Dabar populiaru
Publikuota 2020 09 06, 10:16

JAV kilo audra: ar D.Trumpas išvadino žuvusius amerikiečius karius nevykėliais?

JAV kilo pasipiktinimo banga, kai kelios žiniasklaidos priemonės pranešė, kad prezidentas Donaldas Trumpas yra pavadinęs per karus žuvusius JAV karius „nevykėliais“. Baltieji rūmai tokius pranešimus neigia, bet kad jie nėra klaidingi, patvirtino net prezidentą paprastai užstojanti televizija „Fox News“. Demokratų kandidatas Joe Bidenas ir karo veteranų organizacijos baisisi tokiais D.Trumpo pasisakymais, skelbia BBC.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Scanpix“/AP nuotr.

Kad D.Trumpas yra taip atsiliepęs apie žuvusius JAV karius, pirmasis pranešė leidinys „The Atlantic“. Netrukus dalį šios žiniasklaidos priemonės šaltinių teiginių patvirtino ir naujienų agentūra AP bei „Fox News“.

Prezidentas ir jo sąjungininkai kalba apie „melagienas“, bet JAV karo veteranų grupės jau užpuolė D.Trumpą.

Progresyvi organizacija „VoteVets“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame kalba mūšio lauke žuvusių karių artimieji. Nuskamba D.Trumpui, kuris jaunystėje penkis kartus išvengė karo tarnybos, skirti žodžiai: „Jūs nežinote, ką reiškia pasiaukojimas.“

Dar vienos organizacijos „Iraq & Afghanistan Veterans of America“ atstovas Paulas Rieckhoffas paklausė: „Ar ką nors tai tikrai stebina?“

Analitikų teigimu, audra dėl tokių D.Trumpo komentarų gali jam pakenkti prieš rinkimus – JAV kariai paprastai balsuoja už respublikonus, tačiau naujausios apklausos jau rodo, kad J.Bidenas pagal populiarumą pasivijo ir aplenkė prezidentą.

Nepanoro vykti į kapines

„The Atlantic“ šaltinių teigimu, Baltieji rūmai 2018 metais melavo, kai skelbė, kad D.Trumpas išvyką į JAV karių kapines prie Paryžiaus atšaukė dėl prasto oro – esą dėl lietaus negalėjo saugiai pakilti ir leistis prezidentinis sraigtasparnis.

Keturi leidinio šaltiniai prezidento administracijoje dabar teigia, kad iš tiesų D.Trumpas vykti į kapines nepanoro dėl dviejų priežasčių – esą lietus sudarkytų jo plaukus, be to, jam nepasirodė svarbu atiduoti pagarbą žuvusiems JAV kariams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpas Paryžiuje 2018 metais
AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpas Paryžiuje 2018 metais

„Kodėl turėčiau vykti į tas kapines? Ten pilna nevykėlių“, – esą pareiškė prezidentas, o toje pačioje kelionėje dar pavadino 1,8 tūkst. JAV jūrų pėstininkų, žuvusių per mūšį Belo miške, „netikšomis“ – vien dėl to, kad jie žuvo.

Belo miško mūšis labai svarbus JAV jūrų pėstininkų istorijai. Amerikiečiai ir jų sąjungininkai ten 1918 metų pavasarį sustabdė vokiečių pajėgų žygį Paryžiaus link.

Kodėl turėčiau vykti į tas kapines? Ten pilna nevykėlių.

Bet D.Trumpas tada esą klausė patarėjų: „Kas šiame kare buvo geri vyrukai?“ Jis taip pat teigė nesuvokiantis, kodėl JAV prisijungė prie karo Sąjungininkų pusėje.

Dar prieš pergalę 2016 metų prezidento rinkimuose D.Trumpas viešai niekino dabar jau mirusį senatorių Johną McCainą, kuris per Vietnamo karą daugiau nei penkerius metus praleido nelaisvėje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Johnas McCainas ir Donaldas Trumpas

„Jis nėra karo didvyris. Man patinka žmonės, kurie nebuvo sučiupti“, – 2015-aisiais pareiškė D.Trumpas, o J.McCainui mirus esą priešinosi velionio pagerbimui ir aiškino: „Neturėtume remti to nevykėlio laidotuvių.“

Mažėja karių parama

Į „The Atlantic“ publikaciją sureagavo ne tik JAV karo veteranų organizacijos, bet ir demokratų kandidatas į prezidentus J.Bidenas, kurio sūnus Beau, 2015 metais pakirstas smegenų vėžio, tarnavo Irake.

„Kaip jaustumėtės, jei jūsų vaikas šiuo metu būtų Afganistane? Kaip jaustumėtės, jei būtumėte praradę sūnų, dukterį, vyrą, žmoną? Tikrai, kaip jaustumėtės?“ – susijaudinęs per spaudos konferenciją kalbėjo J.Bidenas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Jis D.Trumpo komentarus pavadino „šlykščiais“, „liguistais“, „apgailėtinais“, „neamerikietiškais“ ir pridūrė: „Per visą savo karjerą nesu labiau nusivylęs lyderiu, su kuriuo teko dirbti. Jei straipsnyje rašoma tiesa, o atrodo, kad taip ir yra, tai visiškai žema. Gėda.“

Prabilo ir demokratė senatorė Tammy Duckworth, karo veteranė, Irake netekusi abiejų kojų. Ji pareiškė, kad D.Trumpas „naudojasi JAV kariuomene savanaudiškais tikslais“.

Respublikonus prezidentus kariuomenėje paprastai mėgsta, ir dar neseniai D.Trumpas nebuvo išimtis. Praėjusiais metais „Pew Research Center“ atlikta apklausa parodė, kad 57 proc. JAV karo veteranų teigiamai vertina dabartinį prezidentą.

„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Aišku, veteranai, kurių 60 proc. save laiko respublikonais, – viena, o šiuo metu tarnaujantys kariai – visai kas kita. „The Military Times“ tyrimas parodė, kad už J.Bideną balsuoti žada 41 proc. karių, o už D.Trumpą – tik 37 proc.

Anot „The New York Times“, tokie rodikliai nestebina, nes kariškiams nepatinka, kai D.Trumpas nori juos siųsti į Amerikos miestų gatves ir vaikyti protestuotojus.

2017 metais per susitikimą Pentagone D.Trumpas išpeikė aukščiausio rango generolus, kuriems pareiškė: „Aš su jumis neičiau į karą. Jūs esate kvailių ir mažvaikių krūva.“

Prezidentas taip pat nenori pervadinti karinių bazių, pavadintų Konfederatų generolų garbei, pernai jis suteikė malonę trims jau už karo nusikaltimus nuteistiems JAV kariams, nors tam priešinosi ginkluotųjų pajėgų vadovybė.

Galiausiai, kaip Philipas Ruckeris ir Carol Leonnig rašė knygoje „Labai stabilus genijus“ („A Very Stable Genius“), 2017 metais per susitikimą Pentagone D.Trumpas išpeikė aukščiausio rango generolus, kuriems pareiškė: „Aš su jumis neičiau į karą. Jūs esate kvailių ir mažvaikių krūva.“

Kalba apie „melagienas“

Iš Baltųjų rūmų, žinoma, skrieja paneigimų salvės ir piktos kalbos apie „melagienas“, nors garsųjį straipsnį parašė pats „The Atlantic“ vyriausiasis redaktorius Jeffrey Goldbergas, gavę ne vieną apdovanojimą už savo rašinius.

D.Trumpas paneigė taip kalbėjęs apie žuvusius JAV karius: „Tai melagingos naujienos, skandalinga, kad jiems taip leidžiama daryti. Man kariai yra didvyriai. Sunku patikėti, kaip jie taip gali. Jie man yra absoliutūs didvyriai.“

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas

Atrodo, kad prezidentas dėl „The Atlantic“ rašinio kaltina keturių žvaigždučių generolą Johną Kelly, kuris kelionės į Prancūziją metu vadovavo Baltųjų Rūmų administracijai.

Nors D.Trumpas reikalavo, kad jo pavaldiniai neutralizuotų teiginius, jo patarėjai netrukus suvokė, kad labai nedaug aukštų generolų atvirai užstos prezidentą.

„Jis nedirbo gerai, neturėjo charakterio ir galiausiai išblėso. Paskutiniais mėnesiais jis net nesugebėjo funkcionuoti“, – pareiškė D.Trumpas.

Į jo pusę stojo pustuzinis dabartinių ir buvusių D.Trumpo administracijos pareigūnų – anuomet Baltųjų rūmų spaudos sekretore dirbusi Sarah Huckabee Sanders, valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, gynybos sekretorius Markas Esperas. Prabilo net pirmoji ponia Melania Trump.

Kaip rašo „The New York Times“, prezidentas penktadienį buvo įtūžęs dėl „The Atlantic“ rašinio, o jo patarėjai buvo puolę į paniką nežinodami, kaip atremti kaltinimus.

Esą nors D.Trumpas reikalavo, kad jo pavaldiniai neutralizuotų teiginius, jo patarėjai netrukus suvokė, kad labai nedaug aukštų generolų atvirai užstos prezidentą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min