Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 7d. 19:32

JAV ir Europos lyderiai rado priešnuodį ekonominei krizei

Barackas Obama ir Angela Merkel
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama ir Angela Merkel

Praėjus penkeriems metams nuo finansinės krizės pradžios JAV ir Europos lyderiai skelbia apie priešnuodį, padėsiantį išjudinti stringančias abiejų pusių ekonomikas. Derybos dėl šio „vaisto“ – laisvos prekybos sutarties – prasidės Vašingtone jau šį pirmadienį.

Tiesa, kol kas džiūgauti dar nereiktų. Prognozuojama, kad derybos gali užtrukti iki dvejų metų ir geriausiu atveju baigsis 2014-ųjų pabaigoje. Tačiau sutarties nauda neabejojama abejose Atlanto pusėse.

Galima nauda

Ekonominės politikos tyrimų centro Londone atlikto nepriklausomo tyrimo rezultatai rodo, kad sutartis kasmet galėtų atnešti 125 milijardus dolerių į JAV, ir 138 milijardus eurų į Europos Sąjungos biudžetą. Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, šiuo metu JAV ir EU kartu sukuria beveik pusę viso pasaulio bendrojo vidaus produkto, tačiau vis dar išgyvena itin žemą ekonomikos augimo tempą.

Sutartis sumažintų mokesčius ir prekybos tarifus, suvienodintų prekybos standartus ir verslo kūrimo modelius. Tai supaparastintų prekybą ir leistų padidinti jos apimtis.

Nors Lietuvos prekybiniai ryšiai su JAV yra minimalūs, tačiau pagyvėjus Vakarų Europos ekonomikai naudą pajustų ir Lietuvos verslininkai, eksportuojantys savo produkciją į EU.

Prancūzų priešinimasis

Būsimas derybas dėl sutarties aptemdė JAV šnipinėjimo skandalas. Vokiečių laikraščiui „Der Spiegel“ paskelbus apie JAV saugumo tarnybų atliktą Europos šalių ir institucijų šnipinėjimą Europoje kilo didžiulė nepasitenkinimo banga.

Didžiausią pasipiktinimą išreiškė Prancūzija, kuri ragina atidėti derybas dėl laisvos prekybos sutarties pasirašymo, kol nebus baigtas tyrimas dėl galimo šnipinėjimo. Prancūzija taip pat reikalauja išlygų kultūros srityse, nes baiminasi „Holivudo“ įtakos Europos kinui ir muzikai. „Prancūzija priešinsis derybose, jei kultūra nebus išbraukta“, – pernai Liuksemburge vykusiame susitikime sakė Prancūzijos ministras pirmininkas Jeanas Marcas Ayrault.

Europos Komisija, kuri ir ves derybas su JAV, pareiškė, kad nepaisant visų nesklandumų, pirmasis susitikimas kaip ir planuota prasidės pirmadienį.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min