Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 balandžio 16d. 23:06

JAV sąjungininkams D.Trumpo užsienio politika – ne nenuspėjama, o nenuosekli

Donaldas Trumpas dažnai improvizuoja
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas dažnai improvizuoja

Pernai tuomet dar tik kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trumpas savo požiūrį į užsienio politiką apibrėžė taip: „Kaip valstybė turime būti labiau nenuspėjami.“ Bet dabar, kai jis – jau prezidentas, sąjungininkai sako, kad nenuspėjamumas D.Trumpo atveju panašesnis į nenuoseklumą. O tai pavojinga, turint omenyje situaciją Sirijoje, Rusijoje ir Šiaurės Korėjoje, rašo „The Washington Post“.

Pastarosiomis savaitėmis D.Trumpas susitiko su visu būriu savo kolegų iš kitų šalių. Bet ne vienu atveju susitikimai tik padidino abejones, ar tikrai JAV prezidentas aiškiai žino, kokios Amerikos užsienio politikos nori.

„Visa tai labai painu“

Pavyzdžiui, pasaulyje tik keli lyderiai yra sukaupę daugiau patirties bendraujant su JAV prezidentais nei Vokietijos kanclerė Angela Merkel. D.Trumpas jai – trečiasis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo ir Angelos Merkel susitikimas Vašingtone
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo ir Angelos Merkel susitikimas Vašingtone

Kai kovą D.Trumpas priėmė vokietę Baltuosiuose rūmuose, ji bandė prispausti JAV prezidentą dėl planuojamo „sienos mokesčio“ importuotojams. D.Trumpas yra viešai parėmęs šią idėją, nors yra ir ja abejojęs.

Vašingtone ir Europos Sąjungos šalių sostinėse iki šiol kalbama apie nerūpestingą D.Trumpo pastabą.

O A.Merkel jis, laikydamas nykštį ir smilių arti vienas kito, pasakė: „Nebijokite. Bus tik labai nedaug.“

Vašingtone ir Europos Sąjungos šalių sostinėse iki šiol kalbama apie nerūpestingą D.Trumpo pastabą ir, regis, neslepiamą A.Merkel nusivylimą dėl tokio mįslingumo.

„Taigi Vokietijos kanclerė dabar žino tik tai, kad „bus tik labai nedaug“. Visa tai labai painu“, – „The Washington Post“ teigė vienas aukšto rango europietis diplomatas.

Laisvas stilius

Neapibrėžtumas visada turėjo vietą diplomatijoje. Tačiau D.Trumpas tarptautinės politikos erdvėje, regis, veikia visiškai laisvu stiliumi – jam nerūpi normos, protokolas, jis impulsyvus ir dažnai skelbia vienas kitam prieštaraujančius pareiškimus.

Dar didesnę sumaištį nulemia faktas, kad pareigūnai, kalbantys už D.Trumpą – kabineto nariai ir svarbiausi Baltųjų rūmų patarėjai – irgi nevienodai komentuoja aktualius užsienio politikos klausimus.

Pavyzdžiui, D.Trumpo patarėjai gyrėsi „teigiamu“ ryšiu tarp JAV prezidento ir Kinijos lyderio Xi Jinpingo, kurie praėjusią savaitę bendravo Floridoje.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldo Trumpo ir Xi Jinpingo susitikimas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldo Trumpo ir Xi Jinpingo susitikimas

Tačiau progreso JAV bandymuose įtikinti Pekiną paspausti Šiaurės Korėją matyti nebuvo. O antradienį D.Trumpas grįžo prie sau taip įprastos tviterio diplomatijos.

„Paaiškinau Kinijos prezidentui, kad prekybos sutartis su JAV jam bus kur kas geresnė, jei jis išspręs Šiaurės Korėjos problemą!“ – „sučiulbėjo“ JAV prezidentas.

Po keturių minučių pasirodė dar vienas jo pranešimas: „Šiaurės Korėja ieško problemų. Jei Kinija nuspręs padėti, bus puiku. Jei ne, mes išspręsime problemą be jų! J.A.V.“

Improvizuoja be užrašų

Per kelias pastarąsias savaites kitų šalių diplomatai, dirbantys Vašingtone, „The Washington Post“ skundėsi – žinoma, anonimiškai ir diplomatiškai – tuo, kad JAV užsienio politikos gairių ar pokyčių neįmanoma paaiškinti pareigūnams jų valstybių sostinėse. O tai didina įtampą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

„Niekas negali mums pasakyti, kokia JAV politika Rusijos atžvilgiu, Sirijos atžvilgiu, Kinijos atžvilgiu. Nesu tikras, kad yra kokia nors politika. Jie manęs išklauso ir tada pasako, kad susisieks, kai bus suformuota politika“, – pasakojo vienas ambasadorius.

Aišku, diplomatai pripažįsta, jog problemų kyla dėl to, kad naujoji administracija iš dalies dar gyvena pereinamuoju laikotarpiu. Be to, Baltiesiems rūmams kol kas labiau rūpi vidiniai reikalai: sveikatos apsauga, mokesčių reforma.

Diplomatas: „Buvo prezidentas, kuris sprendimą priimdavo per tris mėnesius, o dabar yra prezidentas, kuris sprendimą priima per tris sekundes.“

Vis dėlto bėgant savaitėms sąjungininkai vis labiau būgštauja dėl galimybės, kad komunikacijos stygius pasaulyje kilus krizei virs rimtais nesusipratimais.

„Aš tikrai nežinau, kas nutiks, – tvirtino vienas diplomatas. – Buvo prezidentas, kuris sprendimą priimdavo per tris mėnesius, o dabar yra prezidentas, kuris sprendimą priima per tris sekundes. Dėl to labai neramu.“

Dar kelių pareigūnų teigimu, D.Trumpo susitikimai su A.Merkel, Japonijos premjeru Shinzo Abe ir Jungtinės Karalystės ministre pirmininke Theresa May sukėlė klausimų ir dėl to, kad JAV prezidentui, regis, nereikia jokių užrašų ar dokumentų. Jis improvizuoja.

„Jis prieš save neturi popieriaus lapo. Apie ką bus kalbama, priklauso nuo svečio. Jis tiesiog sėdi. Tarytum būtum bare – tiesiog pradedi su juo kalbėti“, – stebėjosi diplomatas.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Baltieji rūmai tikina, kad D.Trumpas prieš susitikimus su užsienio lyderiais išsamiai informuojamas apie būsimų pokalbių turinį, be to, prieš tai užkulisiuose vyksta intensyvios dvišalės darbo sesijos.

Vis dėlto pripažįstama, kad tobulėti naujajai administracijai dar tikrai yra kur. Nacionalinio saugumo tarybos pareigūnas Michaelas Antonas, atsakingas už komunikaciją, teigia: „Dar anksti. Daug dalykų dar reikia išsiaiškinti.“

Lyderio kėdė tuštoka

M.Antono teigimu, D.Trumpui per pirmuosius susitikimus svarbiausia „auginti santykius ir paminėti svarbiausius klausimus“. O diplomatai įžvelgia, kad JAV prezidentas kol kas labiausiai vertina komplimentus.

Svetur labai gerbiami Nacionalinio saugumo tarybos vadovas Herbertas Raymondas McMasteris ir gynybos sekretorius Jamesas Mattisas.

Kai kartu su D.Trumpu prieš žurnalistus pasirodė Jordanijos karalius Abdullah II, jis pasistengė apipilti JAV lyderį liaupsėmis dėl „visapusiško požiūrio“ į Vidurio Rytų regioną. Esą tai „žingsnis teisinga kryptimi“.

D.Trumpas iškart atsakė tuo pačiu ir strateginės JAV sąjungininkės Jordanijos lyderį pavadino „tikru kariu“.

Vis dėlto, kai situacijos nesurežisuojamos, akivaizdu, kad bent jau Valstybės departamente, kur daug svarbių postų vis dar laisvi, trūksta supratimo, kaip žengti į priekį.

Kitų šalių atstovų Vašingtone teigimu, kur kas sklandžiau bendrauti sekasi su Pentagonu ir Nacionalinio saugumo taryba. Svetur labai gerbiami pastarosios vadovas Herbertas Raymondas McMasteris ir gynybos sekretorius Jamesas Mattisas.

„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Mattisas (kairėje) ir Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Mattisas (kairėje) ir Donaldas Trumpas

Tiltus tiesti bando ir pats D.Trumpas – daug užsienio šalių diplomatų jis pakvietė į savo vilą „Mar-a-lago“ Floridoje vasarį vykusį Raudonojo Kryžiaus vakarą. Bet svetimšaliai iki šiol sako, kad tokio pereinamojo laikotarpio dar nėra regėję.

„Pagrindinis klausimas yra toks: ar bendradarbiavimas su sąjungininkais išliks toks natūralus, koks buvo pastaruosius 70 metų?

Sąjungininkų lyderiai nori išlaikyti pasitikėjimu paremtą partnerystę su Vakarų pasaulio lyderiu. Tačiau šiandien susidaro įspūdis, kad to Vakarų lyderio kėdė tuštoka. Bandome apie save priminti, bet atsakymo nesulaukiame“, – svarstė vienos Europos šalies diplomatas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Diktatorius F.Marcosas kankino ir žudė, o jo žmona taškė milijonus tualetiniam popieriui

Aktualu

G.Nausėda – apie mokesčių reformą, galimą partijų paramą per rinkimus ir politinės korupcijos skandalą

Gazas

Naudoto automobilio pirkimas: daug ką išduoda detalės

Gyvenimas

Lietuvių laimės indeksas: psichiatras įvardijo priežastis, kodėl lietuviai emigruoja, geria arba žudosi

Sportas

Egiptas verkia, pyksta ir reikalauja bausmės: „Tas kalės vaikas yra baisus pavyzdys būsimoms kartoms“

Gyvenimas

Amelijos gyvenimas aukštyn kojomis apsivertė po planinio skiepo: mergaitei teko išgyventi tikrą košmarą

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Aktualu

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Pasaulis kišenėje

Septyni mitai apie Tibetą, arba Kaip nepaklysti vykstant į Dalai Lamos tėvynę

24sek

Kovos laukas „7“, arba žvėris, kuris pabunda LeBrono kailyje 

Aktualu

Giuseppe Conte atsisakė vadovauti Italijos vyriausybei

Interviu Kultūra

J.Žilinskas: „YouTube“ gali parodyti, kaip veikia daiktai. Kaip veikia žmogus – gali parodyti tik knyga“

Kultūra

„Ąžuolas“ už geriausią 2018 m. kino operatoriaus darbą atiteko Mindaugui Survilai

Vardai

Ledo ritulininkas N.Ališauskas Italijoje vedė A.Stepanavičiūtę: „Tai buvo taip nuostabu, lyg sapnas“

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP finišas: nukraujavęs D.Ricciardo privertė S.Vettelį ir L.Hamiltoną sekti iš paskos

Vardai

Kylie Jenner tobulą kūną po gimdymo susigrąžino be jokių pastangų – nei sportavo, nei laikėsi dietos

Sportas

Sukčių pasaulis: kurios šalys ir sporto šakos labiausiai susitepusios dopingu?

Verslas

„Luminor“ banko mokėjimai sutvarkyti

Verslas

Šeimos būstas su egzotiškos ir mįslingos praeities ženklais

Naujienos

Aktualu

Diktatorius F.Marcosas kankino ir žudė, o jo žmona taškė milijonus tualetiniam popieriui

Aktualu

G.Nausėda – apie mokesčių reformą, galimą partijų paramą per rinkimus ir politinės korupcijos skandalą

Gazas

Naudoto automobilio pirkimas: daug ką išduoda detalės

Gyvenimas

Lietuvių laimės indeksas: psichiatras įvardijo priežastis, kodėl lietuviai emigruoja, geria arba žudosi

Sportas

Egiptas verkia, pyksta ir reikalauja bausmės: „Tas kalės vaikas yra baisus pavyzdys būsimoms kartoms“

Gyvenimas

Amelijos gyvenimas aukštyn kojomis apsivertė po planinio skiepo: mergaitei teko išgyventi tikrą košmarą

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Aktualu

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Pasaulis kišenėje

Septyni mitai apie Tibetą, arba Kaip nepaklysti vykstant į Dalai Lamos tėvynę

24sek

Kovos laukas „7“, arba žvėris, kuris pabunda LeBrono kailyje 

Aktualu

Giuseppe Conte atsisakė vadovauti Italijos vyriausybei

Interviu Kultūra

J.Žilinskas: „YouTube“ gali parodyti, kaip veikia daiktai. Kaip veikia žmogus – gali parodyti tik knyga“

Kultūra

„Ąžuolas“ už geriausią 2018 m. kino operatoriaus darbą atiteko Mindaugui Survilai

Vardai

Ledo ritulininkas N.Ališauskas Italijoje vedė A.Stepanavičiūtę: „Tai buvo taip nuostabu, lyg sapnas“

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP finišas: nukraujavęs D.Ricciardo privertė S.Vettelį ir L.Hamiltoną sekti iš paskos

Vardai

Kylie Jenner tobulą kūną po gimdymo susigrąžino be jokių pastangų – nei sportavo, nei laikėsi dietos

Sportas

Sukčių pasaulis: kurios šalys ir sporto šakos labiausiai susitepusios dopingu?

Verslas

„Luminor“ banko mokėjimai sutvarkyti

Verslas

Šeimos būstas su egzotiškos ir mįslingos praeities ženklais

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min