Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 liepos 20d. 23:03

JAV stabdo paramą prieš B.al Assado režimą Sirijoje kovojantiems sukilėliams: ar tai protinga?

MANPADS naudoja ir sukilėliai Sirijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV stabdo paramą prieš B.al Assado režimą Sirijoje kovojantiems sukilėliams

JAV prezidentas Donaldas Trumpas nusprendė užbaigti Centrinės žvalgybos tarnybos (CŽV) programą, skirtą apmokyti prieš Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą kovojančius sukilėlius ir tiekti jiems ginklus. Toks žingsnis bus labai naudingas Rusijai, rašo „The Washington Post“.

Šią programą 2013-aisiais pradėjo tuometinio JAV prezidento Baracko Obamos administracija. Jos tikslas buvo daryti spaudimą B.al Assadui ir priversti jį pasitraukti iš valdžios.

Tiesa, kai po dvejų metų Rusija Sirijoje dislokavo savo pajėgas, net programos rėmėjai ėmė abejoti jos efektyvumu.

Pareigūnų teigimu, toks sprendimas atspindi D.Trumpo norą surasti būdų dirbti su Rusija. Maskva remia B.al Assadą, todėl prieš jo režimą nukreiptą programą laiko savo interesų puolimu.

Be to, toks D.Trumpo administracijos žingsnis įrodo labai ribotą Vašingtono norą nuversti B.al Assadą.

Maskvai naudingas sprendimas

Dar prieš tris mėnesius JAV apkaltino B.al Assadą prieš civilius panaudojus cheminį ginklą. Atsakydamas į tokį išpuolį, D.Trumpas įsakė atakuoti Sirijos oro bazę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sirijos prezidentas Basharas al Assadas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sirijos prezidentas Basharas al Assadas

Jungtinių Tautų (JT) ambasadorė Nikki Haley sakė, kad „šioje teritorijoje jokiu būdu nematome taikos tol, kol Assadas vadovaus Sirijos vyriausybei“.

N.Haley: „Šioje teritorijoje jokiu būdu nematome taikos tol, kol Assadas vadovaus Sirijos vyriausybei.“

Pareigūnų teigimu, D.Trumpas sprendimą nutraukti CŽV programą priėmė beveik prieš mėnesį, kai Ovaliniame kabinete susitiko su CŽV direktoriumi Mike'u Pompeo ir patarėju nacionalinio saugumo klausimais Herbertu Raymondu McMasteriu.

Tai įvyko dar prieš liepos 7-osios susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Po D.Trumpo ir V.Putino susitikimo JAV ir Rusija paskelbė remsiančios paliaubas pietvakarių Sirijoje. Šioje dalyje ilgą laiką veikė CŽV remiami sukilėliai.

JAV prezidentas šį paliaubų susitarimą apibūdino kaip vieną konstruktyvių darbo santykių su Maskva pliusų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiro Putino ir Donaldo Trumpo susitikimas

Tiesa, anonimais norėję likti JAV pareigūnai tikina, kad paramos prieš B.al Assado režimą kovojantiems sukilėliams nutraukimas nebuvo paliaubų derybų sąlyga.

JAV pareigūnas: „Tai – reikšmingas sprendimas. Putinas nugalėjo Sirijoje.“

D.Trumpo susitarimai su Rusija patenka po padidinamuoju stiklu, kadangi šiuo metu vyksta tyrimas dėl galimos Kremliaus įtakos 2016-ųjų rinkimams.

Neabejojama, kad tokį D.Trumpo sprendimą Maskva įvertins itin palankiai, kadangi Rusija nuo intervencijos Sirijoje pradžios 2015-aisiais kovoje su šiais sukilėliais metė dideles pajėgas.

Keletas programą remiančių dabartinių ir buvusių pareigūnų tokį Baltųjų rūmų žingsnį vertina kaip didžiulę Rusijai daromą nuolaidą.

„Tai – reikšmingas sprendimas, – sakė anonimu norėjęs likti dabartinis pareigūnas. – Putinas nugalėjo Sirijoje.“

„Rusijos spąstai“

Užbaigus CŽV programą, JAV veiksmai Sirijoje apsiribos oro kampanija prieš „Islamo valstybę“ (IS) ir parama mokymais bei ginkluote kurdų sukilėliams. Pastarieji kovoje dėl vienos iš IS tvirtovių Rakos įgavo pranašumą.

Panašu, kad ilgalaikė D.Trumpo administracijos strategija, kuri turėtų padėti nugalėti IS, apima bandymus sujungti keletą regioninių paliaubų susitarimų tarp JAV remiamų sukilėlių, Sirijos vyriausybės ir Rusijos.

Kai kurie analitikai mano, kad sprendimas užbaigti CŽV programą greičiausiai suteiks daugiau galios radikalioms grupuotėms Sirijos viduje ir pakenks JAV, kaip patikimos sąjungininkės, įvaizdžiui.

Ch.Listeras: „Patekome į Rusijos spąstus. Nuosaikų pasipriešinimą darome vis labiau ir labiau pažeidžiamą... Mes tikrai užkertame jam kelią.“

„Patekome į Rusijos spąstus, – sakė Charlesas Listeras iš tyrimų centro „Middle East Institute“. – Nuosaikų pasipriešinimą darome vis labiau ir labiau pažeidžiamu... Mes tikrai užkertame jam kelią.“

JAV žvalgybos pareigūnai spėja, kad sukilėlių pergalės mūšio lauke 2015-aisiais palengvino Rusijos apsisprendimą dėl tiesioginės karinės intervencijos stojant į B.al Assado pusę.

Kai kurie JAV pareigūnai ir šalies sąjungininkai regione skatino B.Obamą į tokį Rusijos sprendimą atsakyti aprūpinant sukilėlius pažangiais kovos lėktuvais, padėsiančiais geriau apsiginti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama

Tačiau B.Obama nesiryžo to padaryti bijodamas, kad JAV gali įsitraukti į konfliktą su Rusija.

I.Goldenbergas: „Negalime sau leisti visiško šios jėgos apleidimo. Jei jie visiškai nutraukia pagalbą sukilėliams, tai yra milžiniška strateginė klaida.“

Aukšto rango JAV pareigūnai sako, kad paramos programa bus nutraukta per ateinančius keletą mėnesių.

Taip pat įmanoma, kad dalis paramos bus nukreipta į kitas misijas, pavyzdžiui, kovą su IS ar siekį užtikrinti, jog sukilėliai galėtų apsiginti nuo atakų.

„Negalime sau leisti visiško šios jėgos apleidimo, – teigė I.Goldenbergas. – Jei jie visiškai nutraukia pagalbą sukilėliams, tai yra didžiulė strateginė klaida.“

JAV pareigūnai tikina, kad sprendimą remia ir Jordanija, kurioje kai kurie sukilėliai buvo apmokomi. Panašu, kad toks žingsnis yra didesnės D.Trumpo administracijos strategijos koncentruotis į derybas dėl paliaubų su Rusija dalis.

Senos D.Trumpo abejonės

D.Trumpas šiai programai nepritarė jau seniai. Beveik iškart po rinkimų jis laikraščiui „The Wall Street Journal“ išreiškė abejones, ar JAV turėtų remti prieš B.al Assado režimą kovojančius sukilėlius.

„Mano požiūris yra toks, kad kovoji su Sirija, Sirija kovoja su IS, o tu turi atsikratyti IS. Rusija dabar visiškai remia Siriją, dabar turi Iraną, kuris dėl mūsų tampa galingesniu, kuris irgi remia Siriją.

Dabar remiame prieš Siriją kovojančius sukilėlius, ir nė nenumanome, kas tie žmonės yra.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Be to, 2014-aisiais, dar prieš pasiskelbdamas kandidatu į JAV prezidento postą, D.Trumpas rašė manantis, kad nuosaikūs sukilėliai – neatskiriama IS dalis.

„Vadinamieji „nuosaikūs“ Sirijos sukilėliai, po Obamos kreipimosi prisiekę ištikimybę IS. Mes neturėtumėme tiekti jiems ginklų!“ – tviteryje rašė būsimasis JAV vadovas.

Tai nėra tiesa, kadangi tokios JAV remiamos sukilėlių grupės kaip Laisvosios Sirijos Armija (FSA) ar Pietų Frontas (SF) nėra nei teroristinės, nei priklauso „Islamo valstybei“.

Idėją, kad „visi sukilėliai yra teroristai“, B.al Assado rėmėjai skleidė dar prieš Rusijos intervenciją 2015-aisiais. Ši idėja tapo pagrindiniu B.al Assado apologetų iš Rusijos argumentu.

Vis dėlto patį Sirijos prezidentą galima laikyti vienu daugiausia mirčių atnešusių konflikto dalyvių, rašo „The American Interest“.

„Pagrindinis derybų argumentas“

Anksčiau šį mėnesį, praėjus penkioms dienoms nuo paliaubų pietryčių Sirijoje įsigalėjimo, D.Trumpas nurodė, kad su Maskva deramasi ir dėl kito susitarimo.

D.Trumpas: „Mes dirbame dėl antrų paliaubų labai sudėtingoje Sirijos dalyje. Jei mums pavyks pasiekti jas ir dar keletą, mums staiga nebereikės paleidinėti kulkų Sirijoje.“

„Mes dirbame dėl antrų paliaubų labai sudėtingoje Sirijos dalyje. Jei mums pavyks pasiekti jas ir dar keletą, mums staiga nebereikės paleidinėti kulkų Sirijoje“, – tikino JAV prezidentas.

Baigiantis B.Obamos prezidentavimo laikotarpiui, kai kurie pareigūnai palaikė CŽV programos nutraukimo idėją, sakydami, kad sukilėlių veikla be didesnio JAV įsitraukimo bus neefektyvi.

Tačiau programą palaikė dauguma aukšto rango B.Obamos patarėjų, teigusių, kad JAV negali apleisti sąjungininkių ant žemės ir nuosaikios opozicijos, kadangi tai pakenktų JAV autoritetui regione.

Net ir tie, kurie ilgalaikės programos vertės atžvilgiu išliko skeptiški, įvardijo ją kaip pagrindinį argumentą derybose su Maskva dėl Sirijos ateities.

„Žmonės pradėjo mąstyti apie programos nutraukimą, bet tai nėra kažkas, ką darytum nemokamai, – sakė buvęs Baltųjų rūmų pareigūnas. – Atsisakyti šios programos nieko negaunant mainais būtų kvaila.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vardai

Už smurtą gatvėje teisiama boksininkė K.Kazarian: „Liudytojas meluoja, nes nesutikau būti jo meiluže“

Pasaulis kišenėje

Pėsčiomis po pelkę: ar galima prasmegti ir ką galima pamatyti Čepkelių raistyne

Aktualu

Švedijoje platinama instrukcija, kaip pasirengti karui

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Aktualu

Paskutinė senatoriaus Johno McCaino kova

24sek

Eurolygą laimėjusio „Lietuvos ryto“ nepilnamečiai lyderiai įkliuvo vartoję alkoholį

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Aktualu

Rusų kultūros šventę Vilniuje oficialiai globos sostinės savivaldybė

Gyvenimas

Indoneziją pamilęs Edgaras – apie pilotę žmoną, priimtą islamą, vietos mafiją ir nusipirktus vaikus

Gyvenimas

Renginių dekoratorė I.Norvaišaitė: „Karališkųjų vestuvių floristė užkėlė aukštą kartelę“

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Be penkių pasaulio pradžia“ – ciniškas M.P.E.Martynenko žvilgsnis į pasaulį

Kultūra

Rašytoja ir vertėja Dalia Staponkutė: „Lietuvių literatūra graikams aktuali“

24sek

„Neptūnas“ ketvirtfinalio seriją galingai baigė Pasvalyje, bet prarado T.Delininkaitį

Verslas

Palangos verslininkai skundžiasi dar neprasidėjus sezonui: neranda darbuotojų

Pasaulis kišenėje

Naujutėlaitis milžinas už 625 milijonus: į Klaipėdą atplaukė ką tik pakrikštytas kruizinis laivas

Vardai

Karališkų vestuvių svečiai „eBay“ aukcione parduoda šventėje gautas dovanas: kaina kyla tūkstančiais

Gazas

Pigus vandenilis buvo melagingas pažadas, bet dabar galima tikėtis proveržio

Aktualu

Teisininkai apie Eligijaus Masiulio „paskolos“ legalizavimą: „Tai dar nieko nereiškia“

Gyvenimas

Kunigas E.Jurgelevičius liko be parapijos: gyveno su partnere, susilaukė trijų vaikų

Naujienos

Vardai

Už smurtą gatvėje teisiama boksininkė K.Kazarian: „Liudytojas meluoja, nes nesutikau būti jo meiluže“

Pasaulis kišenėje

Pėsčiomis po pelkę: ar galima prasmegti ir ką galima pamatyti Čepkelių raistyne

Aktualu

Švedijoje platinama instrukcija, kaip pasirengti karui

Vardai

Princo Harry kalbą tėvo 70-ojo gimtadienio proga nutraukė bitė: juoko nesulaikė ir žmona Meghan

„Ginčas“: Šaro ateitis Kaune ir „Žalgirio“ bėgimas nuo praeities košmaro

Aktualu

Paskutinė senatoriaus Johno McCaino kova

24sek

Eurolygą laimėjusio „Lietuvos ryto“ nepilnamečiai lyderiai įkliuvo vartoję alkoholį

Menininkas Italijoje kuria „Fiat 500“ skulptūrą iš marmuro

Aktualu

Rusų kultūros šventę Vilniuje oficialiai globos sostinės savivaldybė

Gyvenimas

Indoneziją pamilęs Edgaras – apie pilotę žmoną, priimtą islamą, vietos mafiją ir nusipirktus vaikus

Gyvenimas

Renginių dekoratorė I.Norvaišaitė: „Karališkųjų vestuvių floristė užkėlė aukštą kartelę“

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Be penkių pasaulio pradžia“ – ciniškas M.P.E.Martynenko žvilgsnis į pasaulį

Kultūra

Rašytoja ir vertėja Dalia Staponkutė: „Lietuvių literatūra graikams aktuali“

24sek

„Neptūnas“ ketvirtfinalio seriją galingai baigė Pasvalyje, bet prarado T.Delininkaitį

Verslas

Palangos verslininkai skundžiasi dar neprasidėjus sezonui: neranda darbuotojų

Pasaulis kišenėje

Naujutėlaitis milžinas už 625 milijonus: į Klaipėdą atplaukė ką tik pakrikštytas kruizinis laivas

Vardai

Karališkų vestuvių svečiai „eBay“ aukcione parduoda šventėje gautas dovanas: kaina kyla tūkstančiais

Gazas

Pigus vandenilis buvo melagingas pažadas, bet dabar galima tikėtis proveržio

Aktualu

Teisininkai apie Eligijaus Masiulio „paskolos“ legalizavimą: „Tai dar nieko nereiškia“

Gyvenimas

Kunigas E.Jurgelevičius liko be parapijos: gyveno su partnere, susilaukė trijų vaikų

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Melga

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min