Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 balandžio 17d. 09:13

JAV įspėjo Šiaurės Korėją: strateginės kantrybės laikai baigėsi

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as lankėsi Pietų Korėjoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as lankėsi Pietų Korėjoje

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as pirmadienį pareiškė, kad santykiuose su Šiaurės Korėja „strateginės kantrybės era jau baigėsi“, ir demonstravo nepasitenkinimą, kad Pchenjanas neketina atsisakyti branduolinių ginklų ir balistinių raketų.

Lankydamasis šalia Demilitarizuotosios zonos (DMZ), skiriančios Pietų ir Šiaurės Korėjas, M.Pence'as žurnalistams sakė, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas viliasi, jog Kinija pasinaudos savo turimais „nepaprastais svertais“ spausti Šiaurės Korėją, kad ši sustabdytų savo ginklavimosi programas.

Ankstesnę dieną Šiaurės Korėjos surengtą nesėkmingą balistinės raketos bandymą M.Pence'as pavadino provokacija ir pabrėžė, kad JAV ir jų sąjungininkės sieks savo tikslų „taikiomis priemonėmis arba bet kokiomis priemonėmis, būtinomis“ apsaugoti Pietų Korėją ir stabilizuoti regioną.

M.Pence'as aplankė netoli DMZ esančią Bonifaso karinę bazę, kur susitiko su kariuomenės vadais ir vėliau susitiks su ten esančiais amerikiečių kariais. Ši bendra JAV ir Pietų Korėjos karinė stovykla yra šalia maždaug 4 km pločio Demilitarizuotosios zonos.

Viceprezidento vizitas, gaivinantis prisiminimus apie Šaltojo karo laikus, surengtas Korėjos pusiasalyje smarkiai padidėjus įtampai. Nors prognozės, kad Šiaurės Korėja atliks naują branduolinį bandymą, nepasiteisino, potencialaus didelio masto JAV atsako galimybė buvo aiškiai juntama, M.Pence'ui pradėjus 10 dienų kelionę po Aziją.

Jis priminė, kad Šiaurės Korėja pirmųjų branduolinių ginklų pasigamino prieš ketvirtį šimtmečio ir kad nuo tada su komunistine valstybe buvo mėginama kantriai tartis, kad ji šių ginklų atsisakytų.

„Tačiau strateginės kantrybės era baigėsi, – pažymėjo M.Pence'as. – Prezidentas Trumpas aiškiai parodė, kad Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių šiame regione kantrybė išseko ir kad mes norime pamatyti pokyčius. Norime pamatyti Šiaurės Korėją atsisakant beatodairiško branduolinių ginklų kūrimo kelio, o jos nuolatinis balistinių raketų naudojimas ir bandymai yra nepriimtini.“

D.Trumpas savo ruožtu sekmadienį sakė, kad Kinija bendradarbiauja su Jungtinėmis Valstijomis sprendžiant „Šiaurės Korėjos problemą“.

Prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Herbertas R.McMasteris nurodė, kad Jungtinės Valstijos kliausis savo sąjungininkių, taip pat Kinijos vyriausybės pagalba pastangose išspręsti ginčijamus klausimus su Šiaurės Korėja.

H.R.McMasteris priminė D.Trumpo neseniai duotą įsakymą smogti raketomis Sirijai po cheminės atakos, dėl kurios kaltinamas tos šalies prezidento Basharo al Assado režimas, ir sakė, kad tai yra aiškus ženklas, kad Amerikos lyderis nesibaimina imtis sunkių sprendimų. Kita vertus, interviu televizijai ABC patarėjas tvirtino, kad „mums laikas imtis visų veiksmų, kokių tik galime, išskyrus karines priemones, ir mėginti tai išspręsti taikiai“.

Pasak H.R.McMasterio, svarbiausia yra užkirsti kelią tolesnei Šiaurės Korėjos ginkluotės plėtrai ir padaryti Korėjos pusiasalį nebranduoline zona.

„Aišku, kad prezidentas pasiryžęs neleisti tokiems pajėgumams kelti grėsmę Jungtinėms Valstijoms. Ir mūsų prezidentas imsis veiksmų, labiausiai atitinkančių Amerikos žmonių interesus“, – pabrėžė jis.

„Scanpix“/AP nuotr./Kim Jong Unas su generolais
„Scanpix“/AP nuotr./Kim Jong Unas su generolais

Po dvejus metus trukusios strategijos peržiūros pareigūnai pasiūlė vykdyti „didžiausio spaudimo ir įsitraukimo“ politiką, penktadienį sakė JAV pareigūnai. Pasak jų, administracija artimiausiu laiku sieks didinti spaudimą Pchenjanui su Pekino pagalba.

M.Pence'ui bus pavesta išaiškinti šią politiką per susitikimus su Pietų Korėjos ir Japonijos lyderiais. Per šią kelionę viceprezidentas taip pat aplankys Indoneziją ir Australiją.

Jis sieks įtikinti JAV sąjungininkus Seule ir Tokijuje, kad Vašingtonas imsis tinkamų priemonių apginti šioms šalims nuo Šiaurės Korėjos agresijos.

Pasak H.R.McMasterio, svarbiausia yra užkirsti kelią tolesnei Šiaurės Korėjos ginkluotės plėtrai ir padaryti Korėjos pusiasalį nebranduoline zona.

Nesėkmingas bandymas

Sekmadienį Šiaurės Korėjos paleista raketa sprogo tuojau po starto, pranešė JAV ir Pietų Korėjos pareigūnai. Ši aiški nesėkmė sutrikdė Šiaurės Korėjos pastangas pademonstruoti savo branduolinius ir raketų pajėgumus, minint valstybės įkūrėjo Kim Il Sungo gimimo 105-ąsias metines.

Vienas M.Pence'ą lydintis Baltųjų rūmų užsienio politikos patarėjas sakė, kad JAV neplanuoja jokio atsako į nesėkmingą Šiaurės Korėjos raketos paleidimą.

D.Trumpas, Velykų savaitgalį praleidęs savo kurorte Floridoje, dar kartą patvirtino skiriantis didelį dėmesį Amerikos ginkluotosioms pajėgoms.

„Mūsų kariuomenė plečiama ir sparčiai tampa stipresnė negu kada nors anksčiau“, – parašė jis „Twitter“.

Kalbėdamas apie Šiaurės Korėjos reikalus D.Trumpas vėl pabrėžė, kad Kinija turi dėti didesnes pastangas Pchenjanui suvaldyti. Per savo rinkimų kampaniją jis žadėjo paskelbti Kiniją valiutos manipuliatore, bet praėjusią savaitę pareiškė to nedarysiantis, nes tikisi Pekino, kuris yra svarbiausias Šiaurės Korėjos prekybos partneris, pagalbos.

„Kodėl turėčiau pavadinti Kiniją valiutos manipuliatore, kai jie bendradarbiauja su mumis (sprendžiant) Šiaurės Korėjos problemą? Pažiūrėsime, kas bus!“ – rašė D.Trumpas sekmadienį „Twitter“.

Nacionalinio saugumo patarėjo pavaduotoja Kathleen T.McFarland (Keitlin T.Makfarland) informavo prezidentą apie nesėkmingą Šiaurės Korėjos raketos bandymą. Ji patarė išlikti kantriems, laukiant Kinijos veiksmų šioje srityje.

„Šiaurės Korėja visiems yra kliuvinys ir kelia grėsmę ne tik Jungtinėms Valstijoms, Pietų Korėjai, Japonijai, Rusijai, bet ir pačiai Kinijai“, – sakė K.T.McFarland sekmadienį televizijai „Fox News“.

M.Pence'as atvyko į šį regioną pirmąkart nuo atėjimo į pareigas sausį. Atvykęs į Pietų Korėjos sostinę jis padėjo vainiką Seulo nacionalinėse kapinėse, vėliau dalyvavo velykinėse pamaldose su kariškiais JAV įguloje Jongsane.

Jis sakė, kad padidėjus įtampai Korėjos pusiasalyje bendra JAV ir Pietų Korėjos misija tampa ypač svarbi.

„Šio ryto provokacija Šiaurėje yra vėliausias priminimas, su kokiais pavojais kasdien susiduriate gindami Pietų Korėjos žmonių laisvę, taip pat gindami Ameriką šioje pasaulio dalyje, – M.Pence'as sakė per susitikimą su kariais. – Jūsų pasiryžimas žengti į priekį, tarnauti, stovėti tvirtai, be baimės įkvepia šalį, įkvepia pasaulį.“

Jungtinės Valstijos neseniai pasiuntė prie Korėjos pusiasalio savo lėktuvnešį ir jį lydinčių karo laivų grupę. Be to, nuo praeito mėnesio tūkstančiai JAV ir Pietų Korėjos karių, tankai ir kitokia technika dalyvauja iki šiol didžiausiose jų surengtose bendrose karinėse pratybose. Šiaurės Korėja, kaip jau tapo įprasta, pagrasino atakuosianti, jeigu šios pajėgos pademonstruos kokių nors agresijos ženklų.

M.Pence'ą lydintis Baltųjų rūmų užsienio politikos patarėjas sakė žurnalistams, kad Šiaurės Korėja sekmadienį mėgino paleisti vidutinio nuotolio raketą, bet ji sprogo po starto praėjus 4–5 sekundėms.

Šiaurės Korėja reguliariai vykdo mažo nuotolio raketų bandymus, bet taip pat kuria vidutinio ir didelio nuotolio raketas, potencialiai galinčias smogti amerikiečių pajėgoms Azijoje arba netgi taikiniams Jungtinių Valstijų žemyninėje dalyje.

Šiaurės Korėja jau yra įvykdžiusi penkis branduolinius bandymus, iš jų du – praeitais metais. Naujausios palydovinės nuotraukos rodo, kad Pchenjanas tikriausiai yra pasiruošęs bet kuriuo metu atlikti dar vieną požeminį branduolinį bandymą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romų muziejuje: kaip mitai virto tikrove ir kodėl naciai juos žudė ne lageriuose

Sportas

Dar viena staigmena: po ginčytino įvarčio Šveicarija atėmė taškų iš Brazilijos

Pasaulis kišenėje

Ambasadorius D.Čekuolis: Lietuva prancūzams gali pasiūlyti tai, ko negali Marokas

Interviu Aktualu

Senojo lietuvių tikėjimo krivė apie Ramūną Karbauskį: įkūręs parką – romuviu netampi

Vardai

Jaunavedžiai princas Harry ir Meghan Markle – vėl vestuvėse: sveikino princesės Dianos dukterėčią

15min iš Maskvos Sportas

Meksikos nokdauną sugėręs vokiečių treneris J.Lowas: „Dabar mus turi išgelbėti patirtis“

Vardai

„KK2“ žurnalistė Liza Kogan pagimdė berniuką: „Sūnaus vardas būtinai turėjo būti iš L raidės“

Aktualu

Albertas Einsteinas savo žmonai buvo ne dovanėlė: ko jis reikalavo?

Vaizdai iš oro: sausros išdegintos Vilniaus ir Trakų apylinkės

Gyvenimas

Dėl nukarusio pilvo ir barnių su sutuoktiniu kaltas antinksčių nuovargis

Aktualu

G.Paluckas sako, kad valdantieji siekia jį eliminuoti iš rinkimų ir nukirpti finansavimą

Aktualu

Vandens krizė Indijoje: po dvejų metų šimtas milijonų žmonių nebeturės, ką gerti

24sek

Nuosprendis „Lietuvos rytui“: lemtingas kėlinys ir nemalonios „Žalgirio“ staigmenos

Gyvenimas

Tikras seksas: terapeutai iš naujo apibrėžė, kas svarbu intymiame gyvenime

Maistas

„Prezidento 50“ – restoranas, kuriame tauragiškiams įprasti patiekalai kuriami „su cinkeliu“

Gyvenimas

Sporto specialistas apie jaunimo pasirengimą ginti tėvynę: iš dešimties vos trys paneštų ekipuotę

Vardai

Ryčio Žvagulio žmona tapsianti Laura Navikaitė mergvakarį atšventė draugių būryje

Aktualu

Savanoriai turės galimybę pamatyti popiežių iš arčiau

Aktualu

Mokyklų vadovai sunerimę: ar nuotraukos garbės lentoje – duomenų apsaugos reglamento pažeidimas?

Aktualu

Visagine studijuoti likęs Ernestas Višnevskij: ir provincijoje yra ką veikti

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Romų muziejuje: kaip mitai virto tikrove ir kodėl naciai juos žudė ne lageriuose

Sportas

Dar viena staigmena: po ginčytino įvarčio Šveicarija atėmė taškų iš Brazilijos

Pasaulis kišenėje

Ambasadorius D.Čekuolis: Lietuva prancūzams gali pasiūlyti tai, ko negali Marokas

Interviu Aktualu

Senojo lietuvių tikėjimo krivė apie Ramūną Karbauskį: įkūręs parką – romuviu netampi

Vardai

Jaunavedžiai princas Harry ir Meghan Markle – vėl vestuvėse: sveikino princesės Dianos dukterėčią

15min iš Maskvos Sportas

Meksikos nokdauną sugėręs vokiečių treneris J.Lowas: „Dabar mus turi išgelbėti patirtis“

Vardai

„KK2“ žurnalistė Liza Kogan pagimdė berniuką: „Sūnaus vardas būtinai turėjo būti iš L raidės“

Aktualu

Albertas Einsteinas savo žmonai buvo ne dovanėlė: ko jis reikalavo?

Vaizdai iš oro: sausros išdegintos Vilniaus ir Trakų apylinkės

Gyvenimas

Dėl nukarusio pilvo ir barnių su sutuoktiniu kaltas antinksčių nuovargis

Aktualu

G.Paluckas sako, kad valdantieji siekia jį eliminuoti iš rinkimų ir nukirpti finansavimą

Aktualu

Vandens krizė Indijoje: po dvejų metų šimtas milijonų žmonių nebeturės, ką gerti

24sek

Nuosprendis „Lietuvos rytui“: lemtingas kėlinys ir nemalonios „Žalgirio“ staigmenos

Gyvenimas

Tikras seksas: terapeutai iš naujo apibrėžė, kas svarbu intymiame gyvenime

Maistas

„Prezidento 50“ – restoranas, kuriame tauragiškiams įprasti patiekalai kuriami „su cinkeliu“

Gyvenimas

Sporto specialistas apie jaunimo pasirengimą ginti tėvynę: iš dešimties vos trys paneštų ekipuotę

Vardai

Ryčio Žvagulio žmona tapsianti Laura Navikaitė mergvakarį atšventė draugių būryje

Aktualu

Savanoriai turės galimybę pamatyti popiežių iš arčiau

Aktualu

Mokyklų vadovai sunerimę: ar nuotraukos garbės lentoje – duomenų apsaugos reglamento pažeidimas?

Aktualu

Visagine studijuoti likęs Ernestas Višnevskij: ir provincijoje yra ką veikti

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maistas

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Pinigai mano ateičiai

Parašykite atsiliepimą apie 15min