Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV paskelbus naujų sankcijų Iranui dėl balistinių raketų programos Teheranas ėmėsi atsakomųjų priemonių

Irano vėliava prie JT būstinės Vienoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Irano vėliava prie JT būstinės Vienoje
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinės Valstijos antradienį paskelbė naujų sankcijų Iranui dėl šiitiškos respublikos balistinių raketų programos, o Teheranas ėmėsi atsakomųjų priemonių.

JAV sankcijos buvo paskelbtos praėjus tik kelioms valandoms po to, kai Vašingtonas pripažino, jog Teheranas laikosi istorinės sutarties dėl branduolinės programos, pasirašytos prieš dvejus metus.

Iranas savo ruožtu pareiškė naujos sankcijos yra „bevertės“ ir „neteisėtos“, taip pat paskelbė atsakomųjų priemonių „prieš Amerikos žmones ir subjektus, veikusius prieš Irano žmones ir kitas regiono musulmoniškas tautas“.

„Amerikiečiai ... nori susilpninti islamo režimo pajėgumus ir galią“, – sakė generolas Amiras Ali Hajizadeh, vadovaujantis Irano revoliucinės gvardijos korpuso aerokosminių ir raketinių pajėgų programai.

„Mes siūlome atsakomuosius veiksmus, kurie jiems brangiai kainuos“, – pridūrė jis.

Irano parlamentas taip pat nubalsavo padidinti raketų kūrimo programos ir Revoliucinės gvardijos užsienio operacijų padalinio – Kudso (Jeruzalės) pajėgų – finansavimą. Pastarąjį korpusą Vašingtonas kaltina kurstant neramumus Artimuosiuose Rytuose.

Įtampa tarp Teherano ir Vašingtono didėja, nors JAV prezidentas Donaldas Trumpas buvo priverstas atsitraukti nuo rinkimų kampanijos pažado išvesti Jungtines Valstijas iš 2015 metų sutarties, numatančios, kad šiitiška respublika sumažins branduoliniams ginklams tinkamų skiliųjų medžiagų gamybos pajėgumus mainais į sankcijų sušvelninimą.

D.Trumpas teigė, kad šis susitarimas yra „blogiausias visų laikų sandoris“ ir kaltino Iraną remiant terorizmą Artimuosiuose Rytuose. Vis dėlto Baltieji rūmai pirmadienį pripažino, kad Teheranas laikosi branduolinės sutarties sąlygų.

Kita vertus, pranešime pabrėžiama, kad Iranas „neginčijamai pažeidžia (sutarties) dvasią“, nors ir laikosi jos raidės.

JAV Valstybės departamentas paskelbė naujas sankcijas prieš 18 asmenų ir juridinių subjektų Irane. Pranešime sakoma, kad institucija „lieka smarkiai susirūpinusi dėl Irano piktavališkos veiklos Artimuosiuose Rytuose, kenkiančios regiono stabilumui, saugumui ir klestėjimui“.

„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Departamentas atkreipė dėmesį Irano paramą Libano šiitų islamistų judėjimui „Hizbollah“, palestiniečių islamistų judėjimui „Hamas“, Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui ir husių sukilėliams Jemene, kovojantiems su JAV remiama koalicija, vadovaujama Teherano priešininkės Saudo Arabijos.

S.Mnuchinas: „Šios sankcijos nukreiptos prieš pažangios karinės technikos, tokios kaip greitieji atakos kateriai ir nepilotuojami orlaiviai, pirkimus, taip pat siunčia stiprų signalą, kad Jungtinės Valstijos netoleruos provokuojančio ir destabilizuojančio Irano elgesio“

Pentagonas irgi ne kartą reiškė susirūpinimą dėl virtinės didelio atgarsio sulaukusių incidentų vandenyse netoli Irano krantų, susijusių su iraniečių laivais.

JAV Gynybos departamentas kaltino Revoliucinę gvardiją rizikingais veiksmais prie JAV karo laivų Persijos įlankoje. Per kai kuriuos incidentus amerikiečiai buvo išprovokuoti paleisti perspėjamųjų šūvių.

„Šios sankcijos nukreiptos prieš pažangios karinės technikos, tokios kaip greitieji atakos kateriai ir nepilotuojami orlaiviai, pirkimus, taip pat siunčia stiprų signalą, kad Jungtinės Valstijos netoleruos provokuojančio ir destabilizuojančio Irano elgesio“, – sakė iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas.

Vašingtonas taip pat nerimauja dėl 37 metų kinų kilmės amerikiečio Xiyue Wangas, Prinstono universiteto mokslininko, neseniai nuteisto Irane kalėti 10 metų.

Irano atsakas

Jungtinės Valstijos skundėsi, kad Iranas nesilaiko branduolinės sutarties dvasios, bet Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas irgi sakė pateiksiantis nusiskundimų, kad amerikiečiai nesilaiko šios sutarties, per penktadienį Vienoje vyksiantį penkių branduolinių galybių – Didžiosios Britanijos, Kinijos, Prancūzijos, Rusijos ir JAV – bei Vokietijos susitikimą pažangai įvertinti.

M.J.Zarifas kaltina D.Trumpo administraciją nesilaikant įsipareigojimo atšaukti dalį sankcijų ir stengiantis „apnuodyti tarptautinę atmosferą“.

„Manau, tarptautinė bendruomenė tai visiškai aiškiai suprato ir toliau bendrauja su Iranu, nekreipdama daug dėmesio į šį teatro vaidinimą“, – pridūrė Irano diplomatijos vadovas.

„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Mohammadas Javadas Zarifas
„Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr./Mohammadas Javadas Zarifas

M.J.Zarifas sakė iki šiol neužmezgęs jokio kontakto su JAV valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonu – kitaip negu su jo pirmtaku Johnu Kerry, dėjusiu dideles pastangas, kad būtų sudaryta istorinė sutartis.

„Tai nereiškia, kad (kontaktų) negali būti. Galimybės bendradarbiauti ... visada buvo atviros“, – M.J.Zarifas sakė Niujorke, kur atvyko dalyvauti viename JT plėtros forume.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas
„Scanpix“/AP nuotr./JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas

Jis sakė norįs „dėl humanitarinių priežasčių“ aptarti Xiyue Wango likimą, bet pabrėžė, kad Irano teismai yra nepriklausomi nuo vyriausybės.

D.Trumpo ir jo aukšto rango saugumo pareigūnų požiūris į Iraną visada buvo griežtas. Jo gynybos sekretorius Jamesas Mattisas yra kovojęs su Irano remiamomis sukarintomis pajėgomis per JAV vykdytą Irako okupaciją, kai buvo jūrų pėstininkų generolas. Taip pat dar nėra išblėsę prisiminimai apie 1983 metais Libane įvykdytą „Hizbollah“ ataką prieš JAV jūrų pėstininkų kareivines.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min