Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 5d. 11:53

JAV demokratai per savo suvažiavimą negaili kritikos strėlių respublikonų kandidatui Mittui Romney

Mittas Romney
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mittas Romney

JAV demokratai antradienį savo partijos suvažiavime negailėjo kritikos salvių šalies prezidento posto siekiančiam respublikonui Mittui Romney, vadindami šį turtingą politiką nuo tikrovės atitrūkusiu elito atstovu.

Audringai prasidėjus tris dienas Šiaurės Karolinos mieste Šarlotėje vyksiančiam politiniam šou, kalbėtojai vienas po kito atakavo multimilijonierių verslininką, vaizduodami jį negailestingu bendrovių triuškintoju, kuriam stinga moralinio pagrindo, kad galėtų padėti eiliniams amerikiečiams, ir sakydami, kad jam svarbūs tik turtingieji.

Bene svarbiausiu pasirodymu tapo JAV pirmosios ponios Michelle Obamos kalba. Ji netgi nepaminėjo M.Romney vardo, tačiau stengėsi paryškinti kontrastus tarp savo vyro iškilimo nuo kuklios pradžios ir jo privilegijuoto varžovo daug uždaresnį gyvenimą.

AFP/Scanpix nuotr./Julianas Castro
AFP/„Scanpix“ nuotr./Julianas Castro

Kiti kalbėjo labiau tiesmukai. Ispanakalbis Julianas Castro, kylanti demokratų žvaigždė, teigė, kad „Mittas Romney tiesiog nesusiprotėja“, šaipydamasis iš respublikono pasiūlymo, kad pradedantys verslininkai galėtų skolintis pinigus iš savo tėvų.

Kritika skambėjo netgi iš kapo: per suvažiavimą buvo rodomas kruopščiai suderintas vaizdo įrašas, kuriuo siekta parodyti, kaip neseniai miręs įtakingas demokratas Tedas Kennedy triuškina M.Romney per tiesioginius debatus, vykusius ruošiantis 1994 metų rinkimams į Masačusetso atstovo postą JAV Senate.

„Aš palaikau pasirinkimą, mano oponentas – už daugelį pasirinkimų“, – sarkastiškai sakė T.Kennedy, atkreipdamas dėmesį į M.Romney besimainančią poziciją itin jautria abortų tema.

Per mažiau nei devynias savaites amerikiečiai turės nuspręsti, ar jų pirmasis juodaodis prezidentas turėtų būti perrinktas, kad M.Romney turėtų jį išversti iš posto, praėjus vos vienai kadencijai.

Nacionalinės apklausos rodo, kad abiejų kandidatų populiarumas apylygis, tačiau atidžiau pažvelgus į rezultatus svyruojančiose valstijose, matosi, kad M.Romney dar turi daug nuveikti – juolab kad palaikymo šuolis, kurio tikėtasi po praeitą savaitę vykusio Respublikonų nacionalinio suvažiavimo, taip ir nebuvo užfiksuotas.

Arena Šarlotėje, sausakimša tūkstančių demokratų delegatų ir prezidento Baracko Obamos šalininkų, pratrūkdavo ovacijomis, kai tik prelegentai aštriau pasisakydavo prieš M.Romney, skanduodami: „Dar ketveri metai!“

AFP/Scanpix nuotr./Tedas Stricklandas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Tedas Stricklandas

Buvęs Ohajo gubernatorius Tedas Stricklandas kandžiai pakomentavo pareiškimus, kad M.Romney kūrė darbo vietas, vadovaudamas privačių investicijų bendrovei „Bain Capital“, kurioje susikrovė 250 mln. dolerių kapitalą.

„Jeigu Mittas būtų Santa Klausas, jis atleistų elfus ir išparduotų inventorių“, – sakė demokratas.

Kai palaikymo grupė įšildė minią, įtikinėdama klausytojus, kad M.Romney yra išlepintas ir sugadintas, į sceną žengė pirmoji šalies ponia, savo kalboje pažymėjusi, kad gyvenimo patirtis „paverčia jus tokiais, kokiais esate“.

„Barackas buvo užaugintas vienišos motinos, kuriai būdavo sunku apmokėti sąskaitas, ir senelių, kurie atsiliepė, kai jai reikėjo pagalbos, – sakė M.Obama. – Barackas žino, ką reiškia, kai šeima vargsta. Taigi, Barakui šios problemos nėra politinės – jos asmeniškos. Jis žino, ką reiškia norėti kažko daugiau savo vaikams ir anūkams.“

Savo kalboje Michelle aiškiai siekė paryškinti kontrastus tarp savo vyro ir jo varžovo, su kuriuo teks susigrumti per lapkritį vyksiančius rinkimus – žmogaus, gimusio turtingoje ir privilegijuotoje šeimoje: M.Romney tėvas George'as anksčiau pats kandidatavo į prezidento postą ir dirbo automobilių gamybos milžinės „American Motors“ valdybos pirmininku.

Per prezidento rinkimų kampaniją demokratai nuolat akcentavo turto klausimą, atakuodami M.Romney už tai, kad jis didelę dalį savo kapitalo, vertinamo 250 mln. dolerių, laiko mokesčių rojuose, taip pat klausdami, kodėl jis delsia paviešintis išsamias ataskaitas apie savo sumokėtus mokesčius.

„Barackas ir aš augome šeimose, kurios neturėjo daug pinigų arba materialinio turto, tačiau suteikė mums kai ką daug vertingiau: besąlygišką meilę, beatodairišką pasiaukojimą ir galimybę pasiekti vietas, apie kurias jos pačios niekada nesvajojo“, – pažymėjo M.Obama.

AFP/Scanpix nuotr./Michelle Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr./Michelle Obama

„Barackas sėkme laiko ne tai, kiek pinigų uždirbate, o tai, kokių pokyčių atnešate į žmonių gyvenimus“, – pridūrė ji.

Tuo tarpu M.Romney stovykla į šią kalbą atsakė kaltindama demokratus nesugebant pripažinti, respublikonų nuomone, pagrindinės problemos: B.Obamos nesugebėjimo atgaivinti pašlijusią JAV ekonomiką.

„Pirmąjį prezidento Obamos suvažiavimo vakarą nei vienas kalbėtojas neištarė žodžių: „Amerikiečiai gyvena geriau negu prieš ketverius metus“, – sakė M.Romney atstovė Andrea Saul.

Šalies ekonomiką tebevarginant nuosmukiui, demokratams sunku atsakyti į pagrindinį respublikonų argumentą: nors B.Obamos išrinkimas į prezidento postą 2008 metais buvo istorinis ir deramai paminėtas, jo kadencija buvo nevykusi.

Kai B.Obama buvo paprašytas įvertinti savo pasiekimus ekonomikos srityje per pirmadienį transliuotą interviu vienos Kolorado televizijos žinių laidoje, savo atsakymu jis nejučia atsidengė naujam oponentų puolimui.

„Žinot, sakyčiau, kad jie „nepilni“, – atsakė prezidentas.

B.Obama atskris į Šarlotę trečiadienį, o ketvirtadienį sakys padėkos kalbą už jo iškėlimą partijos kandidatu, kurioje mėgins įtikinti Amerikos žmones suteikti jam antrąją kadenciją, nors šalies ekonomikos būklė tebėra sunki.

Žilstantis 51 metų prezidentas ketvirtadienį sieks atkartoti savo 2008 metų rinkimų kampanijos magiją, sakydamas kalbą ne uždaroje demokratų suvažiavimo salėje, o 70 tūkst. vietų turinčiame futbolo stadione.

Labai populiarus buvęs prezidentas demokratas Billas Clintonas, kurio kadencija dabar prisimenama kaip šalies klestėjimo laikai, stengsis pasinaudoti savo autoritetu trečiadienį, savo kalboje išdėstydamas ekonominius argumentus, kodėl B.Obama turėtų stoti prie valstybės vairo dar ketveriems metams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:29
26:48
01:44

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min