15min be reklamos
2022 12 02, 20:34

JAV prieš Pakistaną nukreiptas grupuotes paskelbė teroristinėmis organizacijomis

Jungtinės Valstijos įtraukė pagrindinę prieš Pakistaną nusistačiusią kovotojų grupuotę ir jos „al Qaida“ atšaką į „pasaulio teroristų“ sąrašą, pradėdamos taikyti šioms grupuotėms sankcijas, šioje islamo šalyje vėl suaktyvėjus kovotojų smurtui.
Pakistano policininkas
Pakistano policininkas / „Scanpix“/AP nuotr.

Abi grupuotės veikia iš Afganistano, tačiau jos turi papildomų slėptuvių buvusiuose Pakistano genčių regionuose šiaurės vakaruose ir kitur.

JAV Valstybės departamentas šį žingsnį žengė praėjus kelioms dienoms po to, kai Pakistano grupuotė „Tehrik-e-Taliban Pakistan“ (TTP) nutraukė kelis mėnesius trukusias paliaubas su Pakistanu ir atnaujino išpuolius visoje šalyje.

TTP grėsmė privertė Pakistano valdžios institucijas imtis papildomų priemonių, o penktadienį, baiminantis naujų išpuolių, Vidaus reikalų ministerijos nurodymu buvo sustiprintas saugumas prie maldos namų ir kitose viešose vietose.

TTP paprašė savo kovotojų taikytis į saugumo pajėgas visoje šalyje. Pakistano Talibanas prisidėjo prie 2014 metų išpuolio Pešavaro mokykloje, per kurį žuvo 147 žmonės, daugiausia moksleivių.

JAV Valstybės departamentas ketvirtadienį pranešė, kad TTP ir „al Qaida“ Indijos subkontinente yra įtrauktos į „Specialųjį pasaulio teroristų“ sąrašą“.

Agentūros pareiškime teigiama, kad JAV yra „įsipareigojusios naudoti visas kovos su terorizmu priemones, kad atremtų grėsmę, kurią kelia Afganistane veikiančios teroristinės grupuotės, įskaitant „al Qaeda“ Indijos subkontinente (AQIS) ir „Tehrik-e Taliban Pakistan“ (TTP)", ir neleistų kovotojams naudotis Afganistanu kaip „tarptautinio terorizmo platforma“.

„Dėl šių veiksmų, – sakoma pranešime, – blokuojamas visas JAV jurisdikcijai priklausantis (ketvirtadienį) nurodytų asmenų turtas ir nuosavybės interesai, o visiems JAV piliečiams apskritai draudžiama su jais sudaryti bet kokius sandorius.“

Jungtinės Valstijos taip pat įvardijo keturis TTP ir „al Qaeda“ Indijos subkontinente narius: „al Qaeda“ atšakos vadovą Osamą Mehmoodą, vadovo pavaduotoją Yahya Ghouri ir už grupuotės verbavimą atsakingą Muhammadą Marufą.

Jos taip pat įtraukė į sąrašą TTP lyderį Qari Amjadą, kuris vadovauja kovotojų išpuoliams šiaurės vakarų Pakistane.

Naujosios Valstybės departamento priemonės buvo priimtos praėjus kelioms dienoms po to, kai Pakistano kariuomenės vadas, generolas Asimas Muniras perėmė vadovavimą kariuomenei, šalyje padažnėjus kovotojų išpuoliams prieš saugumo pajėgas ir policiją. Jis pakeitė Qamarą Javedą Bajwą, kuris lapkričio 29 dieną išėjo į pensiją, baigęs pratęstą šešerių metų kariuomenės vado kadenciją.

Vienas iš pagrindinių iššūkių, su kuriais susiduria generolas A.Muniras, – kaip reaguoti į TTP keliamą grėsmę.

JAV centrinio štabo (CENTCOM) atstovas spaudai pulkininkas Joe Buccino pareiškime teigė, kad CENTCOM vadas, generolas Erikas Kurilla vaizdo ryšiu kalbėjosi su generolu A.Muniru ir pasveikino jį su naujomis pareigomis. Jis sakė, kad abu vadovai aptarė JAV ir Pakistano bendradarbiavimo saugumo srityje pastangas ir dvišalių santykių stiprinimą.

„Al Qaida“ įkūrėjas Osama Bin Ladenas buvo nužudytas savo slėptuvėje Abotabado mieste, esančiame netoli sostinės Islamabado, 2011 metų gegužę per JAV karinio jūrų laivyno SEAL operaciją, o TTP atsirado po to, kai po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios išpuolių Pakistanas tapo pagrindiniu JAV sąjungininku kare su terorizmu.

Pakistanas iš karto nieko nekomentavo, tačiau naujausias įvykis nutiko po to, kai Islamabadas paprašė Talibano Afganistane neleisti TTP naudoti savo teritorijos išpuoliams islamo šalyje. Pakistanas to pareikalavo po to, kai TTP pasiųstas mirtininkas susisprogdino prie sunkvežimio, vežusio policijos darbuotojus, kuriems buvo pavesta saugoti poliomielito vakcinacijos darbuotojus pietvakarių Beludžistano provincijos sostinėje Kvetoje.

TTP prisiėmė atsakomybę už išpuolį, kuris sulaukė pasmerkimo visoje šalyje.

Pakistano Talibanas yra atskira grupuotė, tačiau jis yra Afganistano Talibano, kuris valdo šalį nuo praėjusių metų, kai iš jos pasitraukė JAV ir NATO kariai, sąjungininkas. Talibano įsigalėjimas Afganistane padrąsino jų sąjungininkus, kurių aukščiausi lyderiai ir kovotojai slapstosi kaimyninėje šalyje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min