Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 21d. 17:08

JAV ateitis – lotynų amerikiečių rankose

Amerikos vėliava
Photos.com nuotr. / Amerikos vėliava

Amerikai iki šiol pavydi visas pasaulis. Per pastaruosius šimtą metų JAV pranoko visus savo konkurentus ekonomikoje, moksle, kultūroje ir švietime – pasiekti stulbinantys laimėjimai visose žmogaus talentų reikalaujančiose srityse.

Šiandien amerikiečius vejasi Kinija ir Indija. Daugelis prognozuoja, jog JAV dominavimo era greitai baigsis – Amerikos Amžius bus nurašytas į istorijos vadovėlius, rašo „The Los Angeles Times“.

Tačiau tai – tik prognozės, o ne likimas. JAV likimą gali nulemti sparčiausiai augantis šalies segmentas – lotynų amerikiečių bendruomenė.

Jei demografija iš tikrųjų yra likimas, reikėtų pamąstyti apie tai: kiekvienai lotynų amerikiečio mirčiai tenka aštuoni gimimai, tuo tarpu baltaodžių mirčių ir gimimų skaičius yra apylygis. Kol tokios etniškai homogeniškos šalys, kaip Japonija, Italija ir Vokietija sparčiai sensta, ispanakalbiai jaunuoliai gali tapti tikru JAV augimo varikliu. Šis jaunimas papildys darbo jėgą, išplės rinkų dydį, rems socialinio draudimo sistemą ir transformuos mūsų bendruomenes.

Maždaug 60 procentų JAV gyventojų skaičiaus augimo priklausus nuo lotynų amerikiečių – kalbame apie papildomus 100 milijonų žmonių. Nebetoli diena, kai kas ketvirtas amerikietis bus lotynų amerikietis. Šių permainų nesustabdys netgi garsioji Kongreso ir George’o W. Busho siena.

Visų Amerikos gyvenimo sričių vidurkiai nuo šiol didele dalimi priklausys nuo lotynų amerikiečių padėties. Kokia gi bus ta padėtis? Jei tęsis dabartinės tendencijos, lotynų bendruomenių augimas tik pagreitins Amerikos nuosmukį. Pavyzdžiui, Kalifornijoje prasti lotynų amerikiečių studentų rezultatai nustūmė valstiją į 45-ąją vietą pagal švietimo pasiekimus.

Privalome investuoti į šią bendruomenę ir perkelti ją į viduriniąją klasę. Tik tuomet jie taps naujos sėkmės istorijos varikliu, kurio šiandien taip trūksta.

Net šeštajame dešimtmetyje, kuomet JAV pramonė sukosi didžiausiu pajėgumu, viduriniosios klasės plėtrą užtikrino būtent protinga politika: GI Bill, būsto politika, fiksuota minimali alga. Šios iniciatyvos anuomet sukūrė teisingesnę visuomenę. Šiandien panašios politikos privalu imtis lotynų amerikiečių atžvilgiu.

Privalome investuoti į šią bendruomenę ir perkelti ją į viduriniąją klasę. Tik tuomet jie taps naujos sėkmės istorijos varikliu, kurio šiandien taip trūksta.

Suaugę lotynų amerikiečiai ne vienerius metus laukia eilėje mokytis anglų kalbos. Miestų, kuriose gyvena absoliuti bendruomenės dauguma, paslaugų sektorius siaurėja, o dabartinė ekonominė krizė dar labiau apribos vietinių valdžios institucijų galimybes. Siekdama viduriniosios klasės atgimimo naujoji administracija šiuos sunkumus privalės įveikti.

Turi veikti ir patys lotynų amerikiečiai. Amerika vis dar yra galimybių šalis, ir tomis galimybėmis ši bendruomenė turi naudotis aktyviau. Imigrantai turi dėti visas pastangas anglų kalbai lavinti. Jie turi mokytis dirbti, ir padėti savo vaikams švietimo sistemoje. Jie turi taupyti būstams, galvoti apie sveikatą ir senatvės planus. Ši bendruomenė entuziastingiau privalo dalyvauti pilietinėje, bendruomeninėje ir religinėje sferose. Jie turi kovoti už pilną pilietybę.

Svarbu suprasti, jog tokiu būdu nacionalinis tapatumas prarastas nebus. Galima išmokti anglų ir nepamiršti ispanų kalbos, įsisavinti amerikietiškas darbo praktikas ir likti ištikimiems savo tradicijoms, paklusti Amerikos įstatymams, bet neužmiršti įsipareigojimų savo šeimoms ir bendruomenėms. Dvi kalbos ir dvi kultūros yra pranašumas, o ne kliūtis.

Jei lotynų amerikiečių pasiseks, pasiseks ir Amerikai.

 

vakarai.us
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min