Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV karinio jūrų laivyno laivas pažeidė įstatymus, sako Kinija (atnaujinta 13.16 val.)

Šaltinis: BNS
0
A A

Kinijos užsienio reikalų ministerija antradienį paskelbė, kad vienas JAV karinio jūrų laivyno laivas prie pietinės Hainano salos įsitraukė į konfrontaciją su kinų laivynu ir pažeidė tarptautinius bei Kinijos įstatymus.

Pekinas taip pat skelbia, kad smerkia šį incidentą.

Vašingtonas po Pentagono pranešimo, kad penki kinų laivai, tarp jų – karinio jūrų laivyno laivas, sekmadienį tarptautiniuose vandenyse užpuolė amerikiečių laivą, paragino Kiniją laikytis tarptautinių laivybos taisyklių.

„Mums atrodo, kad mūsų laivui buvo netinkamai trukdoma. Tai yra Kinijos vyriausybei mūsų pateikto protesto esmė“, – pridūrė pareigūnas.

„Šie JAV tvirtinimai smarkiai prieštarauja faktams, painioja juoda su balta ir yra visiškai nepriimtini Kinijai“, – per įprastinę trumpą spaudos konferenciją sakė ministerijos atstovas Ma Zhaoxu.

Penki Kinijos laivai sekmadienį manevravo pavojingai arti prie Pietų Kinijos jūroje plaukiojančio JAV karo laivyno neginkluoto žvalgybos laivo ir buvo priartėję prie jo maždaug per 8 metrus, pranešė Pentagonas.

„Šis manevras buvo nutrūktgalviškas, pavojingas, taip pat neprofesionalus“ ir pažeidžiantis tarptautinę teisę, Gynybos departamento atstovas spaudai Bryanas Whitmanas sakė žurnalistams.

JAV valstybės departamentas nurodė pareiškęs Kinijos valdžiai protestą dėl incidento, kuris įvyko sekmadienį Pietų Kinijos jūroje, maždaug už 120 kilometrų į pietus nuo Hainano salos.

JAV ambasada Pekine „šį savaitgalį įteikė protestą Kinijos vyriausybei“, pirmadienį sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Robertas Woodas.

„Mums atrodo, kad mūsų laivui buvo netinkamai trukdoma. Tai yra Kinijos vyriausybei mūsų pateikto protesto esmė“, – pridūrė pareigūnas.

Gynybos departamento pranešime nurodoma, kad Kinijos laivai apsupo JAV karo laivyno laivą „Impeccable“. Du laivai priartėjo prie jo per 15 metrų, o juose buvę asmenys mojavo Kinijos vėliavomis ir liepė amerikiečiams palikti tą teritoriją.

Tarptautiniuose vandenyse vykęs incidentas vienu metu pakrypo netikėta linkme: JAV laivas paleido vandens čiurkšles į Kinijos laivus, o jų įgulų nariai atsakė išsirengdami iki apatinių.

„Laivų ketinimai nebuvo žinomi, todėl „Impeccable“ apšvirkštė iš priešgaisrinių hidrantų iš šių laivų, siekdamas apsisaugoti, – sakoma Pentagono pranešime. – Kinijos (laivo) įgulos nariai išsirengė iki apatinių, o (jų laivas) toliau artėjo, kol atsidūrę už 8 metrų“.

JAV laivo kapitonas „draugišku tonu“ per radiją paprašė Kinijos laivų leisti jam saugiai pasitraukti iš tos teritorijos.

Tada du Kinijos laivai nuplaukė tiesiai priešais „Impeccable“ pirmagalį ir privertė jį staigiai manevruoti, kad būtų išvengta susidūrimo. Iš Kinijos laivų į JAV laivo kelią taip pat buvo mėtomi medienos gabalai.

JAV pareigūnai nurodė, kad incidente dalyvavo vienas karinio laivyno žvalgybos laivas, valstybinės žuvų išteklių apsaugos patrulių laivas, valstybinės okeanografijos tarnybos laivas ir du maži žvejybos traleriai, plaukiojantys su Kinijos vėliava.

Pasak B.Whitmano, „Impeccable“ yra žvalgybos laivas, renkantis „povandeninius akustinius duomenis“.

Kinijos laivai ir lėktuvai dažnai priartėja prie tarptautiniuose vandenyse plaukiojančių JAV laivų, tačiau pasak Gynybos departamento, pastarasis incidentas įvyko po pastarąją savaite „nuolat stiprėjusių agresyvių Kinijos laivų veiksmų“.

Branduolinį ginklą turinčios valstybės laivai plaukiojo netoli JAV laivų arba virš jų žemai praskrisdavo Kinijos lėktuvai.

„Neprofesionalūs Kinijos laivų manevrai pažeidė tarptautinės teisės reikalavimą veikti atsižvelgiant į kitų teisėtų vandenyno naudotojų teises ir saugumą“, – sakoma Pentagono pranešime.

Kitą dieną Kinijos jūrų žvalgybos lėktuvas „Y-12“ dvylika kartų praskrido virš JAV laivo maždaug 120 metrų aukštyje.

Pasak Gynybos departamento, vienas Kinijos žuvų išteklių apsaugos laivas kovo 4 dieną nukreipė stipraus prožektoriaus spindulį į Geltonojoje jūroje plaukiojusį JAV žvalgybos laivą „Victorious“.

Vėliau Kinijos laivas tamsoje neperspėjęs kirto „Victorious“ kurso liniją maždaug už 1 400 metrų nuo jo pirmagalio, nurodė Pentagonas.

Kitą dieną Kinijos jūrų žvalgybos lėktuvas „Y-12“ dvylika kartų praskrido virš JAV laivo maždaug 120 metrų aukštyje.

Ketvirtadienį viena Kinijos fregata priartėjo prie „Impeccable“ ir kirto jo kurso liniją maždaug už 100 metrų nuo laivo. Po dviejų valandų Kinijos žvalgybos lėktuvas praskrido virš laivo maždaug 180 metrų aukštyje, o fregata sugrįžo ir dar kartą praplaukė prieš JAV laivo pirmagalį, šįkart 400-500 metrų atstumu, pranešė Pentagonas.

Šeštadienį vienas Kinijos žvalgybos laivas „metė iššūkį JAV karo laivyno laivui „Impeccable“ susisiekęs per radiją, vadindamas jo veiksmus neteisėtais ir liepdamas „Impeccable“ palikti tą teritoriją arba susitaikyti su pasekmėmis.“

Pentagonas paragino Kiniją susilaikyti nuo veiksmų, kurie galėtų "smarkiai padidinti susidūrimo arba klaidų pavojų".

2001 metų balandį Vašingtono ir Pekino santykiai labai pašlijo susidūrus JAV žvalgybos lėktuvui ir Kinijos naikintuvui. Per šį incidentą žuvo Kinijos orlaivio pilotas, o JAV lėktuvas buvo priverstas avariniu būdu nutūpti Hainano saloje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min