Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV Respublikonų partijos suvažiavime kritikuojama prezidento Baracko Obamos užsienio politika

Mittas Romney atvyksta į debatus apie užsienio politiką Floridos mieste Tampoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mittas Romney atvyksta į debatus apie užsienio politiką Floridos mieste Tampoje
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV respublikonai per savo partijos nacionalinį suvažiavimą trečiadienį užsipuolė prezidento Baracko Obamos užsienio politiką, kaltindami jį drastiškai sumažinus karines išlaidas ir leidus sumažėti Amerikos įtakai pasaulyje.

Ši ataka prasidėjo per debatus apie užsienio politiką Floridos mieste Tampoje vykstančiame suvažiavime, kuriame buvęs Masačusetso gubernatorius Mittas Romney ketvirtadienį bus oficialiai paskelbtas partijos kandidatu į šalies vadovo postą.

2008 metų prezidento rinkimuose respublikonams atstovavęs Johnas McCainas pirmiausia pasakė kalbą, kurioje kritikavo B.Obamą, esą nuvylusį savo sąjungininkus. Vėliau į tribūną pakilo buvusi valstybės sekretorė Condoleezza Rice, kuri tikino, kad M.Romney būtų daug geresnis laisvojo pasaulio lyderis.

Multimilijonierius verslininkas M.Romney užsienyje yra sukaupęs mažai patirties, nors anksčiau yra dirbęs mormonų misionieriumi Prancūzijoje. Tačiau 57 metų C.Rice Respublikonų nacionaliniam suvažiavimui pristatė kai kurias jo užsienio politikos vizijas ir prioritetus.

Buvusi JAV diplomatijos vadovė peikė B.Obamos užsienio politiką, kuri esą patyrė nesėkmių visame pasaulyje – „nuo Izraelio iki Kolumbijos, nuo Lenkijos iki Filipinų“.

Kitaip nei prezidentas demokratas, M.Romney ir jo kampanijos partneris Paulas Ryanas „žino ką daryti. Jie žino, kad mūsų draugai ir sąjungininkai turi vėl būti pajėgūs mumis pasitikėti“, pažymėjo C.Rice.

Tuo tarpu pats M.Romney trumpam pasitraukė iš suvažiavimo, išvykęs į susitikimą su JAV veteranų organizacija „American Legion“, kuriems sakė, jog B.Obama per savo kadenciją leido suvešėti tarptautiniams karštiesiems taškams, tokiems kaip Iranas, Šiaurės Korėja ir Sirija.

„Pasaulis tebėra pavojinga vieta. Galingosios šalys sparčiai stiprina savo karinius pajėgumus – kai kada turėdamos ketinimų, labai besiskiriančių nuo mūsiškių“, – jis pareiškė per susitikimą su veteranais Indianoje.

M.Romney pareiškė, kad praeitą mėnesį surengta jo kelionė į Didžiąją Britaniją, Izraelį ir Lenkiją suteikė jam „dar tvirtesnį įsitikinimą“, kad Jungtinės Valstijos privalo atlikti svarbiausią vaidmenį užtikrinant saugumą pasaulyje.

M.Romney perspėjo, kad Iranas greitai gali pasigaminti branduolinių ginklų, minėjo „siaubingą smurtą Sirijoje“ ir kitos susirūpinimus dėl tarptautinės padėties, pridūręs, jog grėsmės pasaulyje dar labiau padidėjo dėl B.Obamos politikos.

„Prezidentas Obama leido sumenkti mūsų vadovavimui“, – pažymėjo M.Romney.

Vėliau respublikonų kandidatas grįžo į Tampą, kur J.McCainas – Vietnamo karo didvyris, garsėjantis savo griežta pozicija užsienio politikos klausimais – antrino jo nuogąstavimams.

„Ketverius metus tolome nuo mūsų išdidžiausių lyderystės pasaulyje tradicijų, – teigė šis senatorius. – Negalime sau leisti toliau laikytis šios kurso. Negalime leisti, kad mūsų draugai ir sąjungininkai nuo Lotynų Amerikos iki Europos, Azijos ir Artimųjų Rytų, ypač Izraelyje – šalyje, kuriai iškilusi egzistencinė grėsmė – abejotų Amerikos lyderyste.“

M.Romney pareiškė, kad praeitą mėnesį surengta jo kelionė į Didžiąją Britaniją, Izraelį ir Lenkiją suteikė jam „dar tvirtesnį įsitikinimą“, kad Jungtinės Valstijos privalo atlikti svarbiausią vaidmenį užtikrinant saugumą pasaulyje.

Kandidatas smerkė B.Obamos administracijos planus per dešimtmetį nuo ateinančių metų sumažinti užsienio politikos problemoms spręsti skiriamas lėšas trilijonų dolerių, jeigu tam nepasipriešins Kongresas. Be to, Kongresas jau įsipareigojo per ateinantį dešimtmetį sumažinti asignacijas Pentagonui 487 mlrd. dolerių.

M.Romney sakė, kad jo administracija mažintų federalines išlaidas, tačiau tik ne kariuomenei.

„Yra daugybė vietų karpyti federaliniam biudžetui, kuris dabar viršija 3 trln. dolerių per metus, tačiau gynyba nėra viena iš jų“, – pabrėžė jis.

Akivaizdžiai siekiant pritraukti žydų rinkėjų balsų, per suvažiavimą buvo parodytas trumpas vaizdo įrašas, kuriame atkreipiamas dėmesys į M.Romney vizitą Izraelyje.

Jame buvo matoma, kaip kandidatas susuko popieriaus skiautelę su užrašyta malda ir įkišo ją į plyšį Jeruzalės Raudų sienoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min