bus ir Lietuvoje.

Atsakydamas į žurnalistės iš Norvegijos abejones dėl dabartinio NATO vadovo Jenso Stoltenbergo kompetencijos, D.Lute'as patvirtino, kad naujasis NATO puikiai derina visų valstybių narių nuomones. Jis turi pakankamai patirties, kad derintų poziciją su galią demonstruojančia Rusija, neužmiršdamas dialogo galimybės.

„Atskirų valstybių sprendimas dėl ginklų tiekimo Ukrainai niekaip nepaveiks NATO solidarumo ir vienybės, tačiau valstybės turėtų atsižvelgti į bendrus organizacijos interesus“, - aiškino D.Lute'as.

Jis patvirtino ir žinią, jog iš JAV į bazes Vokietijoje permetami puolimui skirti A-10 karo lėktuvai dalyvaus pratybose ir Lietuvoje, ir kitose valstybėse, kur vykdoma oro policijos misija.

D.Lute'as patvirtino, kad agresiją Rytų Ukrainoje demonstruoja būtent Rusijos remiami sukilėliai. Pastarosiomis dienomis jokių ženklų, demonstruojančių paliaubų troškimą, nesimato, Vyksta galingi apšaudymai, kurie dažnai siekia ir civilių gyvenamus rajonus. NATO užfiksavo ir galingos rusiškos karinės technikos permetimą bei konstatavo, kad sudėtingas elektronines ir komunikacijos sistemas valdo būtent rusų kariškiai.

Tiesa, D.Lute'as patikino, kad NATO neketina veltis į konfliktą Ukrainoje ir leidžia politiniame fronte vadovauti ESBO nariams, taip pat laukia tarpvalstybinio susisitikimo. NATO vaidmuo Ukrainos krizės akivaizdoje – saugumo partneriams užtikrinimas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min