Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV Atstovų Rūmai priėmė svarbų įstatymą dėl klimato kaitos

Apribojus aplinkos teršimą galima sumažinti klimato atšilimą.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Apribojus aplinkos teršimą galima sumažinti klimato kaitą.
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį iškovojo svarbią pergalę, kai Atstovų Rūmai priėmė įstatymą, pagal kurį bus sumažinta pramonės tarša, kuri yra laikoma viena iš pagrindinių pasaulinio klimato šiltėjimo priežasčių.

Už įstatymą dėl klimato kaitos, kurį B.Obama laiko vienu iš savo politikos prioritetų, demokratų dominuojamuose Atstovų Rūmuose balsavo 219 Kongreso narių, o prieš jį pasisakė 212 įstatymų leidėjų.

Kaip ir kitų šiemet vykusių svarbių balsavimų atvejais, Kongreso narių pozicijos pasiskirstė pagal partijas – už šį įstatymą kartu su dauguma demokratų balsavo tik aštuoni respublikonai. 44 demokratai balsavo prieš.

Kad įstatymas dėl klimato kaitos įsigaliotų, jam dar turi pritarti JAV Senatas. Manoma, kad senatoriai mėgins pateikti savąjį šio teisės akto variantą, tačiau abejojama, ar toks įstatymas gali įsigalioti iki šių metų pabaigos.

Po balsavimo Atstovų Rūmuose Senato daugumos lyderis Harry Reidas išreiškė viltį, kad senatoriai įstatymą dėl klimato kaitos gali priimti „šį rudenį“.

Leidimą teršti teks nusipirkti

Prezidentas pagyrė Atstovų Rūmus už „istorinį žingsnį“ ir paragino Senatą imtis veiksmų.

„Tai drąsus ir būtinas žingsnis, žadantis sukurti naujas pramonės įmones ir milijonus naujų darbo vietų, mažindamas mūsų pavojingą priklausomybę nuo užsienio naftos“, – sakė B.Obama.

Nors šis įstatymas nėra tobulas, jis yra svarbus žingsnis nacionalinėje kovoje su klimato kaita, taip pat išveda Jungtines Valstijas į lyderių pozicijas tarptautinėse derybose dėl klimato pokyčių, kuriose turi būti rastas šios globalios problemos globalus sprendimas, – pareiškė gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris.Atstovų Rūmams priėmus teigiamą sprendimą, B.Obama turės galimybę padaryti didelę pažangą sprendžiant pasaulinio atšilimo problemą. Kitos šalys daugelį metų kritikavo Vašingtoną, jog šis nepakankamai prisideda siekiant sušvelninti klimato kaitą.

Naujajame įstatyme numatoma, kad stambios JAV pramonės įmonės, tarp jų gamyklos ir naftos perdirbimo, komunalinių paslaugų bei kitos įmonės, iki 2020 metų turės sumažinti taršą anglies dvideginiu ir kitomis „šiltnamio efektą“ sukeliančiomis dujomis 17 proc., o iki 2050 metų – 83 procentais. Atskaitos tašku laikomas 2005 metų taršos lygis.

Tai būtų įmanoma atlikti plačiau naudojant švaresnius alternatyvius energijos šaltinius vietoje aplinką smarkiai teršiančios naftos ir akmens anglių.

1 500 puslapių apimties teisės akto branduolį sudaro „ribojimo ir prekybos“ programa, pagal kurią bus siekiama mažinti pramonės taršą.

Pagal šį planą vyriausybė kompanijoms skirs taršos kvotas, kurios bus nuolat mažinamos. Taršos leidimus įmonės galės parduoti viena kitai savo nuožiūra.

A.Schwarzeneggeris pagyrė įstatymą

Kinija ir Jungtinės Valstijos pirmauja pasaulyje pagal taršą anglies dvideginiu.

Respublikonas Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris savo pranešime rašė: „Nors šis įstatymas nėra tobulas, jis yra svarbus žingsnis nacionalinėje kovoje su klimato kaita, taip pat išveda Jungtines Valstijas į lyderių pozicijas tarptautinėse derybose dėl klimato pokyčių, kuriose turi būti rastas šios globalios problemos globalus sprendimas.“

Ekspertai pripažįsta, kad Kalifornija yra parengusi ryžtingiausią kovos su pasauliniu klimato šiltėjimu planą Jungtinėse Valstijose.

Kai kurios svarbios gamtosaugos organizacijos sveikino naująją JAV programą, o kitos nurodė, kad joje numatomas priemones reikia griežtinti.

„Šis įstatymas – pats svarbiausias aplinkos apsaugos ir energetikos teisės aktas mūsų šalies istorijoje“, – sakė Fredas Kruppas, organizacijos „Environmental Defense Fund“ pirmininkas.

Klimato šiltėjimas, kuris kelia pavojų Arkties ir Antarkties ledynams, taip pat daugeliui gyvūnų ir augalų rūšių, yra pasaulinė problema, tačiau JAV Kongrese užvirė ginčai tarp atskirų šalies regionų. Vidurio Vakarų ir pietinės valstijos, kurios yra smarkiai priklausomos nuo aplinką teršiančių akmens anglimis kūrenamų jėgainių, susipriešino su pakrančių regionais, kuriuose labiau prieinami švaresni energijos šaltiniai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min