Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 11 15, 11:11

JAV ir sąjungininkai Europoje nesutaria dėl Sirijoje kalinamų IS džihadistų likimo

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės Europoje ketvirtadienį susiginčijo, kaip reikėtų pasielgti su Sirijoje kalinamais tūkstančiais džihadistų, Vašingtonui atmetus „neatsakingą“ Prancūzijos pasiūlymą teisti kovotojus Irake.
Areštuoti „Islamo valstybės“ džihadistai
Areštuoti „Islamo valstybės“ džihadistai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Per Prancūzijos iniciatyva Vašingtone surengtą susitikimą daugiau kaip 30 šalių aukšto rango pareigūnai pažadėjo glaudžiau koordinuoti veiksmus vykdant kampaniją prieš džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS). Šios koalicijos sąjungininkės yra susirūpinusios JAV prezidento Donaldo Trumpo praeitą mėnesį netikėtai priimtu sprendimu išvesti amerikiečių pajėgas iš Sirijos.

D.Trumpo sprendimas atvėrė kelią Turkijos puolimui prieš kurdų kovotojus Sirijos šiaurėje, anksčiau daug prisidėjusius kovojant su IS ir vadovavusius kalėjimams, kuriuose laikomi sučiupti ekstremistai.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo spaudė europiečius dėl užsieniečių kovotojų ir sakė „mes juos patrauksime atsakomybėn“.

„Koalicijos narės privalo susigrąžinti tūkstančius sučiuptų užsienyje kovojusių teroristų ir užtikrinti atsakomybę už jų įvykdytus žiaurumus“, – sakė M.Pompeo.

Tačiau JAV Valstybės departamento kovos su terorizmu koordinatorius Nathanas Salesas pripažino, kad „kalbant atvirai, esama skirtingų nuomonių, kaip geriausiai spręsti šią problemą“.

„Jungtinės Valstijos mano, kad būtų netinkama prašyti, ypač Irako, užsikrauti papildomą užsieniečių kovotojų, ypač iš Europos, naštą“, – po vienos dienos susitikimo žurnalistams sakė N.Salesas.

„Bet kuriai šaliai būtų neatsakinga tikėtis, jog Irakas išspręs šią problemą už jas, – pabrėžė jis. – Manome, kad turėtų būti skubama repatrijuoti [kalinamus kovotojus] dabar, kol dar galime.“

Nepageidaujami

N.Saleso komentaras buvo aiškiai skirtas Prancūzijai, pradėjusiai derybas su Iraku dėl galimybės teisti užsieniečius kovotojus šioje šalyje.

Europos valstybės, ypač Prancūzija ir Jungtinė Karalystė, nepageidauja ekstremistinės grupės, kaltinamos virtine šiurpių nusikaltimų prieš civilius, kovų užgrūdintų šalininkų grįžimo.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas sakė, kad jo vyriausybė siekia, jog kovotojai būtų „patikimai ir ilgam įkalinti“. Jis atkreipė dėmesį, kad dauguma sučiuptų IS kovotojų yra irakiečiai ir sirai.

„Mes savo ruožtu toliau sakysime, kad jie turėtų būti teisiami kiek įmanoma arčiau jų įvykdytų nusikaltimų“ vietos, žurnalistams kalbėjo ministras.

„Neužmirškime, kad tos moterys ir vyrai, prisidėję prie „Daesh“ [IS], priėmė visiškai sąmoningą pasirinkimą kovoti už teroristinę organizaciją“, – pridūrė jis.

Europos šalių vyriausybės dėl numanomų ryšių su „Islamo valstybe“ panaikino virtinės savo piliečių pilietybę.

Jungtinėse Valstijose toks žingsnis beveik neįmanomas, nors ketvirtadienį vienas teismas parėmė Valstybės departamento išvadą, jog JAV gimusi IS narė Hoda Muthana neturėjo Amerikos pilietybės, kai jos tėvas buvo Jemeno diplomatas.

JAV „toliau vadovaus“

D.Trumpas teigia, kad Jungtinės Valstijos, sutriuškinusios „Islamo valstybę“, baigė savo kovinę misiją karo krečiamoje Sirijoje. Vis dėlto jis vėliau pareiškė, kad dalis JAV karių bus palikta šioje šalyje saugoti naftos telkinių.

M.Pompeo apie D.Trumpo sprendimą daug nekalbėjo, bet sakė, kad JAV pajėgos lieka dislokuotos „siekiant užtikrinti, kad ISIS niekada neįgytų antro kvėpavimo“, pavartodamas alternatyvų grupuotės akronimą.

„Jungtinės Valstijos toliau vadovaus, koalicijai ir pasauliui dedant šias esmines saugumo pastangas“, – nurodė diplomatijos vadovas.

Jis pasišaipė iš D. Trumpo sprendimo kritikos ir atkreipė dėmesį, kad per spalio 26-ąją surengtą JAV specialiųjų pajėgų reidą buvo nukautas „Islamo valstybės“ vyriausiasis vadeiva Abu Bakras al Baghdadi, o per vėlesnę operaciją buvo likviduotas jo tikėtinas įpėdinis.

„Paklauskit jų, ar kovojo su ISIS stinga Amerikos lyderystės“, – kalbėjo M. Pompeo.

Šios derybos vyko kitą dieną po D.Trumpo ir Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano susitikimo Baltuosiuose rūmuose, nors keliomis savaitėmis anksčiau D.Trumpas grasino NATO sugriauti sąjungininkės ekonomiką dėl jos karinės kampanijos Sirijoje.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje su M.Pompeo, pripažino, kad tarp Aljanso narių esama „nesutarimų“ dėl Sirijos, kur padėtis „išlieka trapi ir sudėtinga“.

Tačiau J.Y..Le Drianas sakė, kad Prancūzija jaučiasi padrąsinta koalicijos bendro pareiškimo, kad bendradarbiavimas bus tęsiamas. Anot jo, visos narės susitarė „vengti vienašališkų žingsnių nepasikonsultavus su kitomis“.

Ministrai taip pat sakė ateinančiais metais surengsiantys susitikimą dėl „Islamo valstybės“ grupuotės Vakarų Afrikoje, kur ekstremistai rengia vis daugiau niokojamų atakų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min