Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2021 01 02 /13:11

JAV Kongresas atmetė D.Trumpo veto ir priėmė gynybos finansavimo įstatymą

JAV Kongresas penktadienį pasiuntė žeminamą smūgį prezidentui Donaldui Trumpui paskutiniosiomis jo kadencijos dienomis, triuškinama balsų daugumą atmetęs jo pastangas blokuoti plačios apimties gynybos finansavimo įstatymą. Prezidento veto buvo atmestas pirmąkart per D.Trumpo kadenciją.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Donaldas Trumpas

Per balsavimą respublikonų kontroliuojamame 100 vietų Senate 740,5 mlrd. dolerių (606,2 mlrd. eurų) gynybos biudžeto projektas 2021 fiskaliniame metams buvo patvirtintas 81 balsu prieš 13. Kad dokumentas būtų priimtas apeinant D.Trumpo veto, buvo reikalinga mažiausiai dviejų trečdalių balsų dauguma.

Demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai pirmadienį patvirtino Nacionalinės gynybos įgalinimo įstatymą 322 balsais prieš 87.

Abeji Kongreso rūmai šį teisės aktą priėmė gruodžio pradžioje aiškia balsų dauguma, bet prezidentas, išsakęs prieštaravimų dėl virtinės nuostatų, gruodžio 23 dieną paskelbė veto.

„Mums atėjo laikas priimti šį teisės aktą“, – prasidėjus penktadienio posėdžiui sakė Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas.

„Tai mūsų galimybė priminti drąsiems [karinės] tarnybos nariams ir jų šeimoms, kad mes juos palaikome“, – pridūrė jis.

Balsavimas Senate vainikavo įstatymų leidėjų pergalę paskutinėmis D.Trumpo prezidentavimo savaitėmis.

Šis neįprastas pirmąją 2021-ųjų dieną surengtas posėdis, ko gera, buvo paskutinis dabartinės sudėties Kongreso aktas.

Nauji nariai bus prisaikdinti sekmadienį, likus vos 17 dienų iki išrinktojo prezidento demokrato Joe Bideno inauguracijos ir D.Trumpo darbo pabaigos.

D.Trumpo skundai

Nors jo partija laikėsi kitokios pozicijos, D.Trumpas gynybos biudžeto įstatymą kritikavo dėl daugelio priežasčių.

Prezidentas jį vadino „dovana“ Kinijai ir Rusijai, taip pat sakė, kad šis teisės aktas apribos jo galimybes mažinti amerikiečių karinius kontingentus Afganistane, Pietų Korėjoje ir kitur.

D.Trumpas taip pat piktinosi planais pervadinti karines bazes, pavadintas Pilietinio karo laikų Konfederacijos, rėmusios vergiją, pajėgų vadų vardais.

Prezidentas taip pat reikalavo, kad į šį teisės aktą būtų įtraukta nuostata, panaikinanti 1996 metų Komunikacijų padorumo įstatymo (CDA) 230-ąjį skyrių, numatantį apsaugos priemones interneto kompanijoms, ginančias jas nuo atsakomybės už vartotojų paskelbtą turinį. D. Trumpas ne kartą tvirtino, kad interneto milžinės, tokios kaip „Facebook“, „Twitter“ ir „Google“, yra šališkai nusistačiusios prieš jo konservatyvią programą.

„Mūsų respublikoniškas Senatas ką tik praleido progą atsikratyti 230-ojo skyriaus, suteikiančio neribotą galią didžiosioms technologijų kompanijoms. Apgailėtina!“ - po balsavimo per „Twitter“ parašė D.Trumpas.

Turėdamas galvoje Senato atsisakymą pirmiausiai balsuoti dėl tiesioginių išmokų, planuojamų mokėti gyventojams dėl koronaviruso pandemijos, padidinimo, prezidentas pridūrė: „Dabar jie nori žmonėms, nukentėjusiems nuo Kinijos viruso, skirti [po] 600 dolerių, o ne 2 000 dolerių, kuriems desperatiškai reikia.“

D.Trumpas savo žinutėje pavartojo terminą „Kinijos virusas“, daugelio smerkiamą dėl rasistinio atspalvio ir sąsajų su sąmokslo teorijomis.

Tačiau prezidento Respublikonų partijos nariai, tradiciškai daug dėmesio skiriantys gynybos klausimams, pabrėžė, kad naujasis įstatymas yra labai svarbus.

„Jis yra gyvybiškai svarbus mūsų nacionaliniam saugumui ir mūsų pajėgoms“, – sakė Senato ginkluotųjų tarnybų komiteto pirmininkas respublikonas Jimas Inhofe'as.

„Mūsų vyrams ir moterims, savanoriškai dėvintiems uniformą, neturėtų būti atsakyta suteikti, ko jiems reikia – niekada“, – kalbėjo jis.

Abejų Kongreso rūmų demokratai irgi smerkė D.Trumpo veto.

Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi džiaugėsi įstatymų leidėjų savo balsais pareikšti „griežtu papeikimu“ prezidentui.

„Užuot išlaikęs amerikiečius saugius prezidentas paskutinėmis akimirkomis savo poste naudojasi chaosui kurstyti ir mūsų saugumui žlugdyti“, – sakoma N.Pelosi pareiškime.

Senatorius Jackas Reedas, aukšto rango narys demokratas Ginkluotųjų tarnybų komitete, penktadienį Senato salėje sakė, kad Gynybos įgalinimo įstatymas yra „būtinas“, siekiant sustiprinti šalies apsaugą nuo didelio masto kibernetinių atakų, neseniai rengtų tiek prieš vyriausybės institucijas, tiek prieš kai kurias privačias įmones.

Komentuodamas D.Trumpo pareiškimus, kad įstatymas gali būti parankus Maskvai ir Pekinui, J.Reedas sakė, kad tokie teiginiai yra „visiškai nepagrįsti“.

Penktadienį Senate J.Inhofe'as ir J.Reedas keliskart pasveikino vienas kitą dėl ne vieną mėnesį trukusio bendradarbiavimo rengiant didžiulės apimties teisės aktą. Toks bendradarbiavimas pastaruoju metu buvo retas smarkiai susiskaldžiusiame Kongrese.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius