Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 13d. 08:37

16 civilių afganų iššaudęs JAV karys gali sulaukti mirties bausmės, talibanas grasina kapoti galvas JAV kariams

JAV kariai ir afganistanietis
AP/„Scanpix“ nuotr. / JAV kariai ir afganistanietis

JAV karys, įtariamas dėl 16 civilių afganų iššaudymo, gali sulaukti mirties bausmės, jei jo kaltė bus įrodyta, pirmadienį sakė JAV gynybos sekretorius Leonas Panetta.

Pentagono vadovas lėktuve pakeliui į Kirgiziją žurnalistams sakė, kad įtariamasis bus patrauktas atsakomybėn pagal JAV kariškių kodeksą, kuriame tam tikrais atvejais numatoma ir mirties bausmė.

Paklaustas, ar įtariamasis gali būti nubaustas mirtimi, L.Panetta atsakė: „Mano supratimu, tokiais atvejais tai gali būti svarstoma.“

Nors Afganistano parlamentas pareikalavo viešo teismo, L.Panettos komentarai atitinka ankstesnius Vašingtono pareiškimus, kad tas karys bus teisiamas JAV kariškių teisme.

Įtariamasis, kaip pranešama, sekmadienį išėjo iš savo bazės ir dviejuose afganų kaimuose ėjo į namus ir ten šaudė į žmones, o „tada kažkuriuo metu grįžo į bazę ir iš esmės pasidavė. Pasakė žmonėms, kas įvyko“, sakė L.Panetta.

Paklaustas, ar tai prilygsta prisipažinimui, L.Panetta atsakė: „Įtariu, kad taip ir buvo“.

Gynybos sekretorius pasmerkė minimą incidentą, pavadino jį „baisiu gyvybių praradimu“ ir sakė, jog vis dar neaišku, kas galėjo paskatinti įtariamąjį žudyti civilius gyventojus. Tai turi nustatyti amerikiečių atliekamas tyrimas.

„Nesame tikri dėl to, kodėl, kokios buvo priežastys“, – sakė jis.

„Patikinau (Afganistano) prezidentą (Hamidą) Karzai, kad jis bus patrauktas atsakomybėn“, – pridūrė JAV gynybos vadovas.

Jis pakartojo JAV administracijos poziciją, kad tas šaudymas – naujausias iš incidentų, pakenkusių JAV ir Afganistano santykiams, – neprivers keisti dabartinės strategijos, pagal kurią JAV ir NATO pajėgos 2014 metais palaipsniui turi būti išvestos iš šios šalies.

Afganistane įvyko pirmasis protestas dėl incidento, kai JAV karys šaudė į civilius gyventojus

Afganistano rytuose esančiame Džalalabado mieste šimtai universiteto studentų išėjo į gatves protestuoti dėl incidento, kai JAV karys iššaudė 16 civilių gyventojų, sakė liudininkai.

Per šią pirmąją gatvės demonstraciją po sekmadienio incidento maždaug 400 protestuotojų šaukė „Mirtis Amerikai, mirtis (Barackui) Obamai“ ir ragino žmones jų pačių namuose šaudžiusį karį teisti viešame teisme Afganistane.

Talibanas grasina dėl civilių gyventojų šaudymo kapoti galvas JAV kariams

Afganistano Talibanas antradienį pagrasino kapoti galvas JAV kariams ir taip keršyti už amerikiečių kario išpuolį.

Dėl tų civilių gyventojų žūties afganai ragina greičiau išvesti iš šalies JAV pajėgas, o Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas elektroniniu paštu atsiųstame pareiškime, pavartodamas frazę, kuria ši islamistų grupuotė prisistato, rašė: „Islamo Emyratas dar kartą perspėja amerikiečių gyvulius, kad mudžahidai jiems atkeršys ir, su Dievo pagalba, žudys jūsų sadistus žudikus karius ir kapos jiems galvas“.

Vienas JAV armijos vyresnysis puskarininkis buvo sulaikytas ir apkaltintas tuo, kad anksti sekmadienį išėjo iš savo bazės pietinėje Kandaharo provincijoje ir dviejuose kaimuose nušovė 16 žmonių, daugiausia – moterų ir vaikų.

38 metų įtariamojo, susituokusio dviejų vaikų tėvo, pavardė neskelbiama. Vienas JAV pareigūnas sakė, jog kaltinamas kareivis Irake buvo patyręs rimtą smegenų sužeidimą.

Dėl to išpuolio antradienį šalies rytuose esančiame Džalalabade vyko maždaug 2 tūkst. studentų protestas – pirmasis po to incidento.

Protestuotojai ragino minimą JAV karį teisti afganų teisme Kandahare ir skandavo „Mirtis Amerikai“. Jie taip pat reikalavo šalies prezidento Hamido Karzai atmesti planus pasirašyti strateginį paktą su Vašingtonu, pagal kurį JAV patarėjai ir galbūt specialiosios pajėgos galėtų likti šalyje ir po to, kai 2014-aisiais pasibaigs užsienio pajėgų išvedimo terminas.

JAV prezidentas Obama nepritaria skubotam pajėgų išvedimui iš Afganistano

JAV prezidentas B.Obama pirmadienį perspėjo neskubėti išvesti tarptautinių pajėgų iš Afganistano, didėjant abejonėms dėl Jungtinių Valstijų karo strategijos po incidento, per kurį vienas amerikietis karys išžudė 16 civilių afganų.

„Mums svarbu užtikrinti, kad pasitrauktume atsakingai, kad mums netektų galiausiai grįžti, – B.Obama sakė duodamas interviu transliuotojo CBS radijui Pitsburge KDKA. – Tačiau nenorime, kad būtų tiesiog puolama prie išėjimų.“

B.Obama sakė, kad naujausias incidentas Afganistane, kurio aukomis tapo daugiausiai moterys ir vaikai, yra „absoliučiai širdį veriantis ir tragiškas“, tačiau pažymėjo, kad dešimčių tūkstančių karių išvedimas iš šios šalies privalo būti atliktas atsakingai.

„Taip pat turime šimtus patarėjų civiliniuose rajonuose; turime didžiulį kiekį įrangos, kurią reikia išgabenti. Turime pasirūpinti, kad afganai galėtų apsaugoti savos sienas ir neleisti grįžti (džihadistų tinklui) “al Qaeda„, – aiškino jis“

Duodamas kitą interviu CBS televizijai Denveryje KCNC, B.Obama pridūrė, jog „mums tik svarbu užtikrinti, kad neužsibūsime... Afganistane ilgiau nei reikia“.

Baltieji rūmai anksčiau tvirtino, kad jų pasitraukimo iš Afganistano strategijos nepaveiks naujausia „siaubinga“ tragedija.

„Mūsų strateginiai uždaviniai nesikeitė ir nesikeis“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney, pridūręs, kad JAV tebesiekia įveikti „al Qaeda“ ir suteikti afganams galimybių pasirūpinti savo saugumu.

B.Obama yra pažadėjęs palaipsniui išvesti JAV pajėgas iš Afganistano pagal susitarimą su NATO partneriais, o visos koalicinės pajėgos šią šalį turėtų palikti iki 2014 metų pabaigos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min