Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV ir Talibano karą laimėjo Iranas

Mahmoudas Ahmadinejadas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mahmoudas Ahmadinejadas
Šaltinis: 15min
0
A A

Iš Jungtinių Valstijų karinių veiksmų Afganistane ir Irake Iranas gavo nemažos naudos: dviejose kaimyninėse valstybėse nuversti Teheranui priešiški režimai ir šiam tikslui pasiekti Iranui neprireikė pajudinti nė pirštelio, rašo BBC.

Be to, po karų minėtos šalys tapo silpnos ir šiuo metu faktiškai neturi nė mažiausios galimybės grasinti Irano interesams. Teherano reakcija į tai buvo įdomi. Kurį laiką Irano valdžia buvo įsitikinusi, kad ji – kita valstybė Amerikos „taikinių“ sąraše. Teheranas neretai bendradarbiavo su kaimyninėmis šalimis ir, iki tam tikro lygio, net su Jungtinėmis Valstijomis. Tačiau kartais Iranas buvo kaltinamas veikmais, kuriais esą siekė šioms šalims pakenkti.

Kalbant apie Afganistaną, kai kurie Irano pareigūnai tvirtino, kad jie JAV karinėms pajėgoms suteikė savo žvalgybinę informaciją, padėjusią 2001 m. nuversti Afganistano valdžioje buvusį Talibaną.

Iranas taip pat bendradarbiavo steigiant dabartinio Afganistano prezidento Hamido Karzai valdžią. Irano ir Afganistano valdžios iki šiol išlaikė draugiškus santykius. H.Karzai keletą kartų lankėsi Teherane.

Tuo pat metu pasirodė nemažai pranešimų, kad Iranas Afganistano atžvilgiu žaidžia dvigubą žaidimą. Lygiai taip pat, kaip kad, esą, jis elgėsi su Iraku: viena vertus, teikė paramą oficialiai šios šalies valdžiai, antra vertus, rėmė šios šalies sukilėlius, norėdamas susilpninti valdžią ir sumenkinti amerikiečių bei sąjungininkų karinių pajėgų padėtį šioje šalyje.

Tačiau Irano vieši bandymai padidinti savo įtaką Afganistane, akivaizdūs: naujus kelius šios šalies vakaruose nutiesė Iranas, elektrą Herato miestui taip pat tiekia Iranas.Naujienų agentūra „Reuters“ neseniai citavo buvusio Afganistano Nimrozo provincijos, esančios prie Irano ir Afganistano pasienio, gubernatoriaus įspėjimus apie Irano galią.

Ghulamas Dastgiras Azaadas sakė neseniai išanalizavęs išpuolius, į kuriuos buvo įsipaniojęs Iranas – tai jis, esą, darė arba tiekdamas ginklus, arba treniruodamas Talibano sukilėlius.

„Šioje provincijoje su Iranu dalijamės 90 km siena. Ši šalis tai labai lengvai išnaudoja ir nuolat siunčia į Afganistaną sprogstamuosius užtaisus ir ginkus“, – naujienų agentūrai sakė buvęs gubernatorius.

„Papirkinėjimas ir manipuliacija“

Panašios išvados padarytos ir iš nutekintų slaptų dokumentų, kuriuos prieš keletą mėnesių išpublikavo „Wikileaks“ tinklalapis. Juose JAV kariuomenės ir slaptųjų tarnybų pareigūnai įspėja apie nuolat augančią Irano įtaką Afganistane.

Šių slaptų dokumentų vertinimu, Iranas susijęs su programomis, kurių tikslas yra apginkluoti ir paruošti Talibano narius, o taip pat ir teroristinio tinklo „al-Qaeda“ sukilėlius, bei kovotojus, ištikimus įvairiems vietos vadukams.

Tie, kurie padarė tokius vertinimus, taip pat išreiškė susirūpinimą Irano siekiu padaryti įtaką Afganistano politinei sistemai. Esą šio tikslo siekiama papirkinėjant ir manipuoliuojant šios šalies valdžia, nors didžiausias dėmesys šiuo metu skiriamas Irano įtakai Afganistano valdžios opozicijai.

„Wikileaks“ ataskaitos yra tik slaptųjų tarnybų darbuotojų vertinimai. Šie vertinimai buvo ginčijami, nors juose ir buvo nurodyta nemažai detalių.  Bet koks Irano ir Talibano bendradarbiavimas būtų išties ciniškas žingsnis, nes Irano ir Talibano niekada nesaistė jokie draugystės ryšiai.

Tačiau Irano vieši bandymai padidinti savo įtaką Afganistane, akivaizdūs: naujus kelius šios šalies vakaruose nutiesė Iranas, elektrą Herato miestui taip pat tiekia Iranas. Be to, Teheranas turi planų minėtame mieste pastatyti Irano automobilių gamyklą ir pratiesti Irano geležinkelius į Afganistaną.

Dar vienas galvos skausmas

Irano valdžia didžiuodamasi giriasi savo noru padėti Afganistano žmonėms. Teheranas taip pat yra suinteresuotas apsisaugoti nuo narkotikų kontrabandos iš Afganistano, dėl ko Irane kyla daugybė socialinių problemų.

Iranas greitai paneigė neseniai Jungtinių Valstijų dienraštyje „The New York Times“ pasirodžiusią informaciją apie grynųjų pinigų įteikimą H.Karzai. Irano ambasada Kabule pareiškė paneigianti „melagingus, juokingus ir įžeidžiančius laikraščio teiginius“, nors H.Karzai vėliau pripažino, kad jo ofisas gavo iš Irano krepšius, pilnus grynųjų pinigų.

Kažkokiu būdu ši informacija nepadarė žalos nei Iranui, nei Afganistanui. Tiek H.Karzai, tiek Irano valdžia nori, kad Vašingtonas žinotų, jog JAV lyderystei šiame regione yra ne vienas iššūkis.

Tai dar vienas galvos skausmas, be jau ir taip labai sudėtingos Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos ir jų sąjungininkių padėties Afganistane.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min