Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV prezidentas Obama pasiekė retą pergalę prieš respublikonus sprendžiant mokesčių politikos problemas

Barackas Obama
„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV respublikonų lyderiai ketvirtadienį pasidavė intensyviam politiniams spaudimui pratęsti mokos fondo mokesčių lengvatas 160 mln. amerikiečių, tokiu būdu padėdami išeiti iš įtemptos politinės krizės ir suteikdami retą pergalę prezidentui Barackui Obamai.

Sutartis, kuri dar turės būti patvirtinta per balsavimus abiejuose Kongreso rūmuose, leidžia B.Obamai metus užbaigti triumfo nuotaikomis, šalies vadovui siekiant būti perrinktam ateinančiais metais, nors 2011 metais politinė sėkmė dažniausiai lydėdavo respublikonus.

Respublikonų lyderiai Atstovų Rūmuose sutiko palaikyti dviem mėnesiams pratęsti dviem procentiniais punktais mažesnio mokos fondo mokesčio galiojimą, nors iš pradžių blokavo šį pasiūlymą, kuris buvo abiejų partijų senatorių kompromisinis sprendimas.

Tokia taktika sulaukė daug pašaipų žiniasklaidoje, taip pat iš kai kurių konservatyvių pažiūrų intelektualų ir demokratų, mielai pasinaudojusių galimybe pademonstruoti, jog jų partija palaiko mažesnius mokesčius, nors paprastai tuo giriasi respublikonai.

„Galbūt tai nebuvo išmintingiausias dalykas pasaulyje“, – Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Johnas Boehneris komentavo savo partijos gambitą, iš dalies nulemtą ultrakonservatyviosios Arbatėlės frakcijos, paskelbęs apie priimtą susitarimą.

B.Obamos pozicijai palaikymas buvo plačiai reiškiamas socialiniame tinkle „Twitter“ ir kituose tinklalapiuose, argumentuojant, jog daugelis amerikiečių finansiškai smarkiai nukentėtų, kas dvi savaites netekdami apie 40 dolerių (106 litų) iš savo atlyginimo, jeigu pajamų mokesčių lengvatos galiojimas baigtųsi sausio 1 dieną.

„Noriu padėkoti kiekvienam amerikiečiui, pakėlusiam savo balsą ir priminusiam žmonėms šiame mieste, apie ką vyksta šie debatai, – pareiškė B.Obama. – Jie vyksta apie jus. Ir šiandien jūsų balsai viską nulėmė.“

Anksčiau irzliai nusiteikęs prezidentas per televiziją išliejo savo pasipiktinimą, jog dauguma žmonių Vašingtone sutiko, jog reikia pratęsti mokesčių atostogas, tačiau Kongresas niekaip negalėjo susitarti, kiek jos turi trukti.

Senatas susitarė dėl laikino lengvatos pratęsimo dviem mėnesiams, o Atstovų Rūmuose buvo stumiamas metų trukmės planas.

„Ar ši vieta tapo tokia neveiksni, jog netgi kai žmonės dėl ko nors susitaria, mes negalime to padaryti? Tai visiškai nesuvokiama. Gana reiškia gana“, – širdo B.Obama.

Jeigu bent vienas įstatymų leidėjas pareikštų protestą dėl šio plano, Kongreso lyderiai būtų priversti surengti balsavimus abiejuose rūmuose ateinančią savaitę.

J.Boehneris sieks, kad susitarimas penktadienį būtų priimtas Atstovų Rūmuose balsiniu balsavimu, o Senatas tikriausiai taip pat paseks šiuo pavyzdžiu.

Dėl šių kliuvinių B.Obamai teko atidėti planus prisidėti prie savo žmonos ir dukrų, kurios jau išvyko tradicinių kalėdinių atostogų į Havajus.

Naujasis susitarimas reiškia, kad mokos fondo mokesčio, kuris yra renkamas atskirai nuo pajamų mokesčio ir iš kurio yra finansuojama JAV pensijų sistema, ateinančiais metais dar kurį laiką liks 4,2 proc., užuot padidėjęs iki 6,2 proc. nuo sausio 1 dienos.

Tai taip pat reiškia, jog dviem milijonams amerikiečių bus mokamos bedarbių pašalpos, kurias planuota panaikinti nuo šių metų pabaigos.

B.Obama labai pravers ši pergalė po priešpriešos, kuri, kaip atrodė, pakenks jos populiarumui, smunkančiam prie lemiamos 50 proc. ribos, likus 11 mėnesių iki kitų prezidento rinkimų, kuriuose JAV piliečiai spręs, ar palikti jį antrai kadencijai.

Tačiau ne viskas klostėsi taip, kaip pageidavo B.Obama.

Ketvirtadienį priimtas susitarimas dėl mokos fondo mokesčio taip pat įpareigoja prezidentą iš naujo peržiūrėti prieštaringai vertinamą naftotiekio tarp JAV ir Kanados projektą, kurį jis tikėjosi atidėti savo antrai kadencijai, jeigu būtų perrinktas.

Planai išplėsti vamzdyną „Keystone XL“ supriešino aplinkosaugininkus, profsąjungų narius ir demokratus palaikančias verslo grupes, todėl bet kokie B.Obamos sprendimai šioje srityje gali sukelti sunkių pasekmių.

Respublikonai argumentuoja, kad šio projekto įgyvendinimas sukurtų tūkstančius darbo vietų, nors demokratai šį teiginį ginčija. Neabejotina, kad respublikonai šį projektą panaudotų savo politiniam kapitalui didinti, jeigu B.Obamos administracija mėgintų jį blokuoti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min