Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV prezidentas Obama patvirtino iki šiol griežčiausias sankcijas Iranui

Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį pasirašė teisės aktą, pagal kurį Iranui bus taikomos iki šiol griežčiausios Vašingtono sankcijos.

Pasak prezidento, šiuo žingsniu siekiama pažaboti Teherano galimybes finansuoti savo branduolinę programą ir sugriežtinti šiitiškos respublikos izoliaciją.

Šios priemonės su sankcijomis, kurias paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba ir Europos Sąjunga (ES), turi apriboti Irano galimybes importuoti naftos produktus, tokius kaip benzinas ir reaktyvinių variklių degalai, taip pat sugriežtinti apribojimus naudotis tarptautinės bankininkystės sistema.

„Šiomis ir kitomis sankcijomis smogsime į širdį Irano galimybėms finansuoti ir vystyti branduolines programas“, – B.Obama sakė per Baltuosiuose rūmuose vykusią ceremoniją, prieš pasirašydamas naująsias sankcijas.

„Rodome Irano Vyriausybei, kad jos veiksmai sukelia pasekmių. Jeigu ji nesiliaus, spaudimas toliau stiprės, o jos izoliacija didės, – pridūrė JAV vadovas. – Neturėtų būti jokių abejonių: Jungtinės Valstijos ir tarptautinė bendruomenė pasiryžusios neleisti Iranui įgyti branduolinių ginklų.“

JAV Kongresas praeitą savaitę patvirtino šį įstatymą, kuris vadinamas griežčiausiomis iki šiol paskelbtomis vienašališkomis JAV sankcijomis šiitiškai respublikai. Per balsavimą Senate už teisės aktą balsavo visi 99 posėdyje dalyvavę įstatymų leidėjai, o Atstovų Rūmuose jam nepritarė tik aštuoni delegatai.

JT jau ketvirtą kartą paskelbė sankcijas Iranui, kuriomis siekiama nubausti Teheraną, atsisakantį sustabdyti urano sodrinimą.

Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas pirmadienį atsakydamas pareiškė sustabdysiantis derybas dėl branduolinės programos.

Tikimasi, kad dėl naujų JAV sankcijų užsienio bendrovės bus priverstos rinktis: bendradarbiauti su Iranu arba Jungtinėmis Valstijomis.

Pagal šį įstatymą JAV rinkos užsivers kompanijoms, tiekiančioms Iranui naftos produktus, kuriuos ši naftos turtinga valstybė priversta importuoti dėl nepakankamai išvystytų perdirbimo pajėgumų.

Šios priemonės taip pat bus nukreiptos prieš firmas, investuojančias į Irano energetikos sektorių, tarp jų ne Jungtinėse Valstijose registruotas kompanijas, kurios teikia finansines, draudimo arba logistikos paslaugas.

Tikėtina, kad šie apribojimai taip pat paveiks ne Jungtinėse Valstijose registruotus bankus, kurie palaiko verslo ryšius su kai kuriais į vadinamuosius juoduosius sąrašus įtrauktais Irano subjektais, tokiais kaip elitinė Islamo revoliucinė gvardija ir kai kurie bankai.

Kai kurios užsienio kompanijos dėl naujų sankcijų jau pradėjo nutraukti ryšius su Iranu.

Tačiau apžvalgininkai abejoja dėl JAV, ES ir jų sąjungininkų paskelbtų arba planuojamų paskelbti vienašališkų sankcijų sėkmės, nes Iranas gali rasti kitų aprūpinimo šaltinių. B.Obama pabrėžė, kad Iranas atmetė pasiūlymą pradėti dialogą, kurį JAV prezidentas pateikė pernai, pradėjęs kadenciją.

„Iki šiol Iranas rinkosi nepaklusnumo kelią, – sakė jis. – Būtent todėl nuolat būrėme platesnę ir gilesnę šalių koaliciją, kad spaustume Irano Vyriausybę.“

Iranas neigia, kad jo branduolinė programa yra karinės paskirties.

„Irano Vyriausybė dar gali pasirinkti, – sakoma iš anksto paskelbtuose B.Obamos komentaruose. – Diplomatijos durys tebėra atviros. Iranas gali įrodyti, kad jo ketinimai taikūs.“

„Jis gali įgyvendinti savo įsipareigojimus pagal NPT (Branduolinio ginklo neplatinimo sutartį) ir užtikrinti didžios šalies saugumą bei klestėjimą“, – sakė jis. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min