TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Obama ir cameronas apie naftos bendrovę BP ir „Lokerbio sprogdintojo“ paleidimą kalbėjo atsargiai

Davidas Cameronas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Davidas Cameronas
Šaltinis: BNS
0
A A

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas antradienį atmetė raginimus ištirti, ar britų naftos bendrovė „BP Plc.“ atliko kokį nors vaidmenį priimant sprendimą paleisti „Lokerbio sprogdintoją“, nors per derybas su JAV prezidentu Baracku Obama jis stengėsi išsklaidyti padidėjusią įtampą tarp Vašingtono ir Londono.

Abu lyderiai siekė, kad susitikimo Baltuosiuose rūmuose neužtemdytų skandalai dėl Lokerbio bylos ir BP vaidmens naftos gręžinio avarijoje Meksikos įlankoje. D.Cameronas ir B.Obama dar kartą pabrėžė, kad jųdviejų šalis sieja „ypatingas ryšys“.

D.Cameronas sakė suprantantis JAV pyktį dėl BP vaidmens kelis mėnesius užsitęsusioje avarijoje, per kurią į Meksikos įlanką išsiliejo daugybė naftos.

Premjeras taip pat stengėsi išsklaidyti JAV įstatymų leidėjų susirūpinimą, kad BP tikriausiai galėjo daryti įtaką pernai priimtam Škotijos pareigūnų sprendimui paleisti Libijos pilietį, nuteistą dėl Amerikos oro bendrovės „Pan Am“ 103–ojo reiso lėktuvo susprogdinimo 1988 metais virš Lokerbio miestelio Škotijoje.

Tačiau D.Cameronas, kuris tėvynėje yra spaudžiamas ginti britų energetikos milžinę nuo Vašingtono rūstybės, taip pat tvirtino, jog tiek JAV, tiek Britanija suinteresuota, kad BP išliktų stipri ir gyvybinga.

B.Obama, kurio populiarumas nusmuko, visuomenėje kilus pasipiktinimo bangai dėl naftos išsiliejimo, vengė griežtų žodžių BP adresu, kurių jis dažnai negailėdavo, kalbėdamas bendrovės pastangas likviduoti avarijos Meksikos įlankoje padarinius. Prezidentas taip pat stengėsi nesureikšminti rusenančio skandalo dėl Lokerbio bylos.

„Visiškai suprantu pyktį, kuris yra apėmęs visą Ameriką. Naftos išsiliejimas Meksikos įlankoje yra katastrofa“, – D.Cameronas sakė žurnalistams, stovėdamas šalie B.Obamos.

 Britų premjeras Jungtinėse Valstijos lankėsi pirmą kartą nuo gegužės, kai perėmė premjero postą.Prezidentas taip pat stengėsi nesureikšminti rusenančio skandalo dėl Lokerbio bylos.

„BP pareiga – sustabdyti išsiliejimą, išvalyti teršalus ir išmokėti tinkamas kompensacijas“, – aiškino D.Cameronas.

Tačiau jis taip pat perspėjo: „Nepainiokime naftos išsiliejimo su sprogdintoju iš Libijos“.
D.Cameronas tvirtina, kad BP niekaip nesusijusi su sprendimu paleisti Abdelbasetą Ali Mohmetą al Megrahi (Abdelbasetą Alį Mohmetą Megrahį). Premjeras, kuris šiam sprendimui priešinosi, kai buvo opozicijos lyderis, pažadėjo, kad jo vyriausybė bendradarbiautų su JAV Senatu, jeigu šis nuspręstų pradėti šio klausimo tyrimą.

Akivaizdžiai stengdamasis išvengti bet kokios viešos nesantarvės, B.Obama sakė esantis tikras, kad britų vyriausybė bendradarbiaus, siekiant išaiškinti visus su šia byla susijusiu faktus.

Mėgindamas išsklaidyti JAV susirūpinimą, D.Cameronas antradienį nurodė savo ministrų kabineto sekretoriui peržiūrėti su Lokerbio byla susijusius dokumentus ir aptarti šią problemą su JAV įstatymų leidėjais.Nepainiokime naftos išsiliejimo su sprogdintoju iš Libijos.

Tačiau jis iš anksto atmetė reikalavimus, kad Britanija atliktų išsamų tyrimą.
„Man nereikia tyrimo, kuris pasakytų, jog šis sprendimas buvo blogas“, – pareiškė D.Cameronas.

Naujajam Džersiui atstovaujantis senatorius Robertas Menendezas, vienas iš keturių su D.Cameronu susitikusių Senato narių, sakė, jog jie visi vieningai mano, kad A.A.M.Megrahi neturėjo būti paleistas, tačiau tai nereiškia, jog ši „byla baigta“.

„Tik turint visą informaciją apie al Megrahi paleidimo aplinkybes galime visiškai suprasti, ko reikia, siekiant suplanuoti tolesnius žingsnius“, – sakoma po susitikimo su britų premjeru paskelbtame R.Menendezo pranešime.

R.Menendezas, kuris kitą savaitę vadovaus įstatymų leidėjų pasitarimui dėl „Lokerbio sprogdintojo“ paleidimo, pridūrė sulaukęs D.Camerono patikinimo, jog jo vyriausybė bendradarbiaus su Senatu.

Nors su BP susijusios problemos gali pabloginti Vašingtono ir Londono ryšius, B.Obama ir D.Cameronas gyrė jų šalis siejančią istorinę partnerystę, kuri iki šiol labai veiksminga. Tačiau kai kurie kritikai teigia, jog ši koncepcija paseno 21 šimtmetyje.

Abu lyderiai, kurie vienas į kitą kreipdavosi vardais, kalbėjo apie vieningas pastangas Afganistano kare, sankcijas prieš Iraną ir mėginimus išjudinti Artimųjų Rytų taikos procesą.
Tačiau jie stengėsi neakcentuoti nesutarimų dėl abiejų šalių vyriausybių strategijų, siekiant atnaujinti ekonomikos augimą.

D.Cameronas aktyviai talkino Europos mėginimams sumažinti biudžetų deficitus, smarkiai padidėjusius po pasaulinės finansų krizės. Tuo tarpu Jungtinės Valstijos ragino veikti atsargiau, argumentuodamos, kad per greitai sumažinus skolinimosi mastus gali būtų sutrikdytas netvirtas ekonomikos atsigavimas.Abu lyderiai vienas į kitą kreipdavosi vardais...

Pašiepdamas „begalinį britų susirūpinimą dėl ypatingo ryšio (su JAV) tvarumo“, D.Cameronas dienraščio „The Wall Street Journal“ paskelbtame straipsnyje žada „praktiškai ir realistiškai“ vertinti partnerystę su Vašingtonu, taip pat pabrėžė, jog abi šalys privalo stiprinti ryšius su sparčiai besivystančiomis šalimis, tokiomis kaip Kinija ir Indija.

B.Obamos ir D.Camerono padėjėjai sakė, kad abu lyderiai taip pat siekė įtvirtinti asmeninius ryšius, kuriuos jiedu užmezgė per praeitą mėnesį Kanadoje vykusį Didžiojo dvidešimtuko (G–20) viršūnių susitikimą.

Britų žiniasklaida praneša, jog D.Cameronas perdavė B.Obamai karalienės Elizabeth II (Elzbietos II) kvietimą atvykti į Britaniją su oficialiu vizitu.

„Prezidentas ir pirmoji ponia džiaugiasi karalienės kvietimu aplankyti Jungtinę Karalystę ir labai to laukia“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Mike'as Hammeris.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Nafta

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min