Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 20, 07:33

JAV ir Rusija apkaltino viena kitą trikdant pasaulio aprūpinimą maistu

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu padėties, plėtojantis karui Ukrainoje.
Grūdai
Grūdai / J. Andriejauskaitės / 15min nuotr.

Vašingtonas ragino Rusiją leisti eksportuoti Ukrainos grūdus, įstrigusius blokuojamuose Juodosios jūros uostuose. Ukraina yra viena daugiausiai kviečių užauginančių valstybių.

„Liaukitės blokuoti Juodosios jūros uostus. Leiskite laisvai judėti laivams ir traukiniams bei sunkvežimiais, gabenantiems maistą iš Ukrainos“, – per Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį, sušauktą JAV iniciatyva, ragino amerikiečių valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Antony Blinkenas
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Antony Blinkenas

„Liaukitės grasinti sulaikysiantys maisto ir trąšų eksportą iš šalių, kritikuojančių jūsų agresyvų karą, – pridūrė jis. – Milijonų ukrainiečių ir milijonų kitų žmonių visame pasaulyje aprūpinimas maistu tiesiogine prasme paverstas Rusijos kariuomenės įkaitu.“

Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia savo ruožtu atkirto, kad jo šalis kaltinama dėl visų pasaulio negandų.

Pasak jo, pasaulis jau seniai patiria apsirūpinimo maistu krizę, sukeltą infliacijos spiralės dėl kylančių draudimo kainų, logistikos sutrikimų ir spekuliacijos Vakarų rinkose.

„Scanpix“/AP nuotr./Vasilijus Nebenzia
„Scanpix“/AP nuotr./Vasilijus Nebenzia

Diplomatas argumentavo, kad Ukrainos uostus blokuoja pati Ukraina, anot V.Nebenzios, užminavusi Juodosios jūros pakrantę.

Be to, Ukraina nenori bendradarbiauti su laivybos bendrovėmis, kad galėtų išplaukti dešimtys uostuose įstrigusių užsienio prekinių laivų, aiškino V.Nebenzia.

Jis taip pat pasmerkė Vakarų sankcijas Rusijai ir sakė, kad šių priemonių padariniai mažina apsirūpinimo maistu saugumą visame pasaulyje.

A.Blinkenas atsakė, kad „sankcijos netrukdo Rusijai eksportuoti maisto ir trąšų“.

„Jungtinių Valstijų ir daugelio kitų šalių įvestos sankcijos specialiai apima išlygas maistui, trąšoms ir sėkloms iš Rusijos, – pažymėjo jis. – Sprendimas paversti maistą ginklu yra priimtas Maskvos ir vien tik jos.“

Šią poziciją palaikė Ukrainos misijos prie JT narys Serhijus Dvornykas.

„Reikalaujame, kad Rusija sustabdytų neteisėtas grūdų vagystes, atblokuotų Ukrainos jūrų uostus, atkurtų laivybos laisvę ir leistų plaukioti prekiniams laivams, – kalbėjo S.Dvornykas. – Nuo grūdų tiekimo iš Ukrainos yra priklausomi apie 400 mln. žmonių visame pasaulyje.“

Jis pridūrė, kad Ukrainos grūdų eksporto apimtys, kurios iki Rusijos invazijos pradžios vasario pabaigoje siekė 5 mln. tonų per mėnesį, kovą sumenko iki 200 tūkst. tonų, o balandį buvo išgabenta apie 1,1 mln. tonų.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas trečiadienį paragino Rusiją sudaryti sąlygas Ukrainai eksportuoti grūdus, o ketvirtadienį iš maždaug 80 šalių, dalyvavusių viename susitikime, triuškinama dauguma išsakė nuogąstavimų dėl gresiančio maisto stygiaus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min