Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV prezidentas pažadėjo „visišką paramą“ CŽV darbuotojams

Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

JAV prezidentas Barackas Obama sulaukė ovacijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) būstinėje, kai pažadėjo šiai agentūrai savo „visišką paramą“ ir paprašė darbuotojų nesibaiminti jo sprendimo atskleisti sukrečiamų detalių apie šiurkščius įtariamų teroristų tardymo metodus.

Prezidentui sakant kalbą, CŽV būstinėje susirinkę darbuotojai entuziastingai jį palaikė, nors B.Obama prieš kelias dienas paviešino slaptas ankstesnio prezidento George'o W.Busho administracijos sankcionuotas atmintines, kuriose aprašytus įtariamų teroristų tardymo metodus kritikai vadina kankinimais.

Žmogaus teisių organizacijos niršo, kad B.Obama tuo pačiu atmetė galimybę taikyti baudžiamąjį persekiojimą CŽV darbuotojas, kurie naudojo ties kankinimų riba balansuojančius tardymo metodus.

„Nepraraskite ūpo dėl to, kas vyko kelias pastarąsias savaites. Nepraraskite drąsos pripažinti, kad galėjome padaryti kai kurių klaidų – taip mes mokomės, – sakė B.Obama. – Tačiau būtent dėl fakto, jog esame linkę jas pripažinti, o tada judėti pirmyn, aš didžiuojuosi, kad esu Jungtinių Valstijų prezidentas, o jūs turėtumėte didžiuotis, jog esate CŽV nariai.“

Prieš pat B.Obamos vizitą buvo paviešinta naujų duomenų apie neįtikėtinai dažnus (iš viso 266) atvejus, kai CŽV tardytojai naudojo skandinimo imitavimą kvosdami įtariamus du aukšto rango „Al Qaeda“ narius.

Praėjusią savaitę prezidentas paviešino keletą JAV teisingumo departamento parengtų atmintinių, kuriose aprašomi šiurkštūs tardymo metodai: skandinimo imitavimas, neleidimas miegoti ar netgi pasiūlymas naudoti vabzdžius, kuriuos sankcionavo G.W.Busho administracija.

Atmintinės buvo paviešintos vykdant teismo nurodymą, o dėl šio žingsnio B.Obama buvo įnirtingai atakuojamas įvairių JAV politinio spektro atstovų.

Buvę G.W.Busho administracijos pareigūnai perspėjo, kad prezidentas nuo šiol surišo rankas agentūrai, pakenkė įtariamuosius tardžiusiems agentams, taip pat suteikė puikų propagandos įrankį JAV priešams.

Kita vertus, žmogaus teisių organizacijos niršo, kad B.Obama tuo pačiu atmetė galimybę taikyti baudžiamąjį persekiojimą CŽV darbuotojas, kurie naudojo ties kankinimų riba balansuojančius tardymo metodus. Prezidentas argumentavo, kad jie veikė vykdydami įsakymus ir gynė savo šalį.

B.Obama pažadėjo „savo visišką paramą“ Centrinei žvalgybos valdybai ir pavadino ją „nepakeičiamu įrankiu, ieties smaigaliu Amerikos žvalgybos misijoje“.

Jeigu CŽV jautėsi įskaudinta, viešai tai nebuvo rodoma.

Beveik 1000 šios agentūros darbuotojų susirinko vienoje pirmosios CŽV būstinės salėje pasiklausyti B.Obamos kalbos. Kai prezidentas įžengė lydimas CŽV direktoriaus Leono Panettos, prapliupo sveikinimų ir aplodismentų audra. Žmonės atsistojo ir mojo rankomis.

Pranešama, kad šis euforiškas sutikimas buvo ryškus kontrastas anksčiau už uždarų durų vykusiems įtemptiems prezidento ir CŽV lyderių debatams, ar derėjo viešinti minėtas tardymo atmintines.

L.Panetta ir kiti CŽV pareigūnai teigė, kad toks žingsnis buvo nereikalingas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min