TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV lobių ieškotojų bendrovė rado nuskandintą sidabro krovinį gabenusį britų laivą

Šaltinis: BNS
0
A A

JAV bendrovė „Odyssey Marine Exploration“ pirmadienį paskelbė suradusi vieną Didžiosios Britanijos laivą, kuris per Antrąjį pasaulinį karą buvo torpeduotas vokiečių, kai gabeno sidabro krovinį.

Garlaivio „Gairsoppa“ nuolaužos rastos tarptautiniuose vandenyse už 480 kilometrų nuo Airijos krantų 4,7 kilometro gylyje, nurodė Floridos mieste Tampoje registruota bendrovė.

„Gairsoppa“ nuskendo 1941 metų vasario 17 dieną, kai į jį pataikė torpeda, paleista iš Vokietijos povandeninio laivo. Iš 85 laive buvusių žmonių išsigelbėjo tik vienas.

Šis 125 metrų ilgio garlaivis plaukė vienoje laivų vilkstinėje iš Indijos į Britaniją, gabendamas sidabro, ketaus luitų ir arbatos krovinį. Tačiau užklupus audrai ir baigiantis kuro atsargoms, „Gairsoppa“ atsiskyrė nuo vilkstinės ir pasuko į Airijos uostą Golvėjų.

Kaip praneša „Odyssey Marine Exploration“, šis laivas gabeno apie 7 mln. uncijų (219 tonų) sidabro. Jeigu jį pavyktų iškelti, šis brangiųjų metalų krovinys būtų didžiausias iš kada nors iškeltų.

Kai „Gairsoppa“ nuskendo, jo sidabro krovinys buvo vertas 600 tūkst. svarų, o dabar jo vertė būtų apie 210 mln. JAV dolerių (541 mln. litų). Jis gali tapti vertingiausiu kada nors iš jūros iškeltu brangiųjų metalų kroviniu, nurodė bendrovė.

„Odyssey Marine Exploration“ pernai sudarė kontraktą su Britanijos vyriausybe dėl šio laivo nuolaužų paieškų ir krovinio iškėlimo. Pagal šią sutartį, bendrovei atiteks suma, lygi 80 proc. iškeltų sidabro lydinių vertės.

„Gairsoppa“ buvo rastas tiriant vandenyno dugną aido lokatoriumi, o garlaivio nuolaužos buvo nufilmuotos per atstumą valdomu povandeniniu aparatu.

„Sprendžiant iš laivo nuolaužų padėties ir būklės, esame tvirtai įsitikinę, kad mūsų planuojama ištraukimo operacija bus tinkama sidabro krovinio iškėlimui“, – rašoma „Odyssey Marine Exploration“ iškėlimo darbų vadovo Andrew Craigas pranešime.

Tikimasi, kad iškėlimo darbai bus pradėti pavasarį, nurodė bendrovė.

„Odyssey Marine Exploration“ yra pasaulinė vandenynų gelmių tyrimo lyderė. Ši bendrovė ieško įvairių laivų nuolaužų visame pasaulyje.

2007 metų gegužę ji paskelbė ištraukusi pusę milijono sidabro monetų ir šimtus aukso dirbinių iš laivo, kuriam bendrovė suteikė kodinį „Juodosios gulbės“ pavadinimą, nuolaužų. Šis laivas nuskendo 1804 metais Atlanto vandenyne netoli Gibraltaro sąsiaurio. Tačiau teises į šio laivo krovinį taip pat pareiškė Ispanija.

Iš bendrovės pagrindinio laivo „Odyssey Explorer“ nuleisti per atstumą valdomi aparatai nufilmavo ir nufotografavo „Gairsoppa“ nuolaužas, o ši medžiaga buvo panaudota laivo atpažinimui ir jo būklės įvertinimui.

„Odyssey Marine Exploration“ paskelbtose nuotraukose aiškiai matomos „Gairsoppa“ korpuso dalys, tarp jų trapas, vedantis į vairinę, didelis vairininko kompasas ir netgi skylė, kurią padarė torpedos sprogimas.

Šis radinys demonstruoja šiuolaikinių technologijų svarbą, ieškant nuskendusių laivų. Šiose ekspedicijose naudojami stipriai patobulinti sonarai, pasaulinės vietos nustatymo sistemos ir modernūs, dideliam gyliui pritaikyti robotai, kurie padeda aptikti lobius pasaulio vandenynų gelmėse.

JT Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) duomenimis, jūrose ir vandenynuose slypi apie 3 mln. nuskendusių laivų nuolaužos, o dalyje jų esama lobių, kurių vertė – milijardai dolerių.

Be to, ieškant šių turtų, galima surinkti neįkainojamų duomenų apie vandenynų gelmes, kuriose slypi didžiuliai dar neatrasti gamtiniai vario, sidabro, aukso ir cinko telkiniai.

„Didžioji dalis pasaulio vandenynų dugno dar neištyrinėta,“, – pareiškė „Odyssey Marine Exploration“ prezidentas Markas Gordonas. Jis sakė naujienų agentūrai AFP, kad pastarasis radinys maždaug 4,7 kilometro gylyje jo bendrovei tapo didžiule sėkme.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min