Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 14d. 12:00 , atnaujinta: 2013 birželio 14d. 13:36

JAV pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl valstybės paslaptis paviešinusio žvalgybos kontraktininko Edwardo Snowdeno

Buvęs JAV Centrinės žvalgybos valdybos analitikas Edwardas Snowdenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Buvęs JAV Centrinės žvalgybos valdybos analitikas Edwardas Snowdenas

Jungtinės Valstijos pradėjo baudžiamąjį tyrimą ir pareiškė, jog imamasi „visų būtinų žingsnių“, kad vyriausybės kontraktininkas Edwardas Snowdenas būtų patrauktas atsakomybėns dėl nutekintos informacijos apie slaptas JAV žvalgybos sekimo programas, ketvirtadienį nurodė Federalinio tyrimų biuo (FTB) direktorius.

Ilgiau nei dešimtmetį FTB vadovavęs Robertas Muelleris, kuris artimiausiu laiku ketina palikti šį postą, teisino JAV vykdomą didžiulio masto duomenų apie telefoninius pokalbius ir asmenų veiklą internete kaip gyvybiškai svarbias priemones, kurios būtų galėjusios užkirsti kelią 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakoms Amerikoje, jeigu būtų tuo metu veikusios.

„Tie paviešinimai padarė reikšmingą žalą mūsų valstybei ir mūsų saugumui“, – R.Muelleris sakė įstatymų leidėjams per Atstovų Rūmų teisės komiteto posėdį.

„Tie paviešinimai padarė reikšmingą žalą mūsų valstybei ir mūsų saugumui“, – R.Muelleris sakė įstatymų leidėjams per Atstovų Rūmų teisės komiteto posėdį.

Kalbant apie asmenį, kuris prisipažino atlikęs tuos paviešinimus, jis yra vykdomo baudžiamojo tyrimo subjektas, – pridūrė FTB vadovas. Imamės visų būtinų žingsnių, kad jis asmeniškai atsakytų už tuos paviešinimus.„

Šis R.Muellerio pareiškimas buvo pirmasis tiesioginis patvirtinimas, kad JAV vyriausybė persekioja 29 metų E.Snowdeną – amerikietį IT specialistą kuris prisipažino nutekinęs duomenų apie plačias sekimo programas.

E.Snowdenas, kuris dirbo pagal kontraktą, prižiūrėdamas kompiuterinius tinklus Nacionalinio saugumo agentūroje (NSA), šiuo metu yra Honkonge – pusiau autonominėje Kinijos teritorjoje, kurs jis pažadėjo užginčyti teisme tikėtiną JAV orderį jo ekstradicijai.

JAV žvalgyba renka duomenis apie milijonų amerikiečių pokalbius telefonu, taip pat apie užsieniečių veiklą internete, o pareigūnai tvirtina, kad tos programos yra patvirtintos federalinių teisėjų, laikantis konstitucijos.

“Ši programa nustatyta labai ribotiems tikslams ir uždaviniams; ja siekiama nustatyti asmenis Jungtinėse Valstijose, kurie naudojasi telefonu, užsiimdami teroristine veikla, ir išardyti tą tinklą„ , – sakė R.Muelleris.

Jis aiškino įstatymų leidėjams, kad vienas iš rugsėjo 11-osios atakų vykdytojų Khalidas al Mihdharas skambindavo iš San Diego į žinomą tarptautinio teroristų tinklo “al Qaeda„ konspiracinį butą Vienoje.

“Jeigu būtume turėję šią programą tuo metu, būtume galėjęs užfiksuoti tą konkretų telefono numerį San Diege„, – aiškino pareigūnas, – Jeigu būtume turėję telefono numerį iš Jemeno, būtųme susieję jį su telefono numeriu iš San Diego, žengę tolyn teisėtame procese, įvardiję Al Mihdharą.“

Tačiau daugelis įstatymų leidėjų šiuos pareiškimus tebevertina skeptiškai. Demokratas Johnas Conyersas būgštavo dėl tos stebėjimo programo masto ir slaptumo, sakydamas: „Bijau, kad netrukus galima tapti sekimo valstybe.“

Tuo tarpu Nacionalinio saugumo agentūros vadovas generolas Keithas Alexanderis trečiadienį sakė įstatymų leidėjams, kad ta sekimo sistema padėjo išvengti „dešimčių“ teroro atakų ir kad E.Snowdeno informacijos paviešinimas sukėlė „didelę žalą“ nacionaliniam saugumui.

Papildyta 13.36 val. Honkongo įstatymų leidėjai ragina JAV nutraukti Snowdeno persekiojimą

Du Honkongo prodemokratiški įstatymų leidėjai penktadienį paragino JAV prezidentą Baracką Obamą atsisakyti buvusio vyriausybės kontraktininko Edwardo Snowdeno persekiojimo už informacijos apie slaptas JAV žvalgybos sekimo programas nutekinimą.

Tokį raginimą jie išsakė pirmos didelės protesto akcijos, kuri siekiant solidarizuotis su E.Snowdenu bus surengta Honkonge, išvakarėse.

Savo ruožtu Jungtinės Valstijos jau pradėjo baudžiamąjį tyrimą prieš buvusį JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) analitiką ir pareiškė, jog bus imamasi „visų būtinų žingsnių“ jį patraukti atsakomybėn.

29 metų amerikietis IT specialistas, kuris prisipažino nutekinęs duomenų apie plačias sekimo programas, šiuo metu slepiasi Honkonge ir žada kovoti prieš mėginimus išduoti jį JAV.

Interviu Kinijos dienraščiui „South China Morning Post“, leidžiamam Honkonge anglų kalba, E.Snowdenas teigė, kad Vašingtonas vykdo daugiau nei 61 tūkst. kibernetinio šnipinėjimo operacijų pasauliniu mastu ir kad daugelis jo kibernetinių pajėgų taikinių yra Kinijoje.

„Turime įsilaužimų tinklo atramas – iš esmės tai tarsi didžiuliai interneto maršrutizatoriai – kurios suteikia mums prie šimtų tūkstančių kompiuterių ryšių, todėl nereikia įsilaužinėti į kiekvieną iš jų“, – nurodė svarbią įslaptintą informaciją apie JAV kibernetinės žvalgybos programas žiniasklaidai nutekinęs ekspertas, kuris taip pat yra dirbęs pagal kontraktą su NSA.

29 metų E.Snowdenas taip pat sakė laikraščiui, kad JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) šnipinėja kompiuterius Honkonge ir Kinijoje nuo 2009 metų ir kad tarp agentūros taikinių yra Kinijos universitetas Honkonge, pareigūnai, verslo įmonės ir studentai šiame mieste.

Prodemokratiški įstatymų leidėjai Gary Fanas ir Claudia Mo paragino B.Obamos administraciją netraukti E.Snowdeno baudžiamojon atsakomybėn už tai, ką jie pavadino tarnavimu viešajam gėriui.     

Bendrame laiške JAV prezidentui jie pažymėjo, kad E.Snowdenas galbūt „padarė liberaliai demokratijai paslaugą daugelyje šalių paskatindamas rimtas diskusijas apie priimtiną sekimo mastą“.

„Obama turi apsvarstyti galimybę palikti jį ramybėje“, – sakė C.Mo spaudos konferencijoje, kurios metu ji taip pat paragino Pekiną nesikišti tuo atveju, jei ekstradicijos byla bus imta nagrinėti Honkongo teismuose.

„Tai šokiruoja, kadangi tuo pat metu, kai JAV kaltina Kiniją kiberšnipinėjimu, jos daro tą patį, ypač kai į tai yra įtraukti paprasti Honkongo piliečiai“, – žurnalistams sakė G.Fanas.

Tuo tarpu mitingo organizatoriai nurodė, kad per šeštadienį įvyksiančią protesto akciją maždaug tūkstantis aktyvistų, įskaitant ir įstatymų leidėjus, turėtų pražygiuoti pro JAV konsulatą ir vyriausybės rūmus, kad paragintų šio Kinijos pietuose esančio miesto administraciją apsaugoti E.Snowdeną.

Kol kas Jungtinės Valstijos nepateikė Honkongui formalaus ekstradicijos prašymo.

JAV ir Honkongas ekstradicijos sutartį pasirašė 1996-aisiais, likus metams iki šios Didžiosios Britanijos administruotos teritorijos perdavimo Kinijos kontrolei. Pagal tą sutartį abi šalys susitarė išduoti besislapstančius įstatymų pažeidėjus.

Tačiau bet kokios JAV pastangos repatrijuoti E.Snowdeną bus sudėtingas procesas, nes Pekinas gali blokuoti bet kokią ekstradiciją, jeigu ji susijusi su „gynyba, užsienio reikalais arba esminiu viešuoju interesu bei politika“ Kinijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Katedros aikštėje popiežius Pranciškus klausosi jaunų žmonių liudijimų

Popiežiaus vizitas Aktualu

Hospiso, kurį netikėtai aplankė popiežius, vadovė: „Jaučiu didžiulį dėkingumą Dievui“

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Aktualu

Popiežius Pranciškus: Gailestingumo Motina kužda kiekvienam į ausį: „Ieškok savo brolio“

Tiesiogiai 24sek

LKL startas: „Žalgiris“ – „Pieno žvaigždės“

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Klaipėdoje stiprus vėjas talžo regatoje dalyvaujančias jachtas: sraigtasparnis gelbėja įgulas, ieško dingusių

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Popiežiaus vizitas Aktualu

Susitikimai su popiežiumi: gyvenimo įvykis, viltis, ramybė

Gyvenimas

Popiežius Pranciškus neturi vieno plaučio: be kokių organų galima gyventi?

Tiesiogiai Gazas

Didžiojo BEC 4H lenktynių finalo tiesioginė transliacija iš Estijos: „Skuba Racing“ BMW patyrė didelę avariją

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: karališkas, bet greitai paruošiamas šokoladinis pyragas

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvoje: „Galite tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų“

Popiežiaus Pranciškaus papamobilis, kuriuo jis keliaus Vilniaus gatvėmis

Vardai

Vaidai Skaisgirei Ispanija – tarsi antri namai: čia dešimtmetį gyvena sesuo su šeima

Vardai

Po sužadėtuvių Nomeda Marčėnaitė su mylimuoju po vienu stogu kraustytis neskuba: „Nenorime pokyčių“

Aktualu

Dandolke nužudytos lietuvės vaikams teikiama psichologo pagalba: spręs dėl perdavimo į globėjų rankas

Gazas

Pasaulio ralio kroso čempionate Lietuvos komandai atstovaus Dakaro nugalėtojas

Popiežiaus vizitas Aktualu

P.Subačius: popiežius keliauja ten, kur jo reikia žmonėms, o ne valstybių vadovams

Popiežiaus vizitas Aktualu

Svarbios maldos vietos Lietuvoje

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Popiežiaus vizitas Aktualu

Hospiso, kurį netikėtai aplankė popiežius, vadovė: „Jaučiu didžiulį dėkingumą Dievui“

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Aktualu

Popiežius Pranciškus: Gailestingumo Motina kužda kiekvienam į ausį: „Ieškok savo brolio“

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Gazas

Patarimai: kur popiežiaus Pranciškaus vizito metu Kaune galima palikti automobilį

Aktualu

Kunigas A Toliatas: popiežius daug kalba apie džiaugsmingą šventumą

Tiesiogiai 24sek

LKL startas: „Žalgiris“ – „Pieno žvaigždės“

Aktualu

Stiprus vėjas tapo košmaru regatos jūroje dalyviams: sraigtasparnis gelbėja įgulas, ieško dingusių tėvo ir sūnaus

Tiesiogiai Gazas

Didžiojo BEC 4H lenktynių finalo tiesioginė transliacija iš Estijos: „Skuba Racing“ BMW patyrė didelę avariją

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Vardai

Vaidai Skaisgirei Ispanija – tarsi antri namai: čia dešimtmetį gyvena sesuo su šeima

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvoje: „Galite tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų“

Gyvenimas

Popiežius Pranciškus neturi vieno plaučio: be kokių organų galima gyventi?

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: karališkas, bet greitai paruošiamas šokoladinis pyragas

Vardai

Po sužadėtuvių Nomeda Marčėnaitė su mylimuoju po vienu stogu kraustytis neskuba: „Nenorime pokyčių“

24sek

LKL paskelbė sumas čempionams ir lygos prizininkams

24sek

Naujasis „Skycop“ prezidentas – Vidmantas Žiemelis

Aktualu

Somalyje per JAV antskrydį nukauta 18 „al Shabab“ ekstremistų

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min