TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV neonaciai plūsta į rusiškus socialinius tinklus

Neonacis
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Neonacis
Šaltinis: 15min
4
A A

Po to, kai šį mėnesį protesto Šarlotsvilyje metu prasiveržė smurtas ir baltasis nacionalistas pražudė moterį, buvo užblokuota pagrindinė JAV neonacių svetainė „The Daily Stormer“. Portalo atstovai bandė persikelti į .ru domeną, tačiau Rusijos vyriausybė jį panaikino vos per keletą valandų, rašo „VICE News“.

Vis dėlto toks Maskvos sprendimas – labai ironiškas, kadangi JAV ir Europos kraštutinių dešiniųjų ekstremistai bei neonaciai keletą pastarųjų metų plūdo į didžiausią Rusijos socialinį tinklą „Vkontakte“ (VK).

Būtent „Vkontakte“ tapo bene populiariausiu socialiniu tinklu tarp tokių JAV kraštutinių dešiniųjų grupių kaip Nacionalinis socialistų judėjimas. Jį žmogaus teises ginanti organizacija „Southern Poverty Law Center“ apibūdino kaip „žinomą dėl smurto ir antisemitinės retorikos“.

Nacistinė propaganda Rusijoje yra draudžiama.

„VK yra tarsi feisbukas, kuriame niekada neturi atsiprašyti, – sakė Rabbi Abrahamas Cooperis, kovai su antisemitizmu skirto Simono Wiesenthalo centro dekanas.

R.A.Cooperis: „VK yra tarsi feisbukas, kuriame niekada neturi atsiprašyti.“

– Tai – tokia vieta, į kurią ekstremistai, terorizmo rėmėjai, heiteriai ir fanatikai migruoja suvokę, kad jų žinutes nebe taip lengva skleisti feisbuke ir kituose socialiniuose tinkluose.“

„The Daily Stormer“ svetainės kūrėjai anksčiau nebuvo itin aktyvūs „Vkontakte“, tačiau, negalėję priregistruoti .ru domeno, jie pradėjo naudotis socialiniu tinklu tam, kad sekėjams praneštų naujienas.

Tokiu būdu neonacių svetainė prisijungė prie platformos, spėjusios išpopuliarėti tarp JAV paraščių grupuočių ir baltųjų viršenybę propaguojančių nacionalistų.

Populiariausias iš kelių neva Kukluksklaną (KKK) reprezentuojančių puslapių VK turi daugiau nei 10 tūkst. sekėjų.

Trūksta kontrolės

JAV ekstremistai VK renkasi daugiausia todėl, kad šiame tinkle turinys nėra taip griežtai cenzūruojamas kaip „Facebooke“ ar „Twitteryje“, mano ksenofobiją ir nacionalizmą Rusijoje stebinčio „SOVA“ centro direktorius Aleksanderis Verchovskis.

Vis dėlto analitikai teigia, kad JAV baltųjų viršenybę propaguojančių nacionalistų susižavėjimą populiariausiu Rusijos socialiniu tinklu paskatino požiūris, neva Rusija yra Europos baltųjų krikščionių bastionas.

Tokį įsitikinimą pakurstė kai kurių Rusijos visuomenės elementų, pavyzdžiui, nacionalistų partijos „Rodina“ („Tėvynė“) ir Kremliaus kontroliuojamos televizijos, išreikštas prielankumas nacionalistams, tikina Antonas Šechovcovas, greitai pasirodysiančios knygos „Russia and the Western Far Right: Tango Noir.“ autorius.

„Šios amerikiečių grupės romantiškai įsivaizduoja Rusiją, kuri yra kur kas įvairesnė, nei jie galvoja, – sakė A.Šechovcovas. – Tokį įvaizdį iš dalies patvirtino kai kurie Rusijos veiksmai.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Richardas Spenceris
AFP/„Scanpix“ nuotr./Richardas Spenceris

Pavyzdžiui, baltųjų viršenybę propaguojantys nacionalistai iš JAV 2015-aisiais buvo pakviesti į Sankt Peterburge vykusį Rusijos konservatorių forumą, kurį organizavo partija „Rodina“.

M.Heimbachas: „Po nuolatinio (((Feisbuko))) cenzorių priekabiavimo, manau, atėjo metas dažniau naudotis savo VK paskyra.“

Forume dalyvavo Kukluksklano teisininkas Samas Dicksonas ir baltųjų nacionalistų fondo „New Century Foundation“ įkūrėjas Jaredas Tayloras.

Amerikietis Richardas Spenceris, sugalvojęs terminą „alt-right“ („alternatyvioji dešinė“) ir pavadinęs Rusiją „vienintele baltąja galia pasaulyje“, per Rusijos vyriausybės kontroliuojamą televizijos kanalą RT dažnai pristatomas kaip tarptautinių klausimų ekspertas.

Šarlotsvilio mitingo rėmėjas, Tradicionalistų darbuotojų partijos įkūrėjas ir V.Putiną atvirai garbinęs Matthew Heimbachas taip pat neretai pasirodo RT televizijos transliacijose.

2016-ųjų rugpjūtį M.Heimbachas savo VK paskyroje panaudojo trigubus skliaustelius – antisemitinį simbolį, skirtą pabrėžti žydišką asmens kilmę: „Po nuolatinio (((Feisbuko))) cenzorių priekabiavimo, manau, atėjo metas dažniau naudotis savo VK paskyra.“

Pagyros Šarlotsvilio smurtui

VK galima rasti neseniai atnaujintų asmeninių baltųjų nacionalistinių organizacijų lyderių paskyrų. Pavyzdžiui, Nacionalinio socialistų judėjimo lyderio Jeffo Schoepo ir Pietų lygos prezidento Michaelo Hillo.

„Facebook“ nuotr./Socialinis tinklas „Vkontakte”
„Facebook“ nuotr./Socialinis tinklas „Vkontakte”

Abu jie „Vkontakte“ tinkle komentavo Šarlotsvilyje prasiveržusį smurtą. M.Hillas garbino dešiniojo sparno protestuotojus, „ėjusius į mūšį Šarlotsvilyje“ „priešakinėse linijose“, o J.Schoepas pavadino mitingą „nuostabia diena baltųjų solidarumui Amerikoje“.

Vienas Kukluksklanui atstovaujančių puslapių rusų kalba, turintis 2 600 sekėjų, praeitą savaitę VK dalijosi vaizdo įrašu, kaip neva George'as Washingtonas vairuoja automobilį „Dodge Challenger“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kraštutinių dešiniųjų eitynės Šarlotsvilyje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kraštutinių dešiniųjų eitynės Šarlotsvilyje

Būtent tokia transporto priemonė įsirėžė į prieš nacionalistus protestuojančius žmones Šarlotsvilyje, sužeidė 19 asmenų ir pražudė 32 amžiaus Heather Heyer.

Panašu, kad net buvęs Kukluksklano lyderis ir kandidatas į Luizianos gubernatoriaus postą Davidas Duke'as turi paskyrą VK, kurioje jo įrašai publikuojami rusų kalba. Tiesa, paskutinis įrašas pasirodė 2015 kovą.

Paklaustas apie ekstremistų grupuočių suaktyvėjimą VK, socialinio tinklo atstovas spaudai teigė, kad grupės blokuojamos atsižvelgiant į tai, ar „bendruomenės turinys neprieštarauja platformos taisyklėms ir Rusijos įstatymams“.

Savo tapatybę atskleisti atsisakęs atstovas spaudai elektroniniame laiške rašė, kad „VK neblokuoja bendruomenių tik todėl, kad kiti tinklai užblokavo puslapius panašiais vardais“.

VK atstovas: „Bendruomenių puslapiai bus užblokuoti tuo atveju, jei propaguos smurtą, užsiims patyčiomis ar kitaip pažeis kompanijos taisykles.“

„Bendruomenių puslapiai bus užblokuoti tuo atveju, jei propaguos smurtą, užsiims patyčiomis ar kitaip pažeis kompanijos taisykles“, – teigė VK atstovas spaudai.

Rusijos „Carnegie“ centro analitikas Aleksandras Baunovas mano, kad VK pakankamai laisvai priima turinį, kurį Rusijos reguliuotojai uždraustų kitose interneto erdvėse.

„Jie vis dar yra socialiniuose tinkluose, kuriuose viskas įmanoma. Rusijos nacionalistų internetinės svetainės gana greitai užblokuojamos, tačiau VK šis procesas vyksta lėčiau“, – sakė A.Baunovas.

Išties – praeitą savaitę į „The Daily Stormer“ bandymą užregistruoti .ru domeną Rusijos vyriausybė sureagavo per keletą valandų. Domeną prižiūrintis Koordinacinis centras rugpjūčio 17 dieną pranešė, kad Rusijos federalinė ryšių, informacinių technologijų ir komunikacijos priemonių priežiūros tarnyba paprašė privataus registratoriaus „RU-KONTENT“ panaikinti „The Daily Stormer“ registraciją.

„Kaip aukščiausio lygio domeno prižiūrėtojas šalyje, kuri kovėsi ir nugalėjo nacizmą Antrajame pasauliniame kare, (Koordinacinis centras) dar kartą patvirtina įsipareigojimą, kad .ru ir .рф niekada nebus fašistinių, rasistinių, ekstremistinių ideologijų ir veiksmų propagavimo“, – teigiama domeno koordinatoriaus pranešime.

Tačiau A.Baunovas tikina, kad VK paprastai paiso tik Rusijos teismų – turinį pašalina sulaukę nuosprendžio. „Jie užblokuoja islamistų grupuotes ir pornografines grupes, sulaukę regioninių teismų nuosprendžių, – sakė A.Baunovas. – Tačiau tai vis tiek išlieka vieta, kurioje galima ką nors lengvai įkurti, ir administratoriai į tai nesikiš.“

Kremlius nacionalistų nepalaiko

Analitikai mano, kad, nepaisant keleto pastarųjų iniciatyvų, Kremlius nepalaiko JAV neonacių ir baltųjų viršenybę propaguojančių nacionalistų. Jų atsigręžimą į Rusijos socialinius tinklus ir V.Putino garbinimą lėmė ne pats Kremliaus vadovas ar jo vidinis ratas.

Tiesa, Rusijos vyriausybė bandė paveikti tokias Europos kraštutinių dešiniųjų grupes kaip Marine Le Pen „Nacionalinis Frontas“. V.Putino „Vieninga Rusija“ pasirašė bendradarbiavimo susitarimus su Italijos „Lega Nord“ ir Austrijos „Laisvės partija“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Anot A.Šechovcovo, JAV baltųjų viršenybę propaguojantys nacionalistai atrodo tarsi pretenduojantys į darbą Kremliuje ir besitikintys paramos, kuri nebuvo patvirtinta. Iš dalies todėl, kad V.Putino nacionalizmas remiasi galingos daugiatautės, o ne „grynos“ valstybės kūrimu.

„Tikriausiai gerai nusiųsti gyvenimo aprašymą ir laukti. Jei gali įrodyti savo naudą Rusijos režimui, gali nutikti kas nors įdomaus“, – svarsto A.Šechovcovas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min