Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 30d. 09:31 , atnaujinta: 2018 sausio 30d. 10:04

JAV sako, kad nėra reikalo skelbti Rusijai naujas sankcijas

Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimas

Užsienio šalių vyriausybės jau atsisakė milijardų dolerių vertės potencialių kontraktų su Rusijos ginkluotės kompanijomis, pirmadienį pareiškė JAV administracija ir pažymėjo, kad nėra reikalo skelbti naujas sankcijas Maskvai atgrasyti.

Tuo tarpu JAV Iždo departamentas paskelbė nekantriai lauktą rusų oligarchų, kuriuos Amerikos valdžia laiko potencialiais sankcijų taikiniais, nes jie yra glaudžiai susiję su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, sąrašą.

Sąraše yra 114 įtakingų politinių veikėjų ir 96 oligarchai, tarp jų – Romanas Abramovičius, Olegas Deripaska ir Jurijus Milneris.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romanas Abramovičius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romanas Abramovičius

Sąraše esančių žmonių atžvilgiu jokios baudžiamosios priemonės, pavyzdžiui, JAV esančio turto įšaldymas ar draudimas gauti vizą, automatiškai nebus taikomos.

Tačiau šių asmenų įtraukimas į „juodąjį sąrašą“ gali paskatinti bankus ir kitas institucijas Jungtinėse Valstijose bei Europoje vengti su jais turėti bet kokių verslo reikalų.

Įstatymas veikia, tad sankcijų nereikia?

Pirmadienis buvo paskutinė diena Valstybės ir Iždo departamentams įgyvendinti dvi teisės akto „Dėl atoveikio Amerikos priešininkams per sankcijas“ (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, CAATSA) nuostatas.

Šį įstatymą JAV prezidentas Donaldas Trumpas, norėjęs palaikyti šiltesnius santykius su Rusija, nenoromis pasirašė praėjusiais metais.

Sankcijos nebus skelbiamos, nes Valstybės departamentas nusprendė, kad jau pati JAV baudžiamųjų priemonių grėsmė ar vadinamosios antrinės sankcijos atgrasė nuo tokių sandorių.

JAV įstatymų leidėjai nerimavo, kad prezidentui nekantraujant pataisyti santykius su Kremliumi, jis gali nesiimti griežtų veiksmų nubausti Maskvą ir rusų pareigūnus už kišimąsi į JAV rinkimus ir padėties Ukrainoje destabilizavimą.

D.Trumpas minėtą teisės aktą yra pavadinęs „prieštaraujančiu konstitucijai“, o valstybės sekretorius Rexas Tillersonas yra sakęs, kad jo apkritai nereikia.

Teisės aktas įpareigojo Valstybės departamentą parengti įmonių, susijusių su Rusijos gynybos ir žvalgybos agentūromis, sąrašą.

Tai buvo padaryta pernai spalį, o pirmadienį turėjo būti paskelbta, kokioms JAV ar užsienio įmonėms ar vyriausybėms bus įvestos sankcijos už tai, kad palaiko ryšius su į „juodąjį sąrašą“ įtrauktais Rusijos saugumo sektoriaus fiziniais ir juridiniais asmenimis.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Bet paaiškėjo, kad sankcijos nebus skelbiamos, nes Valstybės departamentas nusprendė, kad jau pati JAV baudžiamųjų priemonių grėsmė ar vadinamosios antrinės sankcijos atgrasė nuo tokių sandorių.

„Nuo tada, kai buvo priimtas CAATSA, užsienio vyriausybės atsisakė suplanuotų ar paskelbtų kelių milijardų dolerių vertės pirkimo sandorių su Rusijos gynybos sektoriumi“, – sakė Valstybės departamento atstovė spaudai Heather Nauert.

„Turint galvoje, kiek ilgai paprastai tęsiasi stambių gynybos sektoriaus sandorių įgyvendinimas, mūsų pastangų rezultatas tik pradeda ryškėti“, – pažymėjo ji ir pridūrė, kad Kongresui buvo pateikta ataskaita su įslaptintomis detalėmis.

„Žvelgiant iš šios perspektyvos, jei įstatymas veikia, sankcijos atskiriems fiziniams ar juridiniams asmenims nereikalingos, nes įstatymas faktiškai tarnauja kaip atgrasymo priemonė“, – aiškino ji.

Sąrašas – keistas

Tuo tarpu JAV Iždo departamento pirmadienį paskelbtame potencialių sankcijų taikinių sąraše figūruoja visas Rusijos verslo elitas, valstybinių kompanijų vadovai, ministrai.

Vadinamajame Kremliaus sąraše (jį galite rasti čia) yra oligarchai O.Deripaska, R.Abramovičius, Vladimiras Potaninas, Michailas Fridmanas.

Taip pat – Vagitas Alekperovas, Jelena Baturina, Romanas Avdejevas, Evgenijus Kasperskis, Suleimanas Kerimovas, Vladimiras Lisinas, Michailas Prochorovas ir dešimtys kitų verslo elito atstovų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olegas Deripaska
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olegas Deripaska

Kaip nurodoma Kongresui perduotoje ataskaitoje, į sąrašą įtraukti 96 verslo magnatai, kurių turtas viršija 1 mlrd. JAV dolerių, bei 114 valstybės pareigūnų bei valstybės įmonių vadovų.

Sąraše yra žmonių, kurie anksčiau galbūt ir buvo susiję su valdžia, bet vėliau turto netekusių būtent dėl Kremliaus kaltės. Tarp tokių asmenų – Danilas Chačiaturovas, broliai Aleksejus ir Dmitrijus Ananjevai.

Į „Kremliaus sąrašą“ įtrauktas ir premjeras D.Medvedevas ir visi jo pavaduotojai bei ministrai, tarp jų Igoris Šuvalovas, Maksimas Oreškinas, Arkadijus Dvorkovičius, Aleksejus Mileris, Igoris Sečinas, germanas Grefas, Andrejus Kostinas ir daugybė kitų.

Ataskaitos priede, kuris įslaptintas, gali būti asmenų, valdančių mažesnį turtą ir nepriklausančių aukščiausio rango valstybės pareigūnams.

Šis sąrašas jau sulaukė kritikos. „Financial Times“ korespondentas Maskvoje Maxas Seddonas tviteryje parašė, kad jam panašu, jog oligarchai tiesiog parinkti pagal „Forbes“ skelbiamus turtingiausių Rusijos žmonių sąrašus.

Pačiame Iždo departamento dokumente aiškiai rašoma: „Sudarydamas oligarchų sąrašą, departamentas įrašė tuos asmenis, kurie, remiantis patikimais viešais šaltiniais, turi sukaupę 1 mlrd. dolerių ar didesnį turtą.“ Kitaip tariant, užtenka būti turtingu, kad būtum pavadintas oligachu.

„Sąraše – 96 Rusijos oligarchai. Praėjusių metų „Forbes“ sąraše – irgi 96 asmenys su didesniu nei 1 mlrd. dolerių turtu. Koks sutapimas!“ – pastebėjo M.Seddonas.

Negana to, sąraše yra žmonių, kurie anksčiau galbūt ir buvo susiję su valdžia, bet vėliau turto netekusių būtent dėl Kremliaus kaltės. Tarp tokių asmenų – Danilas Chačiaturovas, broliai Aleksejus ir Dmitrijus Ananjevai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Piotras Avenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Piotras Avenas

„Vis dėlto daug oligarchų, kurie bandė persiorientuoti į Vakarus, tikrai jausis nepatogiai. Pavyzdžiui, „Alfa Group“ vadovai Michailas Fridmanas ir Piotras Avenas daug metų bandė nutolti nuo Kremliaus“, – tvirtino M.Seddonas.

Vadinamųjų „liberalų“ neįtraukė

Tiesa, JAV iždo departamento pirmadienį, 12 minučių iki vidurnakčio, paskelbtas sąrašas yra išslaptintas. Slaptoje versijoje, kuri neviešinama, esą nurodoma, kaip sąraše atsidūrę asmenys susiję su V.Putinu ir jo aplinka.

Opozicijos aktyvistas Aleksejus Navalnas, kuris sekmadienį visoje Rusijoje organizavo protestus, pavadino sąrašą „realistišku dokumentu, apibūdinančiu Putino mafiją“.

„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Navalnas
„Scanpix“/AP nuotr./Aleksejus Navalnas

„Aišku, šių žmonių vaidmenys skirtingi, tačiau jie tikrai yra korumpuoto režimo stuburas“, – pažymėjo A.Navalnas.

Daug Rusijos ekspertų tikėjosi, kad viešas dokumentas aiškiai parodys ryšius tarp V.Putino aplinkos ir Rusijos verslininkų. Vis dėlto išslaptintoje versijoje apie politinę įtaką beveik nekalbama.

K,Kosačiovas: „Sąrašas sudaro įspūdį, kad JAV slaptosios tarnybos, desperatiškai norėdamos surasti įrodomą kompromatą, tiesiog nukopijavo Kremliaus telefonų knygelę.“

O Rusijos vicepremjeras Arkadijus Dvorkovičius pastebėjo, kad sąraše tiesiog išvardijami visi aukščiausi Rusijos valdžios pareigūnai: „O kadangi aš esu vyriausybės narys, aš turiu būti šiame sąraše.“

„Sąrašas sudaro įspūdį, kad JAV slaptosios tarnybos, desperatiškai norėdamos surasti įrodomą kompromatą, tiesiog nukopijavo Kremliaus telefonų knygelę“, – teigė ir Rusijos Federacijos Tarybos užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas.

Tiesa, sąraše nėra kelių liberalesniais – pagal Rusijos standartus – pareigūnais vadinamų asmenų – centrinio banko vadovės Elvyros Nabiulinos, kompanijos „Rosnano“ vadovo Anatolijaus Čiubaiso ir buvusio finansų ministro Aleksejaus Kudrino.

Tačiau sąraše atsidūrė ir keli akivaizdžių ryšių su Kremliumi neturintys verslininkai – „Yandex“ įkūrėjas Arkadijus Voložas, prekybos centrų magnatas Sergejus Galickis ir virtualia bankininkyste užsiimantis Olegas Tinkovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Išskirtinėje Klaipėdos vietoje benamis surentė ir nuomoja apartamentus varguoliams

Aktualu

Dėl grasinimų D.Šakalienei – kreipimasis į prokuratūrą

Aktualu

Mykolo Majausko apkaltos klausimą Seimas atidėjo kitam posėdžiui

Aktualu

E.Macrono pėdomis: A.Merkel irgi paragino kurti Europos armiją

Tiesiogiai 24sek

Grupės lyderio iššūkis: „Rytas“ – „Uniks“

Pasaulis kišenėje

Tarpkultūrinis įsivaikinimas: kai motina dėl vaiko nukeliauja tūkstančius kilometrų

Aktualu

J.Petrauskienė apie rezultatus įvedus etatinį: kai kur mokyklos – rinkimų „įkaitės“

Aktualu

VRK nusprendė, kad socialdemokratų pažeidimai – šiurkštūs, partija neteko 0,5 mln. eurų

Vardai

Naomi Campbell kalėdinėje fotosesijoje įsiamžino su 67-erių mama: atrodo tarsi bendraamžės

Aktualu

I.Strazdauskaitės nužudymo byla aptverta tylos siena: liko apklausti 12 liudytojų

Gazas

7 patarimai: kaip paruošti automobilį žiemai ir ką daryti, kad plaudami nepažeistumėte dažų?

Ar kada nors pagalvojote, kad siūlydamas materialinę dovaną gydytojui jį žeminate, žeidžiate jo orumą?

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Mokslas.IT

Pro Žemę neįtikėtinu greičiu lekia „tamsiosios medžiagos uraganas“

Sportas

Vunderkindu vadinamas lietuvis drebina Angliją – pešasi elitiniai klubai

Vardai

Monika Šedžiuvienė jau pasvajoja apie vestuves su nauja meile: „Sakė pasipirš, kai išsiskirsiu“

24sek

Kosminis krepšinis Kinijoje – D.Motiejūnas gerino karjeros rekordus

Verslas

Studijos Didžiojoje Britanijoje lietuviams gali pabrangti dėl reformos gimtinėje

Aktualu

Keliolika parlamentarų buriasi į D.Trumpo draugų grupę

Aktualu

Aiškinosi parlamentarams dėl reklamos apie moteris: visi žodžiai – realios citatos

Naujienos

Verslas

Studijos Didžiojoje Britanijoje lietuviams gali pabrangti dėl reformos gimtinėje

Aktualu

Keliolika parlamentarų buriasi į D.Trumpo draugų grupę

Aktualu

Aiškinosi parlamentarams dėl reklamos apie moteris: visi žodžiai – realios citatos

Aktualu

Tarptautiniai investuotojai atranda Šiaulius

Deuce

Londone – totalus Kevino Andersono dominavimas prieš K.Nishikorį

Aktualu

Ieškomas Makedonijos buvęs lyderis prašo prieglobsčio Vengrijoje

Aktualu

CNN padavė į teismą Baltuosius rūmus dėl draudimo juose lankytis reporteriui

Verslas

Donaldas Trumpas Prancūzijos muitus amerikietiškam vynui pavadino nesąžiningais

Pasaulis kišenėje

Ką daryti su Fabijoniškėmis: pavyzdys iš Pietų Afrikos

Verslas

Ekspertai: valdžios siūlomos kainų mažinimo priemonės jų nesumažins

Aktualu

Šiauliuose dingo 15-metė Nerilė Žilevičiūtė

24sek

Kas laukia LaMelo? LaVaro nuotykis Lietuvoje sūnui gali kainuoti brangiai

Vardai

Paskutinis „Mis Bumbum“ užpakaliukų konkursas baigėsi skandalingai: varžovė užsipuolė nugalėtoją

Gyvenimas

Gaminys, išsprendžiantis ketvirtadaliui vyrų kylančią problemą

Aktualu

68-erių Liuciją emigruoti į Kanarų salas privertė šeimos tragedija: moteris skatina nepasiduoti

Aktualu

Skulptorius G.Piekuras apie J.Basanavičiaus paminklą: nustebęs, bet nenuliūdęs

Aktualu

ES skelbia specialius planus „Brexit“ be susitarimo atvejui

Aktualu

Šri Lankos Aukščiausiasis Teismas sugrąžino paleistą parlamentą

Aktualu

Teisiamas buvęs koncentracijos stovyklos sargybinis kaltės nepripažįsta

Aktualu

Atvertas kelias bendriems 26 mln. eurų projektams pasienyje su Rusija

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min