Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 31d. 12:34

JAV įstatymų leidėjams nepavyksta susitarti ir paskutinę dieną iki fiskalinio skardžio

JAV vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV vėliava

JAV įstatymų leidėjai dirbs Naujųjų metų išvakarėse pirmąkart per daugiau nei keturis dešimtmečius, paskutinį kartą mėginant susitarti, kaip būtų galima išvengti fiskalinės sumaišties, kuri gali paveikti visą pasaulį jau po kelių valandų.

Dvi dienas trukusios įtemptos derybos iki sekmadienį neatvedė prie bendro susitarimo, JAV politiniams lyderiams stengiantis rasti kompromisą, turintį užkirsti kelią sprogstamam biudžeto išlaidų mažinimo ir mokesčių didinimo paketui, įsigaliosiančiam sausio 1 dieną, kuris gali sukelti sumaištį pasaulio rinkose ir nublokšti Jungtines Valstijas atgal į recesiją.

„Dar liko laiko pasiekti susitarimą, ir mes ketiname tęsti derybas“, – pareiškė Senato demokratų daugumos lyderis Harry Reidas, nurodęs aukštųjų Kongreso rūmų nariams grįžti posėdžiauti pirmadienį 11 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku – paskutinę dieną iki galutinio termino.

Tačiau tebėra žymus atotrūkis tarp abiejų pusių, H.Reidas sakė Senatui po beveik dvi valandas vykusio demokratų frakcijos pasitarimo.

H.Reidas sakė, jog demokratai nelinkę toleruoti kalbų apie karpymus socialinio saugumo srityje.

„Šį rytą mėginome pateikti kokį nors atsakomąjį pasiūlymą į mano draugo pasiūlymą, – H.Reidas sakė Senatui. – Mes nesugebėjome to padaryti.“

Senato respublikonų mažumos lyderis Mitchas McConnellis taip pat perspėjo, kad nors derybos tęsėsi visą naktį, iki sėkmės dar toli.

Jeigu lyderiams nepavyks susitarti, prezidentas Barackas Obama reikalauja balsuoti dėl jo atsarginio plano, kuris išlaikytų mažesnius mokesčių tarifus mažiau nei 250 tūkst. dolerių per metus uždirbančioms šeimoms, taip pat pratęstų bedarbių išmokų mokėjimą 2 mln. žmonių.

M.McConnellis sakė naujienų agentūrai AFP, kad nesulaukė jokio atsako į „geros valios pasiūlymą“ Senato demokratams ir kad dukart kalbėjosi telefonu su savo senu draugu ir treniruočių partneriu viceprezidentu Joe Bidenu, tikintis išeiti iš aklavietės.

Jeigu lyderiams nepavyks susitarti, prezidentas Barackas Obama reikalauja balsuoti dėl jo atsarginio plano, kuris išlaikytų mažesnius mokesčių tarifus mažiau nei 250 tūkst. dolerių per metus uždirbančioms šeimoms, taip pat pratęstų bedarbių išmokų mokėjimą 2 mln. žmonių.

Respublikonai pripažino, kad pirmadienį gali būti priimtas toks sprendimas.

Jau anksčiau buvusi įtempta atmosfera Kapitolijuje dar labiau aptemo sekmadienį, kai įstatymų leidėjai pateikinėjo įvairias galimas demokratų ir respublikonų pasiūlymų versijas.

„Esu neįtikėtinai nusivylęs, kad negalime rasti bendro pagrindo. Manau, mes nusirisime nuo skardžio“, – respublikonas senatorius Lindsey Grahamas rašė socialiniame tinkle „Twitter“.

Nuosaikių pažiūrų demokratė Clair McCaskill taip pat buvo nusiteikusi pesimistiškai.

„Tai tikrai nėra „Kumbaya“ akimirka“, – sakė ji, turėdama omenyje populiarią skautų dainą.

Anksčiau B.Obama kaltino respublikonus užvirus šią košę, teigdamas, kad jie atsisakė priimti demokratų pateiktus nuoširdžius kompromisinius pasiūlymus.

Duodamas interviu televizijos NBC laidai „Meet the Press“, kuri buvo įrašyta šeštadienį, B.Obama sakė, jog aukščiausiems respublikonų vadovams buvo labai sunku sutikti, jog mokesčiai turtingiausiems amerikiečiams būtų truputį padidinti pagal bendrą deficito mažinimo paketą.

Tuo tarpu respublikonai purkštavo dėl prezidento tono.

„Nežinau, ar prezidentas 250 (tūkst. dolerių) ar eikit velniop“, – L.Grahamas sakė žurnalistams, turėdamas omenyje B.Obamos reikalavimą, jog mokesčiai turėtų būti didinami namų ūkiams, uždirbantiems daugiau nei ketvirtį milijono dolerių per metus.

Jeigu susitarti taip ir nepavyktų, mokesčių lengvatų paketas visiems amerikiečiams, priimtas ankstesnio prezidento George'o W.Busho administracijos, nustos galioti sausio 1 dieną.

Mokesčių didinimas smogtų visiems dirbantiems amerikiečiams, o šalies ekonomika taip pat gali nukentėti nuo automatinių vyriausybės išlaidų karpymo.

Ekspertai prognozuoja, kad JAV ekonomika nugrims į recesiją, jeigu nebus išeita iš šios aklavietės, o toks scenarijus gali sukelti sąmyšį finansų rinkose ir pabloginti pasaulio ekonomikos augimo prognozės 2013 metams.

Pažadas didinti mokesčius turtingiesiems buvo vienas iš veiksnių, nulėmusių B.Obamos perrinkimą, tačiau Atstovų Rūmus kontroliuojantys respublikonai iš principo priešinasi mokesčių didinimui ir tvirtina, kad prezidentas siekia nepamatuotai didinti biudžeto išlaidas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min