Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 21d. 17:39

JAV karys teismo pripažintas kaltu dėl keturių Irako gyventojų nužudymo

Vienas JAV armijos sanitaras penktadienį buvo pripažintas dalyvavęs nužudant keturis sulaikytus irakiečius, kurie 2007 metų pavasarį buvo nušauti į pakaušį, surišus rankas ir kojas bei užrišus akis.

Teismas kariui skyrė kalėjimą iki gyvos galvos.

Devynių narių karo tribunolo komisija seržantą Michaelą Leahy Jr. pripažino kaltu dėl žmogžudystės ir dalyvavimo sąmoksle dėl nužudymo. Karinis tribunolas prie Vokietijos Filzeko miesto esančioje JAV karinėje bazėje posėdžiavo nuo trečiadienio.

Paskutiniame tribunolo posėdyje M.Leahy buvo paskelbtas nuosprendis kalėti iki gyvos galvos, su galimybe suteikti malonę. Kariškis taip pat buvo pažemintas iki eilinio ir negarbingai pašalintas iš armijos, o jo atlyginimas konfiskuotas.

28 metų M.Leahy buvo išteisintas, teisiant jį dėl dar vieno irakiečio nužudymo per 2007 metų sausį įvykusį incidentą. Paradinę uniformą vilkintis kariškis abejingai stebėjo, kaip iš karininkų ir puskarininkių sudarytos komisijos nariai perdavė savo verdiktus tribunolo pirmininkui.

M.Leahy pateikė kaltės nepripažinimo pareiškimą dėl iš anksto suplanuoto nužudymo, suokalbio nužudyti ir trukdymo teisingumui. Per šį 2007-ųjų incidentą nužudytų keturių irakiečių belaisvių kūnai buvo sumesti į vieną kanalą Bagdade.

M.Leahy prisipažino kariniams prokurorams nužudęs vieną iš kalinių šūviu į pakaušį iš 9 milimetrų kalibro pistoleto.

Paskutinėje ginamojoje kalboje M.Leahy civilinis advokatas Frankas Spinneris aiškino, kad M.Leahy dalyvavo šiose žudynėse, nes buvo apkvaitęs nuo miego stygiaus, o išbuvus kelis mėnesius karo zonoje jam buvo sutrukusi psichika.

Ketvirtadienį šį pareiškimą parėmė teisme liudijęs pulkininkas Charlesas Hoge'as, JAV armijos Walterio Reedo tyrimų instituto psichologijos ir neurologijos skyriaus direktorius. Pasak jo, M.Leahy protiniai gebėjimai buvo pašliję dėl nuolatinio pavojaus karo zonoje ir kelis mėnesius jausto miego stygiaus.

„Ši tragedija kilo labiau ne dėl tyčinių paskatų, o dėl daugeliui kovinių operacijų būtingos baimės, pavojaus ir beprotybės poveikio“, – sakoma F.Spinnerio kalboje.

Kaltintojai argumentavo, kad M.Leahy žinojo, ką daro.

Pasak karo tribunolui pateiktų parodymų, 2007 metų pavasarį mažiausiai keturi irakiečiai buvo sulaikyti po susišaudymo su kariniu patruliu, kuriame dalyvavo penki kiti teisiami kariai.

Irako piliečiai buvo nuvežti į JAV karinio dalinio bazę Bagdade apklausti, nors nebuvo pateikta pakankamai įrodymų, kad būtent jie atakavo karius. Teismui pateiktoje medžiagoje nurodoma, kad vėliau tą patį vakarą patrulyje dalyvavę kariai išsivežė irakiečius į nuošalią vietovę ir nušovė juos, keršydami už ataką.

Tebeteisiami dar keli JAV kariai, dalyvavę šiame incidente.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min