Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 14, 19:36

JAV: Rusija rengiasi provokacinei operacijai, kad galėtų įsiveržti į Ukrainą

Rusija dislokavo operatyvininkų, apmokytų elgtis su sprogmenimis, kad jie Rytų Ukrainoje surengtų provokacinę operaciją ir sukurtų dingstį invazijai į kaimyninę šalį, penktadienį sakė vienas JAV pareigūnas.
Rusijos karinės pratybos
Rusijos karinės pratybos / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

Jungtinės Valstijos paskelbė žvalgybos duomenis praėjus dienai po to, kai JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas pareiškė, kad dešimtis tūkstančių karių prie Ukrainos sutelkusi Rusija „ruošia pagrindą, kad galėtų sukurti dingstį invazijai“.

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Jen Psaki pareiškė, jog JAV žvalgyba mano, kad Rusija gali pradėti operacijas „likus kelioms savaitėms“ iki karinės invazijos, kuri gali prasidėti nuo sausio vidurio iki vasario vidurio.

„Mes turime informacijos, rodančios, kad Rusija jau iš anksto atsiuntė operatyvininkų grupę provokacinei operacijai Rytų Ukrainoje“, – sakė ji žurnalistams.

AFP/ „Scanpix“ nuotr./Jen Psaki
AFP/ „Scanpix“ nuotr./Jen Psaki

„Operatyviniai darbuotojai yra apmokyti kariauti miesto sąlygomis ir naudoti sprogmenis, vykdant diversiją prieš pačios Rusijos marionetines pajėgas“, – nurodė ji.

Kremlius savo ruožtu atmetė ir „nepagrįstu“ pavadino tokį pareiškimą.

„Iki šiol visi šie teiginiai buvo nepagrįsti ir niekuo nepatvirtinti“, – valstybinei naujienų agentūrai TASS sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Tačiau Pentagono atstovas Johnas Kirby sakė, kad žvalgybos duomenys yra „labai patikimi“ ir kad jų slaptumo laipsnis buvo sumažintas, kad būtų galima šią informaciją paskelbti viešai.

Jo teigimu, tarp Rusijos operatyvininkų gali būti žvalgybos agentų, karinių elementų ir kitų saugumo tarnybų atstovų.

„Jie dažnai sumaišo savo darbuotojus iki tokio lygio, kad ribos nebūtinai būna labai aiškios“, – žurnalistams sakė J.Kirby.

Daugėja dezinformacijos

Penktadienį Ukraina patyrė didžiulę kibernetinę ataką, kuri smogė kelių vyriausybinių agentūrų svetainėms ir sukėlė susirūpinimą, kad tai gali būti pasirengimas puolimui.

NATO savo ruožtu paskelbė, kad stiprins bendradarbiavimą kibernetinio bendradarbiavimo srityje su Kijevu.

J.Psaki nurodė, kad JAV yra „susirūpinusi“ dėl tos kibernetinės atakos, bet Rusijos neapkaltino. Pasak jos, kol kas nėra išvados, kas yra atakos kaltininkas.

Jos teigimu, Rusija sustiprino dezinformacijos kampaniją socialiniuose tinkluose, pasirodė komentarų, kaltinančių Ukrainą žmogaus teisių pažeidimais, o Vakarus – įtampos didinimu.

„Mūsų informacija taip pat rodo, kad Rusijos veikėjai jau pradeda fabrikuoti Ukrainos provokacijas valstybinėje ir socialinėje žiniasklaidoje, kad pateisintų Rusijos įsikišimą ir pasėtų susiskaldymą Ukrainoje“, – sakė Baltųjų rūmų atstovė.

JAV ne kartą kaltino Rusiją skleidžiant sąmokslo teorijas ir dezinformaciją socialiniuose tinkluose.

J.Psaki sakė, kad socialiniuose tinkluose rusų kalba skelbiamų Maskvos naratyvą apie Ukrainą teisinančių įrašų skaičius gruodį šoktelėjo 200 proc. iki beveik 3 500 per dieną.

Kalbėdamas su žurnalistas J.Sullivanas sakė, kad panašią taktiką Rusija naudojo 2014 metais, kai užėmė Krymo pusiasalį ir ėmė remti separatistus rytinėje Ukrainos dalyje.

„Matėme šį scenarijų 2014 metais. Jie vėl ruošiasi šiam scenarijui“, – kalbėjo J.Sullivanas.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Jake'as Sullivanas
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Jake'as Sullivanas

Jungtinės Valstijos paskelbė išvadas dėl įtariamų Maskvos planų po šią savaitę vykusių kelerių derybų su Rusija, kuriomis siekta sumažinti įtampą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neigia, kad Rusija planuoja įsiveržti į Ukrainą, bet praėjusį mėnesį paskelbė saugumo reikalavimų, įskaitant garantijas, kad NATO nesiplės į rytus.

J.Sullivanas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos teikia pirmenybę diplomatijai, tačiau yra pasirengusios „ginti“ sąjungininkes ir paskelbti Rusijai skaudžių ekonominių sankcijų, jei ši įsiveržtų į savo kaimynę.

Nuo 2014 metų, kai Rusija aneksavo Krymo pusiasalį, Ukrainos rytiniuose Donecko ir Luhansko regionuose verda konfliktas tarp ukrainiečių kariuomenės ir prorusiškų separatistų. Jis jau pareikalavo per 13 tūkst. gyvybių.

Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės kaltina Rusiją siunčiant karių ir ginklų separatistams paremti, bet Maskva tai neigia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min