Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 7d. 23:01

JAV mormonų šeimos žudynės Meksikoje pribloškė šalį: ar karteliai – tikroji mūsų valdžia?

Triukšmo ir šoko – daug. Kai užpuolikai iš pasalų apšaudė automobilius, kuriais per Meksikos šiaurę važiavo čia įsikūrusios amerikiečių mormonų bendruomenės nariai, devynių žmonių žūtis sukrėtė visą šalį. Daugelio teigimu, toks šiurpus nusikaltimas tik įrodo, kokia bejėgė prieš galingus narkotikų prekeivių kartelius yra Meksikos vyriausybė, rašo „The New York Times“.

Mašinų kolonoje buvo trys. Vienai moteriai iš arti šauta į krūtinę. Vienam vaikui – į nugarą. Kitos aukos, tarp jų – pusės metų amžiaus dvynukai – sudegė, kai vienas automobilių užsiliepsnojo.

Kai šūviai nutilo, devyni JAV ir Meksikos pilietybę turėję LeBaronų šeimos nariai buvo negyvi – šeši vaikai ir trys moterys. LeBaronai jau daug dešimtmečių gyveno mormonų bendruomenėje, įsikūrusioje prie pat pasienio.

„Sunku susitvardyti, kai žinai, kad degančioje mašinoje guli saugos diržais prisegti kūdikiai – dėl to, kad pasaulyje egzistuoja žiaurus blogis“, – dienraščiui telefonu teigė nužudytų moterų pusbrolis Kenny LeBaronas.

LeBaronai pirmadienį buvo užpulti Rančo de la Moroje – Meksikos rajone, liūdnai pagarsėjusiame dėl jame veikiančių prekeivių narkotikais ir kitokių nusikaltėlių.

Žudynės pribloškė net prie kraupių išpuolių jau pratusią Meksiką, skaičiuojančią rekordinius nužudymų skaičius. O prezidentui Andresui Manueliui Lopezui Obradorui, geriau žinomam kaip AMLO, vis primenamas per rinkimų kampaniją duotas pažadas: sustabdyti nusikaltimų epidemiją.

Apkabinimai ar kulkos?

JAV prezidentas Donaldas Trumpas po pastarojo išpuolio iškart paragino Meksiką skelbti karą narkotikų karteliams: „Jei Meksika paprašys pagalbos susitvarkant su tais pabaisomis, <...> JAV nori ir gali prisidėti.“

D.Trumpas, tiesa, galbūt pamiršo arba net nežino, kad JAV Meksikos kariuomenei jau nuo 2008 metų padeda kovoti su karteliais – pagal Meridos iniciatyvą kaimynams siunčiamos lėšos, ginklai. Situacija visgi negerėja.

Šiaip ar taip, AMLO lyg ir žada priimti JAV pagalbą, bet meksikiečiai jau pastebėjo, kad šalies prezidentui nelengva rasti efektyvią išeitį. Mat panašių mirtinų incidentų – ne vienas ir ne du.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras

Pavyzdžiui, spalio viduryje per dar vieną pasalą Mičoakano valstijoje žuvo mažiausiai 13 policijos pareigūnų. Mičoakane kaip tik vyksta nuožmūs mūšiai tarp dviejų konkuruojančių grupuočių.

Po kelių dienų beveik 400 smogikų iš Sinaloa kartelio, kuriam anksčiau vadovavo garsusis Joaquinas Guzmanas Loera, ėmė siautėti Sinaloa valstijos sostinėje Kuljakane. Vyriausybės pajėgos, kurios jau buvo sučiupusios vieną „El Chapo“ sūnų, turėjo jį paleisti ir skubiai bėgti.

Vis dėlto meksikiečius labiausiai sukrėtė būtent mormonų šeimos išžudymas – juk vaikai ir jų motinos buvo iššaudytos vidury dienos. O vyriausybė, regis, nieko negali padaryti.

Todėl AMLO idėja, iš esmės sakanti, kad geriau „apkabinimai, o ne kulkos“ (abrazos no balazos), jau pajuokiama. Kritikų teigimu, ambicingos socialinės programos reikalingos, bet akistatoje su galingais ir negailestingais karteliais jos skamba tik absurdiškai.

Palaikė konkurentais?

AMLO kritiką, esą jo vyriausybė tiesiog improvizuoja bandydama atremti organizuotų nusikaltėlių grupių įtaką, atmeta ir kartoja: „Negalima smurtu kovoti prieš smurtą.“

Meksikos prezidentas jau ne pirmą kartą pažadėjo, kad svarbiau žvalgybinis darbas, o ne fizinė jėga. Esą svarbiau nusipurtyti korupciją ir už ją bausti bei nebetoleruoti susimokymo su nusikaltėliais valdžios institucijose.

Taip, populistu ekspertų vadinamas AMLO po inauguracijos praėjusiais metais pažadėjo užbaigti vadinamąjį „karą prieš narkotikus“ ir bandyti išrauti nusikalstamumo šaknis – skurdą.

„Tačiau smurto konvulsijos parodė, kad prezidento vizija yra ribota ir turi trūkumų. Daugiau kalbėti apie apkabinimus, o ne kulkas, nebegalima“, – pastebėjo garsus šalies politologas Carlosas Bravo Regidoras.

Populistu ekspertų vadinamas AMLO po inauguracijos praėjusiais metais pažadėjo užbaigti vadinamąjį „karą prieš narkotikus“ ir bandyti išrauti nusikalstamumo šaknis – skurdą.

AMLO ir jo patarėjai teigia dar renkantys informaciją apie amerikiečių mormonų šeimos žudynes.

Tiesa, jau svarstoma, kad kartelių smogikai galėjo palaikyti šiuos keliautojus kuo nors kitu – esą automobiliai panašūs į tokius, kokiais važinėjasi kitos nusikaltėlių grupės regione.

Kita vertus, LeBaronai anksčiau yra garsiai kalbėję apie šiaurines Meksikos Čihuahua ir Sonoros valstijas kankinančio smurto problemą, tad karteliai galėjo siekti juos nutildyti. Juolab kad regione daug kas puikiai žinojo apie čia gyvenančius mormonus iš JAV.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Meksikos šiaurėje gangsteriai nužudė devynis vienos mormonų šeimos narius
AFP/„Scanpix“ nuotr./Meksikos šiaurėje gangsteriai nužudė devynis vienos mormonų šeimos narius

Mormonai Meksikos šiaurėje gyvena jau seniai – pirmosios šeimos iš Jutos ir Arizonos dykumų čia atvyko dar XIX amžiaus pabaigoje, kai pagrindinė mormonų Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčia uždraudė poligamiją.

Galingi ginklai – iš JAV

Kaip jau minėta, D.Trumpas pasiūlė pagalbą Meksikai kovoje su šios šalies šiaurėje šeimininkaujančiais narkotikų prekeivių karteliais. Neabejojama, kad šios grupės kovoja dėl pelningų kvaišalų kontrabandos į JAV maršrutų.

„Karteliai tapo tokie dideli ir galingi, jog kartais reikia armijos, kad įveiktum armiją! Meksikai laikas paskelbti KARĄ narkotikų karteliams ir nušluoti juos nuo žemės paviršiaus“, – tviteryje parašė JAV prezidentas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Meksikos šiaurėje gangsteriai nužudė devynis vienos mormonų šeimos narius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Meksikos šiaurėje gangsteriai nužudė devynis vienos mormonų šeimos narius

Kaip pastebi „The New York Times“, karteliai Meksikoje išties labai galingi ir nesibodi žudyti civilių, o šiaurinėje šalies dalį iš esmės galima skelbti humanitarinės katastrofos zona.

Tačiau D.Trumpas esą turėtų suvokti, kad smogikai terorą sėja JAV laisvai parduodamų šaunamųjų ginklų pagalba.

Suskaičiuota, kad 2007–2018 metais daugiau nei 150 tūkst. nusikaltėlių Meksikoje panaudotų ginklų buvo įsigyti už sienos – Amerikoje.

Nusikaltėliai arba patys, arba per tarpininkus ginklų parduotuvėse JAV perka Kalašnikovo automatus, snaiperių šautuvus, šaudmenis. Amerikoje vis dar nepriimtas Federalinis privalomos ginklo pirkėjo patikros įstatymas, tad kartelių pasiuntiniai tuo naudojasi.

„Akivaizdu, kad ponui Lopezui Obradorui reikia nuoseklios saugumo strategijos. Bet Meksikos saugumo pajėgoms sunku kovoti su gangsteriais, kurie sprogdina pareigūnų automobilius galingais ginklais“, – rašo „The New York Times“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min