Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 18d. 09:17

JAV prezidentas siunčia 17 000 karių į Afganistaną (atnaujinta 09.59 val.)

Afganistanas
Dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Afganistanas

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį priėmė pirmąjį svarbų karinį sprendimą ir įsakė pasiųsti dar 17 000 karių į Afganistaną, nurodydamas, kad jie reikalingi „stabilizuoti blogėjančiai padėčiai“.

„Nėra rimtesnės prezidento pareigos negu sprendimas siųsti mūsų ginkluotąsias pajėgas į pavojingą užduotį, – sakoma B.Obamos pranešime. – Darau tai šiandien, žinodamas, kad padėtis Afganistane ir Pakistane reikalauja didžiausio dėmesio ir greitų veiksmų“.

„Manyta, kad pastarasis (sprendimas sustiprinti pajėgas) buvo būtinas, nes laukiama kovų sustiprėjimo pavasarį ir prieš artėjančius rinkimus“, – aiškino anonimu pageidavęs likti pareigūnas.

B.Obama nurodė įsakęs pasiųsti karius reaguodamas į prieš kelis mėnesius pateiktą JAV pajėgų Afganistane vado generolo Davido McKiernano prašymą skirti jam dar 30 000 karių.

Prezidentas sakė siunčiantis karius „atsižvelgdamas į skubius saugumo poreikius“ ir patvirtino gynybos sekretoriaus Roberto Gateso prašymą leisti pavasarį dislokuoti Afganistane jūrų pėstininkų ekspedicinę brigadą, o vėliau šių metų vasarą – armijos šarvuočių brigadą ir palaikymo dalinius.

Pasak Baltųjų rūmų, iki Afganistane rugpjūčio 20 dieną įvyksiančių rinkimų šioje šalyje papildomai bus dislokuota apie 17 000 karių, kurie gerokai sustiprins dabar ten esančių 38 000 JAV karių, kurie kovojančių su vis aktyviau veikiančiais sukilėliais.

Paklaustas apie galimybę ateityje dar labiau sustiprinti pajėgas Afganistane, vienas aukštas Vašingtono administracijos pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad vyriausybė tikriausiai nesiųs daugiau karių, kol nebus baigtas išsamus JAV strategijos Afganistane ir Pakistane įvertinimas.

„Manyta, kad pastarasis (sprendimas sustiprinti pajėgas) buvo būtinas, nes laukiama kovų sustiprėjimo pavasarį ir prieš artėjančius rinkimus“, – aiškino anonimu pageidavęs likti pareigūnas.

„Reikia užbaigti strategiją, kad nustatytume, ar būtų reikalingos papildomos pajėgos“, – pridūrė pareigūnas, kuris taip pat sakė, kad karinės misijos Afganistane įvertinimą siekiama užbaigti iki NATO viršūnių susitikimo balandį.

JAV remiama Kabulo vyriausybė patiria didelį spaudimą, nes talibų ir „al Qaeda“ kovotojai sustiprėjo ir iš rytinių bei pietinių regionų išplito į vakarus ir regionus, besiribojančius su sostine Kabulu.

Kai saugumo padėtis Irake pagerėjo, JAV skyrė didesnį dėmesį kovai su sukilėliais Afganistane ir sumažino Irake dislokuotas pajėgas.

Pernai Afganistano talibai siautėjo labiausiai nuo tarptautinių jėgų invazijos 2001 metų pabaigoje: rengė mirtininkų atakas, žudė vyriausybės pareigūnus ir iš pasalų puldinėjo Afganistano bei tarptautines pajėgas.

„Talibai Afganistane atsigauna, o „al Qaeda“ remia sukilėlius ir grasina Amerikai iš savo saugaus prieglobsčio Pakistano pasienyje, – perspėjo B.Obama. – Šis sustiprinimas yra būtinas siekiant stabilizuoti blogėjančią padėtį Afganistane, kuriai nebuvo skirta pakankamai strateginio dėmesio, vadovavimo ir išteklių, kurie yra skubiai reikalingi".

Pentagonas pranešė, kad R.Gatesas įsakė pasiųsti į Afganistaną du kovinius dalinius, kuriuos sudaro daugiau nei 12 000 karių. Pentagono atstovas spaudai Bryanas Whitmanas nurodė, kad šios pajėgos bus paskirstytos neramiuose pietiniuose regionuose.

Dar apie 5 tūkst. pagalbinių dalinių karių bus vėliau įsakyta pasiųsti „palaikyti kovinių dalinių“.

Vykdant prezidento įsakymą, apie 8 tūkst. jūros pėstininkų iš 2-osios jūros pėstininkų ekspedicinės brigados pus pasiųsti į Afganistaną šių metų pavasario pabaigoje, o apie 4 tūkst. karių iš 5-osios šarvuočių brigados ir 2-osios pėstininkų divizijos bus dislokuoti vasaros viduryje, nurodė Pentagonas.

Pasak B.Obamos, kad į Afganistaną siunčiamus karius iš pradžių ketinta dislokuoti Irake. Prezidentas paaiškino, kad Irake esančių JAV pajėgų sumažinimas „suteiks mums lankstumo sustiprinti pajėgas Afganistane.“

B.Obama sakė, kad sprendimas stiprinti pajėgas Afganistane iš anksto nenulems JAV strategijos įvertinimo, tačiau „dar labiau padės mūsų grupei sukurti išsamią strategiją, kuri sutelks visus mūsų nacionalinės galios elementus, kad Afganistane būtų įgyvendinti pasiekiami uždaviniai“.

Prezidentas nurodė peržiūrėti strategiją padidėjus nerimui dėl stiprėjančio islamistų ekstremizmo šiame regione, nors praėjo jau septyneri metai, kai Jungtinės Valstijos pradėjo „karą su teroru“ ir nuvertė Afganistane talibų režimą.

Kol kas neaišku, kaip papildomos pajėgos bus panaudotos, o vis daugiau balsų perspėja, kad gilėjančių Afganistano problemų karinėmis priemonėmis išspręsti neįmanoma.

Senatorius Johnas McCainas, buvęs B.Obamos varžovas per praėjusių metų prezidento rinkimus, pasveikino JAV vadovo sprendimą, tačiau išreiškė viltį, jog tai „tik pirmasis žingsnis naujo išsamaus Afganistano (problemos) sprendimo link“.

„Svarbus kurso pakeitimas jau labai pavėluotas“, – sakė jis.

JAV žvalgyba perspėjo, jog dėl didelės korupcijos Afganistano vyriausybėje ir jos nesugebėjimo užtikrinti gyventojams rūpybą ir apsaugą pasitikėjimas valdžia gerokai nusmuko.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min