Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Obama žada priversti BP sumokėti už „neatsakingumą“ (atnaujinta 10.39 val.)

Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV prezidentas Barackas Obama pažadėjo priversti britų naftos bendrovę „British Petroleum“ (BP) sumokėti už savo „neatsakingumą“, dėl kurio Meksikos įlankoje išsiliejo nafta.

Tai prezidentas pareiškė sakydamas svarbią kalbą Ovaliniame kabinete, kurioje paragino imtis naujos „nacionalinės misijos“ – sumažinti Amerikos priklausomybę nuo iškastinio kuro.

Tačiau praėjus aštuonioms savaitėms nuo nelaimės pradžios B.Obama nepateikė jokių aiškių atsakymų, kaip sustabdyti naftos plūsmą iš Meksikos įlankos dugne esančio pažeisto gręžinio. Antradienį paskelbtais ekspertų vertinimais, kasdien iš gręžinio į aplinką patenka 60 tūkst. barelių naftos.

Prezidentas taip pat nepaaiškino, kaip rengiasi įtikinti priešiškai nusiteikusį Kongresą pritarti jo švarios energijos revoliucijai.

Savo pirmajame kreipimesi į Amerikos žmones iš Baltųjų rūmų Ovaliojo kabineto B.Obama taip pat pažadėjo, kad bus imtasi ilgalaikių pastangų padėti nuniokotai Meksikos įlankos pakrantei.

Jis taip pat gynė savo sprendimą paskelbti šešių mėnesių moratoriumą naftos gavybai didelėse jūros gelmės, kuris, pasak prezidento, yra būtinas siekiant garantuoti regiono saugumą.

B.Obama sakė šią kalbą, kuri truko 18 minučių, sėdėdamas prie prezidento stalo; jam iš vieno šono buvo JAV vėliava, o iš kito – prezidento vėliava.

Prieš šį kreipimąsi jis apsilankė trijose katastrofos zonoje esančiose valstijose, kur mėgino atremti kritiką dėl savo vadovavimo kovojant su šia krize.

„Milijonai galonų naftos, išsiliejusios į Meksikos įlanką, yra labiau panašu į epidemiją, tokią, su kuria mes kovosime daug mėnesių ar net metų“, – sakė prezidentas savo kreipimesi, kurį tiesiogiai transliavo visos pagrindinės JAV televizijos.

B.Obama sakė, jog trečiadienį 10 val. 15 min. (17 val. 15 min. Lietuvos laiku) Baltuosiuose rūmuose susitiks su BP valdybos pirmininku Carlu–Henricu Svanbergu ir pareikalaus, kad jis sutiktų, jog būtų sukurta speciali depozitinė sąskaita naftos išsiliejimo padarytai žalai kompensuoti ir leisti nepriklausomai komisijai stebėti šį procesą.

„Rytoj susitiksiu su BP valdybos pirmininku ir informuosiu jį, kad jis turės atidėti tiek išteklių, kiek reikės išmokėti kompensacijas darbininkams ir verslo savininkams, nukentėjusiems dėl šios kompanijos neatsakingumo“, – sakė prezidentas.

BP santūriai dviem sakiniais reagavo į šią B.Obamos kalbą: „Drauge su prezidentu siekiame kiek įmanoma greičiau užkimšti gręžinį, surinkti išsiliejusią naftą ir sušvelninti poveikį žmonėms bei įlankos pakrantės aplinkai“.

„Laukiame rytojaus susitikimo su prezidentu B.Obama, kad galėtume konstruktyviai aptarti, kaip siekti šių bendrų tikslų“, – nurodė BP.

B.Obama, pabrėžtinai iškeltu pirštu demonstruodamas susirūpinimą ir ryžtą, pareiškė, kad pastaroji nelaimė dar kartą patvirtino, jog Amerikai ir pasauliui būtina nauja energetikos politika, pagrįsta atsinaujinančiais energijos šaltiniais.

„Negalime pasmerkti savo vaikų tokiai ateičiai. Tragedija, vykstanti prie mūsų krantų, yra iki šiol skausmingiausias ir stipriausias priminimas, kad jau atėjo laikas pasitikti švarios energetikos ateitį, – aiškino prezidentas. – Dabar atėjo metas šiai kartai pradėti nacionalinę misiją – panaudoti Amerikos inovacijas ir perimti mūsų pačių likimą į savo rankas“.

JAV Atstovų Rūmai jau priėmė energetikos reformos įstatymą, tačiau jam atkakliai tebesipriešinama Senate, todėl žlugo viltys, kad šis teisės aktas bus patvirtintas iki lapkritį vyksiančių itin svarbių kadencijos vidurio rinkimų.

„Prezidentas Obama neturėtų naudotis šia krize, siekdamas primesti nedarbą padidinsiantį nacionalinį energijos mokestį sunkiai besiverčiančioms šeimoms ir mažajam verslui“, – prieš pastarąją prezidento kalbą sakė Atstovų Rūmų respublikonų lyderis Johnas Boehneris.

B.Obama atmetė argumentus dėl pavojaus ekonomikai, sakydamas, jog JAV neveiklumas yra krentantis į akis, lyginant su Kinijos atliktu šuoliu investuojant į darbo vietas, susijusias su švarios energetikos technologijomis, kurios taip pat labai praverstų amerikiečiams.

„Mums atsigaunant po šios recesijos, perėjimas prie švarios energetikos potencialiai pakeltų mūsų ekonomiką ir sukurtų milijonus darbo vietų viduriniajai klasei – tačiau tik tuo atveju, jeigu paspartinsime šį perėjimą“, – pabrėžė jis.

Norėdamas savo kalbai suteikti simboliškumo prezidentas pabrėžtinai kalbėjo Baltųjų rūmų Ovaliniame kabinete, kuriame šalies vadovai paprastai skelbia svarbiausius sprendimus per nacionalines krizes, įskaitant karus ir katastrofas.

Galimybe geriausiu vakaro laiku per televiziją iš Baltųjų rūmų kreiptis į tautą B.Obamą turbūt paskatino ir tai, kad jo administracija nustatė, jog į Meksikos įlanką kasdien išsilieja gerokai daugiau naftos, nei buvo apskaičiuota anksčiau.

Pagal naujausius JAV ekspertų vertinimus, šiuo metu iš pažeisto gręžinio kasdien į aplinką patenka 35–60 tūkst. barelių naftos, o milžiniška teršalų dėmė kelia pavojų pakrantėms nuo Luizianos iki Floridos.

Jeigu niūriausios prognozės yra teisingos, tai reiškia, kad kas keturias dienas į Meksikos įlanką išsilieja beveik tiek pat naftos, kiek jos pasklido per1989 metais prie Aliaskos krantų įvykusią tanklaivio „Exxon Valdez“ katastrofą, iki šiol laikyta didžiausiu naftos išsiliejimu Jungtinėse Valstijose.

BP nesėkmingai mėginant išspręsti šią krizę, JAV naftos milžinės „ExxonMobil“ vadovas Rexas Tillersonas (Reksas Tilersonas) pribloškė įstatymų leidėjus Vašingtone, pripažinęs, jog netgi didžiausios kompanijos praktiškai nepasiruošusios suvaldyti didelio masto naftos išsiliejimo.

„Kai tokių dalykų nutinka, nesame gerai pasiruošę juos sutvarkyti“, – pareiškė jis, kai Kongreso nariai pareikalavo pasiaiškinimų iš BP ir keturių kitų didžiųjų naftos kompanijų vadovų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Nafta, Meksika
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min