Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 25d. 09:52

JAV planas: gyventojus seks netikri kolibriai

Paukštelis-robotas ne daug skiriasi nuo tikro kolibrio.
AeroVironment nuotr. / Paukštelis-robotas ne daug skiriasi nuo tikro kolibrio.

2020 metais virš JAV skraidys 30 000 netikrų paukštelių, primenančių kolibrius. Daugumai jų pilve įmontuota kamera. Pilietinių teisių aktyvistai pasibaisėję tokiais šalies planais.

Tik tylus burzgimas išduoda, kad paukštis – netikras kolibris. Sparnais moja jis kaip įprastai, skrenda į priekį ir į šoną. Ir išvaizda panaši, sparnų plotis – 16 cm. Tačiau tai – skrendantys, nepilotuojami robotai, vadinami tiesiog tranais. Juos kuria JAV bendrovė „AeroVironment“. Nuotolinio valdymo pulte galima išvysti tai, ką mato tranas.

Tokius skrendančius robotus, anot spiegel.de, JAV naudojo kovoje su teroristais – medžiodama „Al Qaeda“ narius. JAV prezidentas Barackas Obama vos pradėjęs vadovauti šaliai įstatymiškai išplėtė tranų naudojimo ribas. Teigiama, kad mažieji robotai artimiausiu metu turėtų skraidyti dar dažniau ir gausiau. Kolibriai turėtų padėti stebėti įtariamuosius, pastatus, žemę, tarnautų ekstremalių oro sąlygų metu, mokslininkų teigimu, galėtų įskrieti net į tornado epicentrą. 

Teigiama, kad dar didesnes galimybes sudaro pavasarį B.Obamos pasirašytas įstatymas. Iki 2015 metų JAV padangėse turėtų skraidyti apie 10 000 tokių tranų. Tuomet JAV teritorijoje jais galės pasinaudoti ir privatūs asmenys bei bendrovės. Iki šiol kolibriais galėjo naudotis tik oficialios institucijos, pavyzdžiui, policija arba kariuomenė. Teigiama, kad devyni mažieji robotai naudojami stebint JAV – Meksikos sieną. Iš viso šalyje šiuo metu „tarnauja“ apie 300 paukštelių, tačiau iki 2020 metų, kaip numatoma įstatyme, jų bus „įdarbinta“ net 30 000. 

Teigiama, kad devyni mažieji robotai naudojami stebint JAV – Meksikos sieną.

Teigiama, kad mažieji šnipinėtojai gali tapti JAV kasdienybe. Prieinama bus ir jų kaina, kuri siekia 300 dolerių. Tranai taps puikia plataus vartojimo priemone tiek Holivudo filmų kūrėjams, tiek žurnalistams, tiek norintiems pašnipinėti savo kaimyną. 

Pažeidžia teises

Tačiau skelbiamą taip padidėsiantį JAV saugumą, nustelbia kritika, jog toks išradimas pažeidžia žmogaus teises. Teisininkams kyla klausimas – kas gi bus daroma su surinktais duomenimis, kur ir kaip jie galės būti panaudojami? Baiminamasi, kad mažieji šnipai tarnaus peržengiant ribas, bus pasitelkiami net tada, kai jų nereikia.

AeroVironment nuotr./Paukštelio viduje įmontuota kamera.
AeroVironment nuotr./Paukštelio viduje įmontuota kamera.

„Kyla pavojus, kad bus pažeista ir taip silpnai reguliuojama žmogaus privatumo sritis. Didelis pavojus, kad policija žmonių stebėjimui gali naudoti tranus nuolat“, – sakė Amerikos pilietinių laisvių sąjungos narė Jay Stanley. „Tai pakenktų žodžio, nuomonės laisvei ir peržengtų Konstitucijos ribas“, – sako elektronikos fondo atstovė Jennifer Lynch.

Respublikonų senatorius Randas Paulas kritikuoja sumanymą ir teigia esąs susirūpinęs amerikiečių privatumu. „Aš nenoriu, kad kažkoks tranas skraidytų virš mano namų, darytų nuotraukas, net jei aš tiesiog rūšiuoju šiukšles“, – CNN parašė R.Paulas. 

Iki šiol oro robotų, galinčių pakilti aukčiau kaip 130 metrų, panaudojimui šalyje reikėjo gauti leidimą, teigiama, kad ateityje jų nebereikės.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min