Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV senatoriai respublikonai siūlo panaikinti pilietybės suteikimą pagal gimimo teisę

Automobilių pardavimai JAV pasiekė 25 metų žemumas
Gamintojo nuotr. / JAV vėliava
Šaltinis: BNS
0
A A

Įtakingi senatoriai respublikonai siūlo pakeisti JAV įstatymus, automatiškai suteikiančius teisę į Amerikos pilietybę kiekvienam, gimusiam šalies teritorijoje.

Respublikonų mažumos Senate lyderis Mitchas McConnellas pareiškė, kad galima surengti svarstymus dėl atitinkamų šalies Konstitucijos pataisų.

Kad būtina keisti įstatymą, suteikiantį Amerikos pilietybę bet kuriam žmogui, gimusiam JAV teritorijoje, kalba taip pat įtakingi Kongreso nariai Johnas McCainas, Jonas Kylas, Jeffas Sessionsas ir Lindsey Grahamas.

J.McCainas ir J.Kylas atstovauja Senate Arizonos valstijai, kur gyventojų, gimusių už JAV ribų, skaičius sudaro daugiau kaip trečdalį visų 6,6 mln. gyventojų.

„Nežinau, apie ką galvojo (14-osios) pataisos autoriai, bet abejoju, kad kas nors galėjo atskristi iš Brazilijos, pagimdyti vaiką, paskui su šiuo vaiku grįžti namo, pasiekęs, kad šis vaikas visiems laikams būtų JAV pilietis“, – antradienį pareiškė J.Sessionsas.

Norint panaikinti gimusiojo Jungtinėse Valstijose teisę į Amerikos pilietybę, būtina padaryti naują šalies Konstitucijos pataisą, o kad tokia pataisa įsigaliotų, jai turi pritarti du trečdaliai įstatymų leidėjų abejuose Kongreso rūmuose.

Ankstesniems mėginimams padaryti JAV įstatymų pataisas pasipriešino Atstovų Rūmai.

Senatorių respublikonų siūlymui, be abejo, pritars konservatyviai nusiteikusi rinkėjų dalis artėjant lapkritį vyksiantiems vidurio kadencijos rinkimams į Kongresą.

Klausimais, susijusiais su imigracija, labai domimasi Amerikos visuomenėje. Mėginimai priimti griežtą Imigracijos įstatymą Arizonos valstijoje parodė, kad dauguma JAV gyventojų ragina sumažinti imigrantų į šalį srautą.

Tačiau tarp imigrantų iš Lotynų Amerikos respublikonų mėginimai apriboti dabartines gimusiųjų JAV teritorijoje teises, be abejo, sulauks nepritarimo.

Ispanakalbiai imigrantai sudaro didžiausią mažumą Amerikos visuomenėje ir jų pasirinkimui per rinkimus didelę įtaką turi vienos ar kitos politinės jėgos požiūris į imigracijos klausimus.

Senatorius J.McCainas antradienį pareiškė, kad nors ir remia siūlymą peržiūrėti klausimą dėl gimusiųjų Jungtinėse Valstijose pilietybės, mano, kad Konstitucijos keitimas yra „rimtas klausimas“.

„Aš manau, kad Konstitucija – labai stiprus ir kruopščiai parengtas dokumentas, kuriuo remiantis mūsų šaliai sėkmingai vadovaujama šimtmečius, – pareiškė J.McCainas. – Bet kurie siūlymai keisti Konstituciją turi būti gerai apgalvoti.“

Senatorius L.Grahamas, aktyviai dalyvavęs svarstant būsimą JAV imigracijos reformą, anksčiau pateikė siūlymą nesuteikti nelegalių imigrantų vaikams teisės gauti pilietybę.

Savo ruožtu M.McConnellas atsisakė remti šį siūlymą, bet pabrėžė, kad būtina atidžiai išnagrinėti atvejus, kai nelegalūs imigrantai specialiai atvyksta į JAV gimdyti vaiko ir gauti jam pilietybės.

JAV nacionalinio saugumo ministerijos vertinimais, 2009 metų sausį šalies teritorijoje gyveno 10,8 mln. nelegalių imigrantų.

Remiantis tyrimų centro „Pew Hispanic Center“ duomenimis, 2008 metais 3,8 mln. nelegalių imigrantų iš Lotynų Amerikos vaikai gavo JAV pilietybę.

Šalies Konstitucijos 14-oji pataisa buvo priimta 1868 metais ir skelbia, kad „visi asmenys, gimę Jungtinėse Valstijose arba gavę jų pilietybę ir priklausantys jų jurisdikcijai, yra Jungtinių Valstijų ir jų gyvenamosios valstijos piliečiai“.

Taigi JAV pilietybę gavo visi vergai, atvežti į šalį, taip pat jų būsimi vaikai.

Pataisos autorius Jacobas Howardas primygtinai reikalavo, kad ji, „žinoma, nebūtų taikoma tiems, kas gimė JAV teritorijoje ir yra užsienietis, svetimšalis, priklauso Jungtinių Valstijų užregistruoto ambasadoriaus, užsienio ministro šeimai“.

Tačiau 1873 metais JAV generalinis prokuroras paaiškino, kad „jurisdikcija“ traktuojant 14-ąją pataisą taikytina visiškai bet kuriam žmogui, gimusiam vienos iš Amerikos valstijų teritorijoje.

14-osios pataisos gynėjai primygtinai teigia, kad ji sudaro Amerikos visuomenės vertybių pagrindą ir mažai turi įtakos situacijai, susijusiai su nelegalia imigracija.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min