„Jungtinės Valstijos stipriai palaiko restituciją arba kompensaciją tiems, kurių nuosavybė buvo konfiskuota nacių arba komunistų“, – sakė H.Clinton žurnalistams po darbo pietų su Latvijos užsienio reikalų ministru Edgaru Rinkevičiumi.
Šį klausimą ji iškėlė ir per susitikimą su Latvijos prezidentu Andriumi Bėrziniu ir ministru pirmininku Valdžiu Dombrovskiu. „Manome, kad greitai ir teisingai išspręsti šį klausimą atitinka visų interesus“, – pridūrė ji.
Vėliau susitikime su Latvijos universiteto studentais J.Clinton pažymėjo, jog Vašingtonas neišskiria Rygos šiuo klausimu.
„Mums Jungtinėse Valstijose tai nėra vien Latvijos problema, tai problema, apie kurią aš kalbėjau daugelyje kitų valstybių“, – sakė H.Clinton.
„Tai nebaigto reikalo dalis, ir tai kažkaip jūs turėtumėt spręsti per savo politinę sistemą“, – pažymėjo ji.
E.Rinkevičius paaiškino, kad Ryga kalbasi su Latvijos žydų bendruomene ir kad daug jau padaryta, atkuriant nuosavybės teises privatiems asmenims, o bendruomenių nuosavybės, kaip pavyzdžiui mokyklų, grąžinime daroma pažanga.
„Munms reikia turėti omenyje, kad nuosavybę iš pradžių konfiskavo sovietų režimas, o antroji banga buvo nacių režimo“, – sakė E.Rinkevičius, užsimindamas apie Latvijos nepavydėtiną dviejų viena po kitos per karą sekusių okupacijų istoriją.
Iš 85 tūkstančių iki karo Latvijoje gyvenusių žydų apie 70 tūkstančių buvo išžudyta mirties stovyklose, kai kuriais atvejais talkinant vietiniams gyventojams.
Tačiau esama ir tokios nuomonės, kad 1991 metais atkurtoji Latvijos valstybė negali būti atsakinga už karo nusikaltimus ir nuosavybės konfiskavimą nacistinės Vokietijos ir Sovietų viešpatavimo laikotarpiu.
Dviejų milijonų gyventojų turinti Latvija, buvusi Sovietų Sąjungos valdoma iki 1991-ųjų, kai komunistinis blokas žlugo ir šalis tapo nepriklausoma, Europos Sąjungos ir NATO nare tapo 2004 metais.