Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 8d. 21:00

JAV populisto Stepheno Bannono turas po Europą: ploja ne visi ir ne viskam

Stephenas Bannonas Šveicarijoje
„Scanpix“/AP nuotr. / Stephenas Bannonas Šveicarijoje

Stephenas Bannonas gal ir buvo atleistas iš Donaldo Trumpo administracijos bei išspirtas iš „Breitbart News“, bet žmogus, kuris 2016-aisiais padėjo Niujorko milijardieriui laimėti prezidento rinkimus, vis dar geba sutraukti minią klausytojų – net ne JAV, o Šveicarijoje, rašo „Politico“.

Pasiklausyti vieno pagrindinių D.Trumpo pergalės rinkimuose kalvių S.Bannono Ciuriche antradienio vakarą susirinko sausakimša salė, kurioje telpa 1,5 tūkst. žmonių.

Buvęs vyresnysis D.Trumpo strategas auditorijai pateikė Amerikai jau puikiai pažįstamą retorinį patiekalą: jis kalbėjo apie „ekonominį nacionalizmą“ ir populizmą, „Clintonų mafiją“, „vakarėlį Davose“ ir „limuzininius liberalus“.

Į Šveicariją S.Bannonas atvyko iš Italijos, kur jis šventė gerą populistinių partijų pasirodymą visuotiniuose rinkimuose. Balsavimo rezultatus amerikietis pavadino „žemės drebėjimu“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stephenas Bannonas pozuoja nuotraukai Italijos sostinėje Romoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stephenas Bannonas pozuoja nuotraukai Italijos sostinėje Romoje

Prabilo apie kriptovaliutas

„Ji nesibaigia, – apie populizmo bangą, kuri neaplenkė ir JAV, Ciuriche kalbėjo S.Bannonas. – Tai tik pradžia. Istorija – mūsų pusėje.“

Svečias iš JAV – nesiskutęs ir kaip visada pasipuošęs chaki spalvos kelnėmis bei tamsiu švarku – Šveicarijoje kalbėjo maždaug pusvalandį ir jau tradiciškai aiškino, kad modernią visuomenę „pavergė amžinoji politinė klasė“.

S.Bannonas: „Tikroji laisvė bus pasiekta susigrąžinus duomenų, pilietybės ir valiutos kontrolę.“

„Centriniai bankai mažina jūsų valiutos vertę. O centrinės vyriausybės mažina jūsų pilietybės vertę“, – teigė S.Bannonas.

Esą tos tamsios jėgos, padedamos Silicio slėnio technologijų kompanijų, kurios, S.Bannono teigimu, savinasi asmeninius duomenis, pavertė modernų žmogų „baudžiauninku“.

Išeitis? Anot S.Bannono, išsilaisvinti galima pasitelkiant nacionalistinio populizmo ir kriptovaliutų kombinacijas – iš tiesų yra nuomonių, kad dėl pastarųjų valstybių centriniai bankai ilgainiui nebeteks prasmės.

„Tikroji laisvė bus pasiekta susigrąžinus duomenų, pilietybės ir valiutos kontrolę“, – minią tikino amerikietis.

>>>

Antradienį S.Bannono pasakyta kalba buvo jo debiutas Europoje, o klausytojus jis pasirinko draugiškus.

Ciuricho centro pakraštyje jo daugiausia klausėsi konservatyvaus savaitraščio „Weltwoche“ pakviesti vyresnio amžiaus vyrai, kurie paprastai balsuoja už dešiniąją Šveicarijos liaudies partiją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stephenas Bannonas Šveicarijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Stephenas Bannonas Šveicarijoje

S.Bannonas, kuris „Brexit“ pavadino „kanarėle kasykloje“ pasauliniam populizmui (anksčiau britų anglies kasyklose būdavo laikomos kanarėlės, kurios jautrios uoslės dėka įspėdavo angliakasius apie nuodingas dujas šachtose, – red.), teigė, kad į Europą atvyko mokytis.

Jei taip, tai pirmoji pamoka jam turėtų būti tokia, kad europiečiai – net dešiniųjų pažiūrų – taip entuziastingai kaip amerikiečiai nereaguoja į raktinius žodžius.

S.Bannonas neiškentęs garsiai pastebėjo: „Tai tikrai ne susirinkimas daržinėje Alabamoje.“

Antai prabilęs apie „pelkę“ – D.Trumpas per rinkimų kampaniją taip vis vadindavo Vašingtoną – S.Bannonas išgirdo tik tylą. Tik retas klausytojas juokėsi ar plojo ir tuomet, kai jis žiniasklaidą pavadino „opozicine partija“.

Niekas nesuprato ir užuominos apie Williamsą Jenningsą Bryaną – JAV populistą, kuris buvo aktyvus XX amžiaus pradžioje ir kurį S.Bannonas lygina su D.Trumpu.

Turbūt nenuostabu, kad S.Bannonas neiškentęs garsiai pastebėjo: „Tai tikrai ne susirinkimas daržinėje Alabamoje.“

Plojimai prakalbus apie migraciją

Tiesa, susirinkusiuosius iškart pažadino S.Bannono mintys apie migracijos politiką Europos šalyse – į Senąjį žemyną atvyko itin daug migrantų iš Afrikos.

„Užsachario Afrikos ir Šiaurės Afrikos problemos turi būti sprendžiamos Užsachario Afrikoje ir Šiaurės Afrikoje“, – tokie amerikiečio žodžiai sulaukė plojimų.

Klausytojų palankumą S.Bannonas vis dėlto užsitarnavo pažerdamas liaupsių Šveicarijos politikui Christophui Blocheriui – buvusiam Šveicarijos liaudies partijos lyderiui, kuris praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio vadovavo judėjimui prieš šalies įstojimą į Europos Sąjungą.

„Jis (Ch.Blocheris, – red.) buvo Trumpas prieš Trumpą. Dėl to jūs esate laisvi ir klestite. Jūs – švyturys visam pasauliui“, – tvirtino S.Bannonas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Christophas Blocheris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Christophas Blocheris

Aišku, tokia S.Bannono interpretacija nėra visiškai teisinga.

Nors Šveicarija nepriklauso ES, šalis yra priversta laikytis absoliučios daugumos Bendrijos taisyklių ir direktyvų, nes priešingu atveju netektų prieigos prie Bendrosios rinkos. Kitaip tariant, Šveicarija iš esmės yra ES narė be balso.

>>>

Kaip skelbė naujienų agentūra DPA, S.Bannonas viename Ciuricho viešbutyje susitiko su Vokietijos partijos „Alternatyva Vokietijai“ lydere Alice Weidel, su kuria aptarė savo patirtį politinės komunikacijos ir alternatyvios žiniasklaidos srityse.

S.Bannonas pernai rugpjūtį buvo atleistas ir paliko Baltuosius rūmus, kur jis pykosi ir su D.Trumpo dukterimi Ivanka, ir su kitais administracijos pareigūnais.

S.Bannonas teigė dėl populistų sėkmės Europoje ir JAV esantis nusiteikęs optimistiškai. Tiesa, jis įspėjo, kad populizmui rimtą grėsmę pradeda kelti kitas judėjimas „Time's Up“, kuris daugiausia apima moterų teises.

„Šios dvi jėgos susidurs, o tuomet pamatysime, kas nugalės, o kas pralaimės“, – sakė S.Bannonas, populistus lyginantis su Amerikos revoliucija, o judėjimą „Time's Up“ – su radikalesne Prancūzijos revoliucija.

Tiesa, savo kalboje jis daugiau pasakojo apie laikotarpį iki D.Trumpo pergalės rinkimuose 2016 metų lapkritį, o ne apie tai, kas vyko po to.

S.Bannonas pernai rugpjūtį buvo atleistas ir paliko Baltuosius rūmus, kur jis pykosi ir su D.Trumpo dukterimi Ivanka, ir su kitais administracijos pareigūnais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Steve'as Bannonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Steve'as Bannonas

Amerikietis teigė, kad „vis dar myli“ JAV prezidentą, kuri vadino „neeiline asmenybe“. Paklaustas, ar su D.Trumpu dar kalbasi, S.Bannonas pajuokavo, kad jau tik klausosi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min