Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV prezidentas žengia į pasaulio politikos sceną

Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

JAV prezidentas Barackas Obama šią savaitę mėgins įgyvendinti savo jaunatviškas ambicijas pasaulio politikos scenoje – jis dalyvaus keliuose svarbiuose pasaulio lyderių susitikimuose Europoje ir apsilankys Turkijoje.

B.Obama, kuris pastaruosius du mėnesius stengėsi lopyti pašlijusią JAV ekonomiką, šįkart leisis į pirmąją svarbią užsienio kelionę per savo kadenciją.

Jungtinių Valstijų vadovas mėgins užsitikrinti pagrindinį vaidmenį siekiant nutraukti pasaulinę krizę ir telkiant JAV sąjungininkus palaikyti jo naująją karo Afganistane strategiją.

Prezidentas dalyvaus Londone vyksiančiame Didžiojo dvidešimtuko (G–20) viršūnių susitikime, aplankys Prancūziją ir Vokietiją, kur bus minimos NATO susikūrimo 60–osios metinės, dalyvaus Europos Sąjungos ir JAV lyderių susitikimuose Prahoje, o Turkijoje mėgins užmegzti glaudesnius ryšius su musulmonų pasauliu.

„Manau nesuklysiu teigdamas, kad prezidento Obamos pirmoji kelionė į Europą, ko gera, yra labiausiai laukiamas JAV prezidento vizitas Europoje per visą mano gyvenimą“, – sakė Craigas Kennedy, Jungtinėse Valstijose veikiančio Vokietijos Marshallo fondo prezidentas.

B.Obama pirmąkart turės galimybę įgyvendinti savo pažadus pagerinti JAV įvaizdį užsienyje ir susitikti su pasaulio lyderiais, nuo kurių iš dalies priklausys jo karjera Baltuosiuose rūmuose.

„Jis pirmąkart sėdės už keleto derybų stalų su pasaulio lyderiais“, – sakė Reginaldas Dale'as iš Strateginių ir tarptautinių studijų centro.

„Ten jis bus pirmasis tarp lygių. Jis pirmą kartą atsidurs tokioje ypatingoje aplinkoje ir nebebus svarbiausia viršūnė kaip Jungtinėse Valstijose, – aiškino ekspertas. – Tai tikrasis lyderystės išbandymas“.

Iš Vašingtono B.Obama antradienį pirmiausiai atvyks į Londone vyksiantį G–20 forumą, kurio kuluaruose vyks keletas svarbių pirmųjų susitikimų, tarp jų su Rusijos ir Kinijos prezidentais.

Penktadienį JAV vadovas aplankys Prancūzijos miestą Strasbūrą ir kaimyninį Vokietijos miestą Kėlį, kurs dalyvaus NATO viršūnių susitikime. Jame prezidentas ragins JAV sąjungininkus palaikyti jo atnaujintą karo Afganistane ir kovos su Pakistane veikiančia „al Qaeda“ strategiją.

B.Obama susitiks su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy ir Vokietijos kanclere Angela Merkel, taip pat dalyvaus diskusijoje su studentais dėl transatlantinio Aljanso ateities.

Sekmadienį Prahoje B.Obama dalyvaus Europos Sąjungos ir JAV viršūnių susitikime. Pasak padėjėjų, prezidentas jame ketina paskelbti svarbų pranešime dėl ginklų neplatinimo, o vėliau susitikti su Čekijos lyderiais.

Iš Prahos JAV vadovas išvyks į Ankarą ir Stambulą. Šiuo vizitu B.Obama ketina pabrėžti, kokį svarbų strateginį vaidmenį skiria Turkijai sprendžiant daugelį svarbių klausimų, tarp jų Artimųjų Rytų taikos problemą.

Per trumpą kadencijos laikotarpį B.Obama priėmė keletą svarbių sprendimų, susijusių su nacionaliniu saugumu: nurodė uždaryti Gvantanamo įlankos bazėje veikiantį įtariamų teroristų sulaikymo centrą, stengėsi atnaujinti ryšius su vienu iš pagrindinių JAV priešininkų – Iranu, pažadėjo spręsti klimato kaitos problemas ir įsakė išvesti didžiąją dalį JAV kovinių pajėgų iš Irako.

Prezidentas taip pat peržiūrėjo karo Afganistane strategiją ir stengėsi gerinti santykius su Rusija, kurie buvo smarkiai atšalę per ankstesnio prezidento George W.Bush kadenciją.

„Prezidentui atrodo, kad per pirmąsias 60 (kadencijos) dienų ir vėliau mūsų tempas buvo labai kovingas ir vedantis į priekį“, – sakė B.Obamos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Denisas McDonough.

„Jis labai tikisi išlaikyti šį tempą šioje kelionėje, suteikti naujos energijos sąjungoms, kad galėtume pasipriešinti esamoms bendroms grėsmėms“, – pridūrė jis.

B.Obama pažadėjo paspausti mygtuką „perkrauti“ santykiuose su Maskva, tad jo pirmasis susitikimas su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu bus akylai stebimas.

Vašingtonas nori užsitikrinti labiau apčiuopiamą Rusijos paramą siekiant įtikinti Iraną atsisakyti branduolinių ambicijų ir užsiminė galintis pristabdyti planuojamą JAV priešraketinės gynybos sistemų dislokavimą Rytų Europoje ir NATO plėtrą. Abu šie klausimai Maskvai kelia didelį nerimą.

Tikimasi, kad JAV ir Rusijos lyderiai taip pat paskelbs bendrą deklaraciją dėl abiejų šalių strateginės ginkluotės arsenalų.

B.Obama planuoja aptarti su Kinijos prezidentu Hu Jintao kai kuriuos klausimus, susijusius su pasauline ekonomikos krize, nes abi šalys yra susijusios glaudžiais ekonomikos ryšiais.

Manoma, kad Šiaurės Korėja šiuo metu spartina balistinių raketų technologijų bandymus. Šį klausimą taip pat tikimasi aptarti su Kiniją, kaip ir neseniai Pietų Kinijos jūroje įvykusius incidentus tarp Kinijos ir JAV karo laivyno laivų.

B.Obama taip pat tarsis su Pietų Korėjos prezidentu Lee Myung–Baku, Indijos premjeru Manmohanu Singhu, Didžiosios Britanijos ministru pirmininku Gordonu Brownu, Saudo Arabijos karaliumi Abdullah, o Londone susitiks su karaliene Elizabeth II.

Pasak B.Obamos padėjėjų, lankydamasis Turkijoje ir minėdamas 100 kadencijos dienų JAV vadovas ketina paskelbti anksčiau pažadėtą kreipimąsi svarbiame musulmonų pasaulio forume, taip pat išplatins jį internetu, siekdamas atkreipti Turkijos ir Pietvakarių Azijos jaunimo dėmesį.

 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min