Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 16d. 09:05

JAV armijos seržantas pripažintas kaltu dėl sulaikytųjų nužudymo Irake

Vokietijoje vykęs karo tribunolas vieną JAV armijos seržantą trečiadienį pripažino kaltu dėl keturių sulaikytųjų nužudymo Irake 2007 metais, tačiau neįrodė, kad jis kaltas dėl penktojo asmens mirties.

40 metų vyresnysis seržantas Johnas E.Hatley taip pat pripažintas kaltu dėl dalyvavimo sąmoksle siekiant nužudyti, tačiau išteisintas dėl vieno trukdymo vykdyti teisingumą atvejo.

J.E.Hatley, kuris teismui įteikė kaltės nepripažinimo pareiškimą, nerodė jokių jausmų, kai buvo skaitomas aštuonių prisiekusiųjų verdiktas. Vėliau jis apsikabino su žmona, kitais kariais ir draugais.

Seržantui gresia įkalinimas iki gyvos galvos be teisės sušvelninti nuosprendį, o karo tribunolo teisėjas bausmę ketina paskirti ketvirtadienį, kai kaltinamasis tikriausiai kartą pasisakys prieš teismą.

J.E.Hatley kaltinamas dalyvavęs dviejuose atskiruose incidentuose. 2007 metų sausį jis nušovė sunkiai sužeistą sulaikytąjį, kai gydytojai pasakė, jog jis netrukus mirs. Dėl šio atvejo karys buvo išteisintas. Seržantas taip pat dalyvavo sušaudant keturis surištus sulaikytuosius, kuriems buvo užrištos akys. Šis incidentas įvyko pietvakariniame Bagdado rajone arba jo apylinkėse 2007 metų kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje.

Seržantui gresia įkalinimas iki gyvos galvos be teisės sušvelninti nuosprendį, o karo tribunolo teisėjas bausmę ketina paskirti ketvirtadienį.

J.E.Hatley yra aukščiausio rango karys iš trijų, kaltinamų dėl sulaikytųjų nužudymo, kurie buvo nušauti „tarsi vykdant mirties bausmę“, nurodė prokurorai.

Karo gydytojas eilinis Michaelas Leahy ir vyresnysis seržantas Josephas P.Mayo jau anksčiau buvo pripažinti kaltais. Jiems atitinkamai skirtas įkalinimas iki gyvos galvos ir 35 metams, tačiau su teise sušvelninti nuosprendį.

Antrojo incidento tiksli vieta ir laikas nebuvo nustatytą, o kūnai, kurie, pasak liudininkų, buvo sumesti į vieną kanalą, nebuvo rasti.

„Kur įrodymai?“ – klausė advokatas Davidas Courtas. Teisininkas pridūrė, kad jo ginamojo nebuvo jokio pagrindo nuteisti už žmogžudystę, nes „nebuvo atliktas skrodimas, nėra kūno, nenustatyta mirties priežastis“.

Baudžiamąjį persekiojimą vykdantis kapitonas Derrickas Grace'as pareiškė, kad J.E.Hatley „nusprendė atlikti teisėjo, prisiekusiųjų ir budelio vaidmenį“.

Liudininkai gyrė J.E.Hatley vadovavimo sugebėjimus ir charakterį, tačiau D.Grace'as pareiškė, kad „geri kariai žmonių nežudo“, taip pat priminė, kad sulaikytieji buvo „surišti, jiems buvo užrištos akys, jie negalėjo pajudėti“.

M.Leahy ir J.P.Mayo paliudijo, kad aukos buvo nušautos pistoletu į pakaušį iš labai arti.

Keliomis valandomis anksčiau įtariami kovotojai buvo sulaikyti netoli slapto ginklų sandėlio, kuriame buvo rasta automatų, krepšys su šoviniais, granatų ir du snaiperių šautuvai.

Tačiau sulaikytųjų kaltės įrodymų nebuvo, todėl jie negalėjo būti apklausti. Pagal JAV pajėgų patruliavimo taisykles šie asmenys turėjo būti paleisti.

Tačiau kariai juos nuvežė į nuošalią vietą prie kanalo ir nužudė.

J.E.Hatley dalinys keliomis savaitėmis anksčiau buvo suerzintas incidento, kai kovotojų snaiperis nušovė kitą seržantą.

Patruliai budėjo pavojingai atvirose kovinėse pozicijose Vakarų Rašide, kuris tuo metu buvo vienas iš neramiausių Bagdado rajonų.

Besikartojančios atakos prieš patrulius, taip pat faktas, jog daugelis sulaikytųjų buvo paleidžiami, kariams kėlė „neviltį ir baimę“, vienas liudininkas sakė nagrinėjant J.P.Mayo bylą.

Šią savaitę jis paliudijo, kad po sulaikytųjų sušaudymo J.E.Hatley surinko savo posto karius ir pasakė jiems: „Tai už mūsų kritusius karius“.

Tačiau kreipdamasis į prisiekusiuosius D.Grace'as tvirtino, kad seržantas buvo įpareigotas parodyti savo kariams „kas yra gera, o kas bloga“.

„Jis parodė jiems, kas bloga, o jūsų pareiga – parodyti jiems, kas gera“, – pabrėžė prokuroras.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min